Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OHNISKA NEKLIDU V SOUČASNÉM SVĚTĚ. Během I. a II. světové války zahynulo přes 70 milionů obětí. V důsledku jaderného konfliktu vznikla tzv. studená válka.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OHNISKA NEKLIDU V SOUČASNÉM SVĚTĚ. Během I. a II. světové války zahynulo přes 70 milionů obětí. V důsledku jaderného konfliktu vznikla tzv. studená válka."— Transkript prezentace:

1 OHNISKA NEKLIDU V SOUČASNÉM SVĚTĚ

2 Během I. a II. světové války zahynulo přes 70 milionů obětí. V důsledku jaderného konfliktu vznikla tzv. studená válka během nichž ve 200 konfliktech zahynulo na 40 milionů lidí. Ale i v současnosti existuje na Zemi spousta konfliktů.

3 V současnosti jsou nejméně stabilní regiony Afriky, Blízkého východu, jižní Asie. Příčiny konfliktů: -Občanská válka (např. Somálsko, Srí Lanka, Sierra Leone aj.) -Národnostní a etnické (např. Kosovo a Srbsko, Turecko, Niger aj.) -Náboženský konflikt (např. Indonésie, Egypt, Súdán aj.) -Ozbrojený separatismus (např. Baskicko, Severní Irsko, Čečensko aj.) -Guerillové hnutí (např. Laos, Nepál, Uganda, Kolumbie aj.) -Snaha o samostatnost či autonomii pomocí politických prostředků (např. Québec, Tibet aj.) -Dlouhodobé napětí mezi státy (např. Severní a Jižní Korea, Indie a Pákistán aj.) -Sporné území (např. Kašmír, Ekvádor a Peru aj.) -Perzekuce politických vězňů (např. Irák, Afghánistán, Bělorusko, Čína aj.) -Osvobozenecký boj (např. Západní Sahara) -Teroristické útoky (např. Libye, Irák, Afghánistán aj.)

4 Mise vojsk OSN („modré přilby“) OSN vytvořila záhy po svém vzniku ozbrojené mnohonárodní mírové síly (modré přilby), jejichž úkolem je dohlížet na dodržování příměří, zabraňovat konfliktům, pomáhat při humanitárních akcích apod. Rozhodující slovo při jejich vysílání má Rada bezpečnosti. Vojáky vysílají pak jednotlivé členské země OSN, které pak podléhají velení OSN. oblast působenípůsobení odpočet vojáků Izrael - Egypt Indie - Pákistán Kypr Golanské výšiny jižní Libanon Irák - Kuvajt Západní Sahara Gruzie (Abcházie) Bosna a Hercegovnina Haiti Středoafrická republika Kosovo Sierra Leone Konžská republika Východní Timor Působení modrých přileb do roku 1999

5 Pozemní miny Patří k nejhrůznějším zbraním. Není obtížné je vyrobit a jsou laciné (asi Kč) a proto se rozšířily do celého světa – podle odhadů je jich v 60 zemích více než 105 milionů min. Ty zůstávají v zemi i dlouhou dobu po ukončení konfliktu a představují hrozbu pro civilní obyvatelstvo. Každý rok zabíjí miny přibližně lidí a mnoho lidí navíc zmrzačí. Likvidace min se pohybuje od tisíc korun. státpočet min počet min/km 2 Egypt Írán Angola Čína Afghánistán Kambodža Vietnam Chorvatsko Bosna a Hercegovina Ukrajina Pozemní miny

6 Samostatná práce O kterých konfliktech v současnosti čtete v novinách nebo je vidíte ve zprávách? Jaké jsou jejich příčiny? Vyhledejte v médiích (TV, noviny, internetu aj.) informace o právě probíhajícím konfliktu a diskutujte o něm. Vysvětlete příčiny konfliktů na Balkáně, Blízkém východě, Africe. Jak se změnila politická situace v posledním desetiletí 20. století a v prvním desetiletí 21. století? Jaké teroristické útoky proběhly v posledních letech? Které patřily k těm nejhorším? Jaké jsou důvody teroristických útoků? Myslíte, že média pomáhají teroristickým útokům? Jaké konflikty proběhly v nedávné historii na území ČR?


Stáhnout ppt "OHNISKA NEKLIDU V SOUČASNÉM SVĚTĚ. Během I. a II. světové války zahynulo přes 70 milionů obětí. V důsledku jaderného konfliktu vznikla tzv. studená válka."

Podobné prezentace


Reklamy Google