Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Velký třesk a co bylo před nim Nam Hyok Jin Michaelidesová Anna.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Velký třesk a co bylo před nim Nam Hyok Jin Michaelidesová Anna."— Transkript prezentace:

1 Velký třesk a co bylo před nim Nam Hyok Jin Michaelidesová Anna

2 Přehled Velký třesk a jeho historie Filozofie Co bylo před Velkým třeskem Teorie superstrun Závěr Poděkování Reference

3 Velký třesk Anglicky Big Bang Kosmologická teorie Hlavní myšlenka: Obecná teorie relativity

4 Vysvětlení pojmů Reliktní záření: elektromagnetické záření, pozůstatek z období nedlouho po Velkém třesku. Teorie stacionárního vesmíru: vesmír – homogenní, izotropní v prostoru a čase. Singularita: gravitační a počáteční Rudý posuv: prodloužení elektromagnetického záření na straně přijímače na základě pohybu vysílače směrem od přijímače. Kvasar: vesmírné těleso s výrazným rudým posuvem spektra.

5 Historie teorie Georges Lemaître Carl Wilhem Wirtz Einstein Alexander Friedman Edwin Hubble George Gamowe

6 Dále… Stručný přehled Problémy teorie Velkého třesku Budoucnost podle teorie Velkého třesku (Velký krach?, Tepelná smrt?)

7 Jak vznikl vesmír podle filozofů Anaximandros (610 - 545 př.n.l.) Hérakleitos z Efesu (540-484 př.n.l.) Parmenides z Eleje (540-470 př.n.l.)

8 Papež 1981 „Věda nemůže sama od sebe odpovědět na takovou otázku… nade vše je třeba vědění, které přichází od Boha“

9 Teorie superstrun RELATIVITA KVANTOVÁ MECHANIKA Každá elementární částice se dá popsat jako jednorozměrné vlákno energie, které nazýváme strunou. Einstein o hmotě = dřevo Superstrunná teorie o hmotě = hudba SUPERSYMETRIE

10  Vesmír na počátku… rozlehlý a studený  V následujícím období se prostor zakřivuje, ohřívá a jeho hustota roste.  Velký třesk je lokálním „výbuchem“.  Kvantová teorie = kvanta energie  Relativita= hladké plochy  Vesmír = symfonie strun  Fyzikální zákony = souznění superstrun  Supersíla = vznik všech síl

11 Historie teorie superstrun Vznik 1968-70 ve snaze porozumět silné interakci. Problém s nečekanou částici graviton, opuštění teorie. Použití teorie pro gravitaci a sjednocení 1974.

12 Závěr Možná jsme blízko ke konečné teorii VŠEHO. Uvidíme jak se to vyvine… symfonický orchestr ve vesmíru není zas tak špatný návrh. Proč nad tím vůbec trávíme čas? My víme, že nic nevíme, to nám asi stačí.

13 Poděkování Děkujeme Vám, že jste to s námi vydrželi. Panu Svobodovi, za pořádání tyto přednášky, která nám umožňuje se zabývat zajímavými tématy. Velkému třesku.

14 Reference Wikipedie, otevřená encyklopedie http://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%BD_t%C5%99esk http://cs.wikipedia.org/wiki/Reliktn%C3%AD_z%C3%A1%C5%99en%C3%AD http://cs.wikipedia.org/wiki/Vznik_a_v%C3%BDvoj_vesm%C3%ADru http://cs.wikipedia.org/wiki/Singularita http://cs.wikipedia.org/wiki/Rud%C3%BD_posuv http://cs.wikipedia.org/wiki/Kvasar Akademon http://www.akademon.cz/source/hist.htm#ro http://www.akademon.cz/source/hist.htm Dr. Bohuslav Novotný, Je pravda co říká kosmologie o stvoření světa Velkým třeskem?, Přehled dosažených výsledků, Praha 1997 Steven Weinberg, První tři minuty, edice Kolumbus 1993 cojevesmir,http://mujweb.cz/www/focus/ufo/cojevesmir.htm gravitacni vlny, http://utf.mff.cuni.cz/~podolsky/GraVlny/GraVlny.htm#QW Teorie superstrun - diskusní fórum, http://hyperkrychle.cz/strings.html Science World, http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/0/81D9A3AEC9B0B038C1256FF3003ED88E?OpenDocument &cast=1 Interkom: Elegantní vesmír očima nadšeného laika, http://www.ikarie.cz/interkom/2001/20010662.htm S Johnem Schwarzem o superstrunách, http://www.kolej.mff.cuni.cz/~lmotm275/RUZE/12/node20.html Albert Einstein | Životopisy online, http://zivotopisyonline.cz/albert-einstein.php Τι συνέβη πριν από το Big Bang;, http://www.physics4u.gr/faq/beforebb.html


Stáhnout ppt "Velký třesk a co bylo před nim Nam Hyok Jin Michaelidesová Anna."

Podobné prezentace


Reklamy Google