Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Srbský trh – příležitosti pro SME z ČR

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Srbský trh – příležitosti pro SME z ČR"— Transkript prezentace:

1 Srbský trh – příležitosti pro SME z ČR
Velvyslanectví České republiky Bělehrad Srbský trh – příležitosti pro SME z ČR Mgr. Luboš Joza, vedoucí ekonomického úseku ZÚ Bělehrad 29. června 2012

2 Výhled srbského hospodářství
Podrobné údaje v Souhrnné teritoriální informaci na /teritoriální informace/Srbsko nebo Vývoj srbské ekonomiky se letos vyznačuje stagnací HDP (v 1.Q. pokles o 1,3%) a dále: Propadem průmyslové výroby (v 1.Q. -5,9%); Snížením vývozu (v 1.Q. -5,6%) a pomalým růstem dovozu (v 1.Q. + 2,5%); Poklesem maloobchodu (v 1.Q. -1,3%); Snižováním pádivé inflace (aktuálně 2,7%); Trvající vysokou nezaměstnaností (přes 20%); Trvá schodek státního rozpočtu (letos hrozí zhruba 6% HDP) a růst veřejného dluhu (nyní 51% HDP); Poklesem hodnoty RSD (z 113 RSD/€ na 117 RSD/€).

3 Výhled srbského hospodářství
V roce 2012 se očekává přijetí úsporných opatření na centrální úrovni. Zřejmě zvýšení DPH, zmražení mezd a penzí a propouštění státních zaměstnanců. Rizikové faktory: - Řecké banky mají cca 11% podíl na srbském trhu; - Závislost na italském (12%) a německém (11%) trhu; Strop pro veřejný dluh v dohodách s MMF 45% HDP; Stávající čistý odliv PZI (1.Q mil €); Největší výrobní investice (Fiatu v Kragujevci) závislá na jednom modelu.

4 Něco málo k vzájemnému obchodu
2011 Nárůst českého vývozu o 56,5% na 390 mil €, nárůst dovozu o 37,7% na 189 mil €. Nárůst českého vývozu o 35,8%, pokles dovozu o 11,9%. Nejdůležitější položky českého vývozu: elektřina, automobily, čistící prostředky, počítače, telefony. Nejdůležitější položky českého dovozu: železné a ocelové plechy, elektřina, pneumatiky, sedadla, měděné pásky.

5 Proč se snažit proniknout na srbský trh?
Srbsko je země mnoha příležitostí V řadě oblastí zatím nenasycený trh. Ale nedostatek financí! Nicméně možnosti financování např. v sektorech dopravní infrastruktury, odpadové hospodářství, čistíren odpadních vod, zdravotnictví, energetiky: - Náběh projektů z IPA EU /projects/interactive map; EIB a EBRD, např. ; ČEB. Také možnost subdodávek pro české či zahraniční investory (MITAS, Subterra, …).

6 Jak proniknout na srbský trh?
- Prvním krokem kontaktovat ZÚ Bělehrad nebo zahraniční kancelář CzechTrade v Srbsku ; - Navázat první kontakt s možnými partnery a prověřit si je např. na vyhledávači dlužníků nebo seznamu obstavených účtů ; - Srbsko není v EU čili např. neuznává evropské certifikáty! Zorientovat se na místním trhu např. návštěvou veletrhu www. sajam.rs nebo ; Zpočátku nedávat místnímu partnerovi exkluzivitu + striktní platební podmínky.

7 Praktické rady Místní partner nutný. Bez osobního kontaktu to nepůjde - do vztahů musíte investovat čas. Nezanedbávejte cesty do Srbska a nezapomeňte partnera pozvat do ČR. Je dobré znát národnost. Spíše prověřovat, než důvěřovat. Srbové přehánějí. Trpělivě ale důsledně. Pokud místní partner říká, že to není problém, tak to často znamená, že problém pouze odkládá. Pozor na zprostředkovatele. Registrujeme i skutečné podvodníky. Co srbský fiskus uchvátí, to již nevrátí. Pokud se setkáte s požadavkem „bakšiše“ od úředníka, kontaktujte ZÚ – řešíme spíše ústní výměnou názorů, než psaním stížností.

8 Podpora ze strany českého státu
Účasti na veletrzích Cestovní ruch ( )-CzechTourism Technika ( ) - oficiální účast Ecofair ( ) – OPPI Projekty ekonomické diplomacie 2011 Seminář o nakládání s odpady ( , Novi Sad) Česko-srbské podnikatelské fórum ( ) Projekty ekonomické diplomacie 2012 Seminář pro srbské nemocnice ( ) Prezentace jednotlivých firem v prostorách ZÚ V roce 2011 se uskutečnily prezentace 9 firem. Česko-srbský smíšený výbor Otevřený účasti českých firem. Možnost projednání projektů nebo problémů. Příští zasedání koncem roku 2012 v Bělehradě.

9 Další důležité zdroje informací
- PRIVREDNA KOMORA SRBIJE Srbská hospodářská komora, Resavska 13-15, Beograd - AGENCIJA ZA STRANA ULAGANJA I PROMOCIJU IZVOZA Srbská organizace, která nabízí podobné služby jako CzechInvest a CzechTrade. Vlajkovićeva 3/V, 11 000 Beograd, tel:  550 - UPRAVA CARINA ( Celní správa ) Zorana Đinđića 155, 11 000 Beograd, tel:  317

10 Další důležité zdroje informací
- AGENCIJA ZA PRIVREDNE REGISTRE Obdoba našeho živnostenského úřadu. Na stránkách úřadu lze nalézt řadu informaci o srbských firmách. Trg Nikole Pašića 5/IV, 11 000 Beograd, tel:  400  www.apr.gov.rs - NARODNA BANKA SRBIJE Srbská národní banka. Na jejích internetových stránkách lze nalézt základní informaci o finančním stavu srbských firem. Nemanjina 17, 11 000 Beograd, tel: - Portál s výběrovými řízeními ze Srbska, Černé Hory, Makedonie, Kosova, BaH, Chorvatska a Slovinska

11 Děkuji Vám za pozornost.
Velvyslanectví České republiky Bělehrad Děkuji Vám za pozornost. Mgr. Luboš Joza


Stáhnout ppt "Srbský trh – příležitosti pro SME z ČR"

Podobné prezentace


Reklamy Google