Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

IZRAEL A PALESTINA Kamila Janáková 357802.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "IZRAEL A PALESTINA Kamila Janáková 357802."— Transkript prezentace:

1 IZRAEL A PALESTINA Kamila Janáková

2 Území dnešního Izraele a Palestiny
se rozkládá na pomezí Asie a Afriky na východním břehu Středozemního moře je součástí tzv. Blízkého východu jedná se o region s dlouhou historií, zahrnuje vznik tří světových náboženství (judaismus, křesťanství, islám) a období rozkvětu i úpadku je jedna z neklidných oblastí dnešního světa, zejména kvůli složitému soužití židovského a arabského obyvatelstva

3 IZRAEL Oficiální název - stát Izrael Hlavní město - Jeruzalém
Počet obyvatel (červenec 2012) Oficiální jazyky- hebrejština, arabština pro arabskou menšinu Náboženství - judaismus Státní zřízení - parlamentní republika Rozloha km2 Etnické menšiny - Židé (76,4%), ostatní - převážně arabského původu (23,6%) Hlava státu - prezident republiky Šimon Peres

4 Stát s dramatickými dějinami.
Ve Starověku většina Židů území dnešního Izraele opustila, kvůli perzekucím. Rozprchli se do celého světa. Antisemitismus. Vznik sionismu – politické hnutí, jehož posláním bylo vybudovat židovský stát, kde by každý člověk židovského původu našel útočiště. Sionisté začali být aktivní v Palestině – na území biblického židovského státu. Holocaust – jeden z důležitých faktorů, které přiměly mezinárodní společenství k vyhlášení nezávislého židovského státu v Palestině i proti vůli arabských obyvatel (1948).

5 Izraeli se od roku 1948 podařilo dosáhnout mnoha úspěchů:
Vybudoval jednu z nejlepších armád (povinně zde slouží i ženy). V hospodářství a vědě patří k nejvyspělejším zemím světa s četnými vazbami na Západ, hlavně na Spojené státy a Evropskou unii. Nejdůležitějším obchodním partnerem Izraele je EU. Obchod mezi EU a Izraelem je uskutečňován na základě asociační dohody.

6 PALESTINA Oficiální název - Autonomní území pod Palestinskou národní správou Hlavní město - Ramalláh Počet obyvatel - Západní břeh Jordánu: (červenec 2012), Pásmo Gazy: (červenec 2012) Oficiální jazyk - arabština Ostatní jazyky - hebrejština Náboženství - Islám, Křesťanství Státní zřízení - poloprezidentská autonomní oblast Rozloha - Celkem:(Západní břeh a Gaza): km2, Západní břeh Jordánu čítá:5,860 km2, Pásmo Gazy: 360 km2 Etnické menšiny - Arabi 83%, Židé 17% Hlava státu: prezident státu Mahmúd Abbás

7 Na většině tohoto území se dnes rozkládá židovský stát Izrael.
Palestina je původní označení pro historické území rozprostírající se mezi Středozemním mořem a řekou Jordán. Na většině tohoto území se dnes rozkládá židovský stát Izrael. V 7. století byla obsazena muslimy a ovlivněna Islámem. Od 2. pol. 19. století zde přicházeli židovští osadníci s úmyslem vytvořit trvalý židovský stát (ideový směr - sionismus). 1948 – proti vůli arabských obyvatel Palestiny vyhlášen samostatný židovský stát (Holocaust – nevědělo se kam s Židy, kteří přežili, proto OSN stála za vytvoření státu Izrael). Rezoluce OSN měla ale dvě složky: Založení státu Izrael Založení státu Palestina (ta ale státem není dodnes) Kořeny arabsko – izraelského konfliktu: spor o kontrolu palestinského území a o město Jeruzalém (považováno za hlavní město).

8 Palestinská samospráva se potýká s naprostou ekonomickou závislostí na Izraeli, s chudobou a s nedostatkem financí. Je součástí tzv. Barcelonského procesu (partnerství členských zemí Evropské unie a 10 zemí, které se rozprostírají kolem Středozemního moře). EU má s Palestinou uzavřenou asociační dohodu a snaží se aktivně zapojovat do blízkovýchodního mírového procesu, např. poskytováním financí palestinské vládě.

9 Organizace v palestině
FATAH doslova „Palestinské národně osvobozenecké hnutí“ hlavní palestinská politická strana nejdůležitější složka Organizace pro osvobození Palestiny středo – levice západní břeh Jordánu opozice Hamasu HAMAS „Islámské hnutí odporu“ nezávislý na oficiálním palestinském vedení dělí se na dvě části: vojenská a civilní (politická) složka od roku 2001 se podílí na odstřelování Izraele z pásma Gazy je na seznamu teroristických organizací

10 Šimon Peres Mahmúd Abbás

11 Historie konfliktů Po vyhlášení samostatnosti Izraele – útoky sousedních arabských států. Izraelsko – palestinský konflikt vygradoval po šestidenní válce v roce 1967, kdy Izrael obsadil další území obývána Araby (pásmo Gazy, Západní břeh, Golanské výšiny a poloostrov Sinaj). Další velké války proběhly v letech 1973 a 1982. Situaci se podařilo zklidnit v 90. letech – započal izraelsko – arabský mírový proces. V jeho rámci dostali Palestinci omezenou autonomii v určitých oblastech. V roce 2000 však došlo k vypuknutí dalšího vzájemného násilí a mírový proces se v podstatě zastavil.

12 Překážky dohody Rozdělení území a určení hranic. Židovské osady.
Status Jeruzaléma. Vodní zdroje. Ozbrojené síly Izraele. Palestinští uprchlíci.

13

14 Válka v gaze Třítýdenní vojenská invaze a bombardování Izraelských ozbrojených sil proti cílům teroristické organizace Hamas v pásmu Gazy. Zahájena v 11:30 izraelského času. Reakce na neustálé raketové a minometné útoky palestinských bojovníků na jihoizraelská města a vesnice. Pozemní invaze – – jednotky izraelské armády poprvé od začátku operace překročily hranice pásma Gazy s cílem tuto oblast zajistit. K 6. lednu zahynulo nejméně 125 Arabů a 5 izraelských vojáků. Navzdory pozemní operaci stále pokračovaly útoky Hamasu na jižní Izrael.

15 Po mezinárodním tlaku oznámil Izrael tříhodinový humanitární mír, aby mohla být do pásma Gazy dovezena humanitární pomoc. Toto každodenní příměří respektoval i Hamas. byly z Libanonu na severoizraelské město odpáleny rakety typu Kaťuša. Izrael útok opětoval a zničil odpalovací stanoviště. Bouřlivé reakce vyvolalo použití granátů s bílým fosforem, které Izrael nejdříve zapíral. Příměří mezi Izraelem a Hamasem se podařilo dojednat Egyptu a válka v Gaze skončila

16 Mezinárodní reakce Izrael-Gaza
       Izrael-Gaza       Státy, které schválily izraelskou pozici / podpořily právo Izraele na obranu.       Státy, které odsoudily pouze akce Hamasu.       Státy, které odsoudily pouze akce Izraele.       Státy, které neutrálně vyzvaly k ukončení nepřátelských akcí na obou stranách / odsoudily obě strany.       Státy, které dosud nezaujaly žádné stanovisko.

17 Civilní protesty Hlavní protesty proti Izraeli se konaly v Istanbulu, Londýně, Paříži, Berlíně, Moskvě, Aténách, Maltě, Amsterdamu, Dublinu, Madridu, Spojených státech, Íránu, Sýrii, Indii, Pákistánu, Afghánistánu, Bangladéši, Indonésii, Filipínách a v Africe. V Izraeli se konaly protesty jak na podporu operace, tak i proti ní. 8. ledna se v Damašku konal největší protest od začátku vypuknutí operace. V České republice se konaly menší demonstrace na podporu Palestiny, ale i Izraele.

18 Mírové dohody Neoficiální zahájení: 29. 7. 2013 ve Washingtonu.
Palestinská i izraelská delegace souhlasily s devítiměsíčním časovým harmonogramem pro rozhovory o konečném uspořádání na Blízkém východě. „Není to závazný konečný termín, ale dohoda, že obě strany budou minimálně po tuto dobu společně pracovat.“ Izrael slíbil v následujících devíti měsících propustit 104 palestinských vězňů.

19 Plány izraele Mírové dohody by mohlo ohrozit prohlášení o další výstavbě ve východním Jeruzalémě. S touto částí Jeruzaléma Palestinci počítají jako s metropolí svého budoucího státu. Proto jakoukoli židovskou výstavbu považují za znamení, že se Izrael ve skutečnosti na míru dohodnout nechce. Židovské osídlení se má podle plánů rozšířit nejen ve Východním Jeruzalémě, ale také na západním břehu Jordánu. Izrael schválil vybudování až tisícovky domů.

20 Použité zdroje ŠLACHTA, Mojmír a Miloš POJAR. Ohniska napětí ve světě: Izrael a Palestina. Praha: Kartografie Praha, a.s., ISBN Palestina. Encyklopedie [online]. [cit ]. Dostupné z: Wikipedie. Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z: Ze zahraničí: Izraelské letectvo zaútočilo na pásmo Gazy. Deník.cz [online]. [cit ]. Dostupné z: reagovalo-na-rakety html Začaly izraelsko-palestinské mírové rozhovory. Židovský tiskový a informační servis [online]. [cit ]. Dostupné z: mirove-rozhovory Blízký východ: Izraelská vláda schválila propuštění první skupiny palestinských vězňů. Rozhlas: Zprávy [online] [cit ]. Dostupné z: Blízký východ. Aktuálně.cz: Zahraničí [online] [cit ].

21 Děkuji za pozornost 


Stáhnout ppt "IZRAEL A PALESTINA Kamila Janáková 357802."

Podobné prezentace


Reklamy Google