Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NIPOS – Lenka Lázňovská.  Budova s divadelním sálem určená pro realizaci scénických produkcí, jednosálová, vícesálová, stagiona  Divadelní soubor –

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NIPOS – Lenka Lázňovská.  Budova s divadelním sálem určená pro realizaci scénických produkcí, jednosálová, vícesálová, stagiona  Divadelní soubor –"— Transkript prezentace:

1 NIPOS – Lenka Lázňovská

2  Budova s divadelním sálem určená pro realizaci scénických produkcí, jednosálová, vícesálová, stagiona  Divadelní soubor – členění podle žánru (činoherní, operní, operetní, muzikálový, baletní, moderního tance, loutkový …)  Druh výkonného umění, které je opticko-akustické a časově prostorové. Pomocí zvláštního systému, obvykle nazývaného jako jazyk divadla se sdělení ve formě představení přenáší z jeviště do hlediště  Z hlediska uznávaného mezinárodního členění patří divadla mezi umělecko-produkční subjekty kultury

3  Zákon č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury ve znění zákona č. 227/09 Sb.  Zákon č. 121/2000 Sb. o právu autorském a právech souvisejících ve znění pozdějších úprav  Usnesení vlády č. 902/2003 o Programu státní podpory profesionálních divadel, symfonických profesionálních orchestrů a pěveckých sborů  Usnesení vlády č. 452/2008 Státní kulturní politika na léta  Koncepce účinnější podpory umění na léta (usnesení vlády č. 1452/2008)  Úmluva UNESCO o zachování nemateriálního kulturního dědictví 2003  Úmluva UNESCO o kulturní rozmanitosti (2008)  Doporučení UNESCO týkající se postavení umělců (1980)

4 a) divadla jako příspěvkové organizace státu (MK) a krajů ČR  MK zřizuje pouze Národní divadlo s roční dotací 460 miliónů Kč a Státní operu Praha s dotací 140 miliónů, do roku 2010 zřizovalo rovněž Laternu magiku (nyní součástí ND), tato divadla se o státní dotace ucházet nemohou, zdroji příjmů jsou tržby za vlastní výkony, které se pohybují ve výši % z celkových nákladů (to je podle uznávaných zahraničních zdrojů slušná soběstačnost) a soukromé zdroje. MK ČR vydává celkem na své příspěvkové organizace ročně částku cca 5 miliard Kč.  Kraje ČR zřizují následující divadla: Středočeský kraj 0, Jihočeský kraj – Divadlo Oskara Nedbala. Plzeňský kraj – Stálá divadelní scéna v Klatovech, Karlovarský kraj – 0, Ústecký kraj -0, Liberecký kraj – 0, Královéhradecký kraj- 0, Pardubický kraj – 0, Vysočina – Horácké divadlo Jihlava, Jihomoravský kraj – 0, Olomoucký kraj – 0, Zlínský kraj -0, Moravskoslezský kraj – Těšínské divadlo Český Těšín – pouze čtyři divadla jsou tedy příspěvkovými organizacemi kraje a dostávají dotace přímo z rozpočtu kraje. Další prostředky získávají z grantů měst, příjmů, darů a sponzoringu.

5 b) divadla jako příspěvkové organizace státu (MK) a krajů ČR  Většina velkých tzv. městských divadel má statut příspěvkové organizace města, v Praze jsou to např. téměř všechna divadla (Divadlo na Vinohradech, Divadlo pod Palmovkou, Divadla S+H, Hudební divadlo v Karlíně, Městská divadla pražská, Minor, Studio Ypsilon, Švandovo divadlo, Divadlo v Dlouhé), většina krajských divadel je zřizována městy (např. Městské divadlo ve Zlíně, Národní divadlo v Brně, Národní divadlo moravskoslezské, Kladenské divadlo, Divadlo v Uherském Hradišti, Klicperovo divadlo v Hradci Králové, Divadlo Drak v Hradci Králové a další). Jsou navázána na rozpočet města, informace o příspěvku lze najít mezi povinně zveřejňovanými informacemi na webu jednotlivých měst. Mohou se ucházet o dotace krajů a MK.

6 c) divadla soukromá (NNO -občanská sdružení, a obecně prospěšné společnosti), divadla podnikatelská  Převažují obecně prospěšné společnosti (např.Činoherní klub a Dejvické divadlo v Praze, městské divadlo v Českém Krumlově, Divadlo loutek Ostrava) a občanská sdružení. Posledně uvedená najdeme zejména mezi tzv. nezávislými divadly (např. Kašpar v Praze, Polárka v Brně, Divadlo v Líšni Alfred ve dvoře Praha, Continuo Vodňany, Divadlo bratří Formanů a další). Mohou si požádat o dotaci na krajích, v městech i na MK (dotační titul Kulturní aktivity profesionálního umění v okruhu nový inscenační projekt, provozování inscenačního projektu, činnost nezávislého divadelního subjektu). V roce 2010 MK rozdělilo celkem 34 miliónů Kč. Mohou se ucházet o dotace měst., krajů a MK + příjmy a + sponzoring a dary.  Podnikatelských subjektů je mezi divadly celkově málo. Jsou především tzv. bulvární divadla (např. v Praze Divadlo Radka Brzobohatého, Divadlo bez zábradlí K.Heřmánka), jednak muzikálové scény (např. v Praze Brodwai a další). Mohou se ucházet o veřejné dotace v celé struktuře.

7 a) Ministerstvo kultury ČR  V roce 2010 bylo v oblasti kulturních aktivit přihlášeno do veřejného konkurzu 173 přihlášených projektů v 8 tematických okruzích. Dotaci získalo 60 projektů v celkové výši tis. Kč. Největší podíl byl vyčleněn na podporu inscenačních projektů a kontinuální divadelní činnosti. Na prioritní akce (významných šest festivalů) byla poskytnuta celková dotace ve výši tis. Kč.  Dotace příspěvkovým organizacím MK  Národní divadlo: příspěvek zřizovatele tis. Kč, vlastní výnosy celkem tis. Kč, průměrná návštěvnost 71,06%, soběstačnost 36%  Státní opera Praha: příspěvek zřizovatele tis. Kč, vlastní výnosy celkem tis. Kč, průměrná návštěvnost 71,7%, soběstačnost 41%

8 b) veřejná podpora divadelní činnosti v dotačních řízeních krajů ČR za rok 2009  Středočeský kraj tis. Kč, Jihočeský kraj tis. Kč, Plzeňský tis.,Karlovarský tis., Ústecký tis.,Liberecký 80 tis., Královéhradecký tis., Pardubický 455 tis., Vysočina (včetně dotace pro Horácké divadlo jako PO), Jihomoravský 765 tis., Olomoucký tis.,Zlínský 0, Moravskoslezský tis., celkem za rok tis. Kč. To je 39,35% z celkových veřejných výdajů na kulturu.

9 c) podpora měst – jako příklad hl. město Praha  Podporuje své příspěvkové organizace /Divadlo na Vinohradech, Švandovo divadlo, Hudební divadlo v Karlíně, Divadlo Spejbla a Hurvínka, Divadlo v Dlouhé, Divadlo Pod Palmovkou, Městská divadla pražská, studio Ypsilon. Divadlo Minor, Divadlo Na zábradlí.  Vyhlašuje granty do 200 tis. Kč, nad 200 tis. Kč, podporuje festivaly také ve formě partnerství.  přehled vybraných grantů: Divadlo Bez zábradlí K.Heřmánka s.r.o ,- Kč, Divadlo v Řeznické o.p.s. 1 mil. Kč. Stražnické divadlo 500 tis. Kč, Ungelt s.r.o. 1 mil Kč, Farma v jeskyni o.s ,- Kč, Divadlo Na prádle o.s. 900 tis. Kč, Damuza os. 500 tis. Kč, La Putyka o.p.-s. 700 tis. Kč, Prometheus o.s. 350 tis. Kč.

10  Zaměstnanci – divadla zaměstnávají umělecké zaměstnance, dále mají umělecko-technický personál, administrativní personál, existují i divadla bez zaměstnanců  Aktuální statistická čísla za rok 2010 (dopočítaná) za 145 divadelních scén včetně stagion: počet sedadel , počet titulů 2 636, počet premiér 669, odehraná představení , počet návštěvníků ,- Kč, vybrané vstupné ,- Kč

11  Statutární divadla právní řád nezná. Jsou to buď příspěvkové organizace státu nebo samosprávy, nebo NNO nebo podnikatelské subjekty. Z výše uvedené struktury je jasné, že většina veřejných prostředků (stát, kraje, obce) jde na příspěvkové organizace. Vzhledem k tomu, že i ostatní subjekty mohou žádat o granty a dotace veřejné správy, žádná skutečně nedotovaná divadla u nás (s výjimkou amatérských divadel) ve skutečnosti nejsou. Jen ta totiž nemohou žádat na provoz a divadelní projekty (inscenace), nýbrž pouze na divadelní aktivity.

12 Lenka Lázňovská V Praze dne


Stáhnout ppt "NIPOS – Lenka Lázňovská.  Budova s divadelním sálem určená pro realizaci scénických produkcí, jednosálová, vícesálová, stagiona  Divadelní soubor –"

Podobné prezentace


Reklamy Google