Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Bajkal Ruská lidová píseň Tulák v podání Žanny Bičevské (text písně na poslední straně prezentace)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Bajkal Ruská lidová píseň Tulák v podání Žanny Bičevské (text písně na poslední straně prezentace)"— Transkript prezentace:

1

2 Bajkal Ruská lidová píseň Tulák v podání Žanny Bičevské (text písně na poslední straně prezentace)

3 Bajkal se nachází téměř ve středu obrovské pevniny Eurasie jako úzký modrý půlměsíc. jezero Bajkal z vesmíru

4 Jezero je obklopeno vysokými horami, má 636 km na délku a 80 km na šířku. Je téměř tak velké jako Belgie.

5 Do Bajkalu se vlévá na 336 stálých řek a potoků. Největší mezi nimi je řeka Selenga.

6 Jediná řeka, která z Bajkalu vytéká, je Angara.

7 Celková plocha jezera je 31 470 km 2. Maximální hloubka je 1 637 m, průměrná je 730 m.

8 Pro zmizení jezera – bez toho, aby do něj přitékala voda či se z něj vypařovala – by bylo zapotřebí, aby z něj řeka Angara 387 let bez přestání odváděla vodu.

9 Z hlubin jezera vystupuje 30 ostrovů, největším z nich je Olchon. Písečná zátoka

10

11 Jezero vzniklo před 20 až 25 milióny let. To znamená, že je nejstarší na Zemi.

12 Bajkalská voda

13 Bajkalská voda je stejně jedinečná a úžasná jako jezero samo. Je neobvykle průzračná, čistá a bohatá na kyslík. V minulosti byla považována za léčivou a byla používána jako lék proti nejrůznějším onemocněním.

14 Na jaře dosahuje průhlednost bajkalské vody 40 m. Možné vysvětlení spočívá v tom, že díky aktivitě zde žijících mikroorganismů je voda minerální a svým charakterem se blíží destilované vodě.

15 Objem vody v jezeře činí 23 000 km 3, což je 20% světových a 90% ruských zásob sladké vody.

16 Je tu více vody než ve všech pěti velkých amerických jezerech dohromady (22 725 km 3 ).

17 Každoročně reprodukuje ekosystém jezera kolem 60% čisté, kyslíkem nasycené vody.

18 Bajkal a turisté

19 Dnes způsobuje všechno, co je spojené s jezerem, obrovský zájem nejen v Rusku, ale i v zahraničí

20 Rychle se zde rozvíjí infrastruktura – hotely, silnice, doprava. Všechno naznačuje, že se v budoucnu bude počet turistů zvyšovat.

21 Vítejte na Bajkale! Máte možnost obdivovat jeho krásu a čistotu jeho vod, cítit mystickou sílu, kterou toto posvátné jezero–moře dává každému, kdo přichází k jeho břehům.

22 Název „Bajkal“ je pravděpodobně odvozen z jazyka Burjatů a znamená „moře“. Burjati žili na jeho březích odjakživa, Evropané (Rusové) však získali první vědomosti o jezeře teprve v polovině 17. století a první mapa jezera Bajkal spatřila světlo světa až v roce 1773. šaman Burjatů

23 Nakonec jedna zajímavost: jezero Bajkal jako vůbec první přeplaval v roce 1990 český dálkový plavec Jan Novák (narozen 16. října 1942). Kromě Bajkalu překonal i kanál La Manche (1974) či řeku Angaru.

24 Vytvořili: Alexej Jermolčev Arťom Ševčenko Přeložil: Jaromír Kronát 8.4. 2011 editace JS http://www.jkk.estranky.cz/http://www.jkk.estranky.cz/

25 Pro nadšence text v ruštině По диким степям Забайкалья, Где золото роют в горах, Бродяга, судьбу проклиная, Тащился с сумой на плечах. Бежал из тюрьмы тёмной ночью - В тюрьме он за правду страдал. Идти дальше нет уже мочи. Пред ним расстилался Байкал. Бродяга к Байкалу подходит, Рыбацкую лодку берёт И грустную песню заводит - Про родину что-то поёт. Бродяга Байкал переехал, Навстречу - родимая мать. - Ах здравствуй, ах здравствуй, родная, Здоров ли отец мой и брат? - Отец твой давно уж в могиле, Землею сырою зарыт. А брат твой в далекой Сибири Давно кандалами звенит. По диким степям Забайкалья, Где золото роют в горах, Бродяга, судьбу проклиная, Тащился с сумой на плечах. Step šumí a vlní se Bajkal a z lesů, kde zlatý je důl, jde s uzlíkem na zádech tulák, co nad světem zlámal už hůl. Má trestanskou košilku hrubou a vězeňských škrpálů pár a malíky z botek se klubou a kabátek samý je cár. Když tulák se na Bajkal dobral, sed do člunku za rákosím a píseň tak smutná, tak dobrá se k rodné vsi rozlétla s ním. Tuto píseň nás v 7. třídě naučila naše učitelka češtiny a hudební výchovy Libuše Ječmínková z kolínského gymnázia, čímž ji tímto vzdávám hold. www.adastra.estranky.cz


Stáhnout ppt "Bajkal Ruská lidová píseň Tulák v podání Žanny Bičevské (text písně na poslední straně prezentace)"

Podobné prezentace


Reklamy Google