Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tomáš Janda FEL ČVUT. Obsah 1. Historie před vznikem 2. Vznik dnešního Izraele 3. Eskalace konfliktu ve 2. polovině 20. století 4.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tomáš Janda FEL ČVUT. Obsah 1. Historie před vznikem 2. Vznik dnešního Izraele 3. Eskalace konfliktu ve 2. polovině 20. století 4."— Transkript prezentace:

1 Tomáš Janda jandato8@fel.cvut.cz FEL ČVUT

2 Obsah 1. Historie před vznikem 2. Vznik dnešního Izraele 3. Eskalace konfliktu ve 2. polovině 20. století 4. Vývoj území Izraele 5. Dnešní stav 6. Válka v Gaze 7. Konflikt nekončí 8. Zdroje

3 Historie před vznikem I  Židé  Exodus – Mojžíš vyvádí Židy z Egypta (Bible).  V průběhu historie bylo území pod postupnou nadvládou Egypta, Sýrie, Řecka, Říma.  Následuje období diaspory do roku 1948.  Palestina  Od 7. století obývají Muslimové.  Křížové výpravy o Jeruzalém – svaté město.  Malá židovská diaspora.

4 Historie před vznikem II  Palestina  Od roku 1516 je součástí Osmanské říše.  Zanedbaný stav, dobré vztahy mezi Židy a Araby.  Během 1. sv. války se začíná do oblasti vkládat Velká Británie – plány na rozdělení Palestiny.  Následuje britská mandátní správa.  Objevují se střety mezi Židy a Palestinci.  Británie reaguje snahami na další rozdělení, ale návrhy nejsou přijaty.  Omezuje imigraci.

5 Vznik dnešního Izraele I  2. sv. válka a židovský holocaust ovlivnil nahlížení na letitý konflikt mezi Židy a Palestinci.  Situaci začala v roce 1947 řešit vzniknuvší OSN:  Rezoluce OSN 181/II (1947) – rozdělení území na Židovský stát a Palestinský arabský stát.  Jeruzalém pod zvláštním mezinárodním režimem.

6 Vznik dnešního Izraele II  14.5.1948 Založení státu Izraele.

7 Eskalace konfliktu ve 2. polovině 20. století I  Liga arabských států odmítla rezoluci OSN a v den vyhlášení izraelské nezávislosti zaútočily armády států Egypta, Libanonu, Sýrie a Jordánska na nově vzniklé území Izraele.  V červnu 1948 bylo zprostředkováno příměří, ale strany nebyly ochotny na jeho podmínky přistoupit, a tak válka od června dále pokračovala.

8 Eskalace konfliktu ve 2. polovině 20. století II  Hrabě Bernadotte požadoval ústupky od obou stran a pokoušel se uklidnit situaci, ale byl zavražděn židovskými teroristy.  V roce 1949 bylo uzavřeno příměří, které bylo respektováno oběma stranami.  Izraeli se podařilo nejenom ubránit, ale dále rozšířit své území.

9 Eskalace konfliktu ve 2. polovině 20. století III  Hlavní ozbrojené střety od roku 1949:  Sinajská válka (Suezská krize) 1956 – Egypt blokuje Suezský průplav pro Izraelské dodávky, Izrael reaguje vojensky.  Šestidenní válka 1967 – Překvapivý útok Izraele na Egypt a ostatní státy.  Jomkipurová válka 1973 – Egyptský útok přes Suezský průplav.  Izraelská invaze do jižního Libanonu 1982 – Libanonský odpor proti Izraelské invazi do Libanonu.  Palestinské intifády a válka v Gaze 1987 - 2009 – povstání proti izraelské okupaci na územích obývaných Palestinci.

10 Vývoj území Izraele

11 Dnešní stav I  Izrael:  Kontroluje drtivou většinu území (které mu ovšem nebylo oficiálně uznáno).  Zakládá židovské osady – velké množství palestinských uprchlíků.  Palestina:  Obyvatelstvo vytlačeno do Gazy a na Západní břeh Jordánska.  Zoufalá humanitární situace, terorismus.

12 Dnešní stav II  Poslední ozbrojený konflikt v Gaze:  Gaza má rozlohu 360 km 2, kde žije cca 1,5 M lidí.  Území je závislé na humanitární pomoci.  Izrael téměř blokuje pohyb osob a materiálu do a z Gazy. Odůvodňuje to zamezením dodávek zbraní.  Od roku 2006 v Gaze vládne hnutí Hamas.  Polovojenské oddíly v Gaze odpalují rakety na Izraelské území.

13 Válka v Gaze I  V červenci 2007 začíná Izrael a Egypt pozemní a námořní blokádu Gazy.  Hamas přistupuje na příměří, ale požaduje zrušení blokády.  Obě strany jednají o prodloužení klidu zbraní, ale nedohodnou se na podmínkách.  Izrael napadá zásobovací tunely a dochází k dalším střetům na hranicích.  Hamas ukončuje klid zbraní a znovu zahajuje raketové útoky na Izrael.

14 Válka v Gaze II  Izrael odpovídá vojenskou invazí do Gazy:  27.12.2008 začínají vzdušné údery – jen v první den bylo zabito alespoň 230 Palestinců a přes 700 zraněno.  Tento den je považován za nejkrvavější v celé historii Konfliktu.  Bombardování bylo následováno pozemní operací.

15 Válka v Gaze III  Boje byly ukončeny 18.1.2009  Výsledek:  Izrael:  13 mrtvých, z toho 3 civilisté.  518 raněných, z toho 182 civilistů.  Gaza: *  1 417 (709) mrtvých, z toho 926 (295) civilistů.  5 303 raněných.  Kontroverzní použití bílého fosforu. * Údaje v závorce pochází z IDF (Israel Defense Forces)

16 Konflikt nekončí  Přestože v současné době je situace relativně klidná, nedá se očekávat celkové brzké uklidnění.  Izrael vojensky dominuje díky dobře vyzbrojené a zkušené armádě, což umožňuje zakládání dalších osad.  Palestina ztratila drtivou většinu svého území i podporu kdysi svého největšího spojence – Egypta.  Uchýlení se k polovojenským aktivitám „teroristického rázu“ jakožto zoufalý projev vzdoru.

17 Zdroje  Wikipedia  MEZINÁRODNÍ POLITIKA 1/2005 – OSN A BLÍZKÝ VÝCHOD, Marek Čejka  CIA Factbook  Přednáška: Historie izraelsko-palestinského konfliktu, Ing. PhDr. Radka Havlová, Ph.D., VŠE


Stáhnout ppt "Tomáš Janda FEL ČVUT. Obsah 1. Historie před vznikem 2. Vznik dnešního Izraele 3. Eskalace konfliktu ve 2. polovině 20. století 4."

Podobné prezentace


Reklamy Google