Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PROGRAMOVACÍ JAZYKY (c) 1999. Tralvex Yeap. All Rights Reserved.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PROGRAMOVACÍ JAZYKY (c) 1999. Tralvex Yeap. All Rights Reserved."— Transkript prezentace:

1 PROGRAMOVACÍ JAZYKY (c) Tralvex Yeap. All Rights Reserved

2 DATABÁZOVÉ APLIKAČNÍ PROGRAMOVACÍ JAZYKY
(c) Tralvex Yeap. All Rights Reserved

3 DATABÁZOVÁ APLIKACE JE PROGRAM, KTERÝ UŽIVATELI UMOŽŇUJE ZADÁVAT, MĚNIT A RUŠIT DATA V DATABÁZI A VYTVÁŘET Z NICH VÝPISY.

4 JAZYKY POUŽÍVANÉ PRO TVORBU DATABÁZOVÝCH APLIKACÍ
PROCEDURÁLNÍ JAZYKY SQL (STRUCTURED QUERY LANGUAGE) OSTATNÍ JAZYKY

5 PROCEDURÁLNÍ JAZYKY APLIKACE ZAPSÁNA VE FORMĚ PROCEDUR.
KAŽDÁ PROCEDURA REALIZUJE URČITOU ČÁST APLIKACE NAPŘ. PROCEDURA PRO NALEZENÍ INFORMACE (DOTAZ). JAZYKY PASCAL, BASIC A C JSOU JAZYKY PROCEDURÁLNÍ.TYTO JAZYKY MOHOU BÝT POUŽITY PRO TVORBU DATABÁZOVÝCH APLIKACÍ PROSTŘEDNICTVÍM TZV. APLIKAČNÍHO PROGRAMOVÉHO ROZHRANÍ (API – APPLICATION PROGRAMMING INTERFACE). API SESTÁVÁ ZE STANDARDNÍ MNOŽINY FUNKCÍ, JEŽ ROZŠIŘUJE JAZYK O PROSTŘEDKY PRO PŘÍSTUP K DATŮM POMOCÍ SŘBD. VŠEM TĚMTO PROGRAMOVACÍM JAZYKŮM KTERÉ MOHOU BÝT POUŽITY I PRO TVORBU NEDATABÁZOVÝCH APLIKACÍ , SE BĚŽNĚ ŘÍKÁ „JAZYKY 3 GENERACE“ (3GL).

6 PROCEDURA PRO PŘIDÁNÍ VĚTY DO DBF
NAPŘ.PROCEDURA PRO VYHLEDÁVÁNÍ INFORMACE PROCEDURA PROCEDURA PROCEDURA PROCEDURY UŽIVATELSKÉHO ROZHRANÍ NAPŘ. SYSTÉM NABÍDEK TZV. MENU

7 SQL ( STRUCTURED QUERY LANGUAGE )
STRUKTUROVANÝ DOTAZOVACÍ JAZYK PRVOTNÍ VERZE JAZYKA – SEQUEL ( V 70. LETECH). JE URČEN K PŘÍMÉMU POUŽITÍ PRO INTERAKTIVNÍ DATABÁZOVÉ DOTAZY (OZNAČUJE SE PAK JAKO DYNAMICKÝ SQL) NEBO JAKO ČÁST APLIKACE NAPSANÉ V NĚKTERÉM PROCEDURÁLNÍM JAZYCE (TZV. VLOŽENÝ – EMBEDDED SQL). K DŮLEŽITÝM VLASTNOSTEM SQL PATŘÍ PODPORA TZV. ULOŽENÝCH PROCEDUR ( STORED PROCEDURES ) NA DATABÁZOVÉM SERVERU. ULOŽENÉ PROCEDURY JSOU PROGRAMY V JAZYCE SQL, KTERÉ JSOU ZAPSÁNY JAKO ČÁST SAMOTNÉ DATABÁZE.KDYŽ JE KLIENT VYVOLÁ JSOU CELÉ PROVEDENY NA SERVERU.

8 PŘÍKLAD 1 PŘEDPOKLÁDEJME, ŽE MÁME VYTVOŘENOU DATABÁZI NAZVANOU „ČTENÁŘ“, VE KTERÉ SLEDUJEME ZÁKLADNÍ ÚDAJE O ČTENÁŘÍCH KNIHOVNY. PŘ.1 VYPÍŠE TABULKU JMEN ČTENÁŘŮ SPOLU S ADRESOU. SELECT JMÉNO,ADRESA FROM ČTENÁŘ

9 PŘÍKLAD 2 ZJIŠTĚNÍ CELKOVÉHO POČTU ČTENÁŘŮ Z DATABÁZE ČTENÁŘ SELECT COUNT(*)FROM ČTENÁŘ

10 CO JE TO SLUŽBA OPEN DATABASE CONNECTIVITY (ODBC)
KNIHOVNA API UMOŽŇUJE KLIENTŮM SQL SERVERU PŘIPOJIT SE NA JAKÝKOLI JINÝ SQL SERVER BEZ OHLEDU NA PLATFORMU NA NÍŽ PRACUJE.

11 OSTATNÍ JAZYKY V SOUČASNÉ DOBĚ DO TÉTO SKUPINY PATŘÍ JAZYKY PRO OBJEKTOVĚ ORIENTOVANÉ PROGRAMOVÁNÍ (OOP) JAKO DELPHI, VISUAL BASIC NEBO C++. JINÝM DRUHEM JAZYKŮ JSOU JAZYKY MAKER. MAKROJAZYKY NEJSOU V PLNÉM SMYSLU SLOVA PROGRAMOVACÍ JAZYKY . JDE VLASTNĚ O NÁHRADU POSLOUPNOSTI KLÁVES, KTERÉ BY MUSEL UŽIVATEL STISKNOUT PRO PROVEDENÍ URČITÉ AKCE.

12 VÝVOJ NASTAVENÍ PŘEPÍNAČŮ NA ČELNÍM PANELU POČÍTAČE STROJOVÝ KÓD
JAZYK SYMBOLICKÝCH INSTRUKCÍ - ASSEMBLER PROGRAMOVACÍ JAZYK VYSOKÉ ÚROVNĚ - FORTRAN STRUKTUROVANÉ PROGRAMOVACÍ JAZYKY – ALGOL A PASCAL OBJEKTOVĚ ORIENTOVANÉ PROGRAMOVÁNÍ – DELPHI, VISUAL BASIC NEBO C++

13 End of Lecture Good Night.


Stáhnout ppt "PROGRAMOVACÍ JAZYKY (c) 1999. Tralvex Yeap. All Rights Reserved."

Podobné prezentace


Reklamy Google