Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/ Název projektu: Moderní škola

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/ Název projektu: Moderní škola"— Transkript prezentace:

1 Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/ Název projektu: Moderní škola Autor: Renáta Kupsová Název materiálu: Politické strany v ČR Označení materiálu: VY_32_INOVACE_OBV.P2.204 Datum vytvoření: Vzdělávací oblast: Občanská výchova Ročník: druhý – Pečovatelské služby Název školy: Střední škola, základní škola a mateřská škola pro zrakově postižené, Brno, Kamenomlýnská 2

2 Anotace Politické strany v České republice se zaměřením na vznik, činnost a financování politických stran.

3 Metodické pokyny Materiál lze využít ve výuce k výkladu nové látky nebo opakování učiva. Součástí prezentace jsou úkoly, které žáci samostatně vypracují do sešitu nebo na samostatný list. Řešení úloh je na posledním snímku prezentace. Pro práci je nutný počítač s  programem MS PowerPoint a projektor.

4 Zdroje Uveďte citace zdrojů použitých v materiálu. Foto: Graf:
[online]. [cit ]. Dostupné z: W09Nw%3d%3d Foto: Dostupné z: cz/images/?CTT=97 [online]. [cit ]. Dostupné z: Graf: Dostupné z:

5 Politické strany v ČR 1. Vznik politické strany
2. Činnost politické strany 3. Financování politické strany

6 1. Vznik politické strany
Politická strana může vzniknout, když o založení rozhodnou alespoň 3 občané ČR, kteří založí přípravný výbor. Musí mít 18 let a státní občanství ČR. Ministerstvu vnitra podají písemný návrh na registraci strany a doloží osobní údaje s podpisy 1000 občanů, požadujících vznik strany (petice). Ministerstvu vnitra předloží stanovy politické strany. Stanovy obsahují název a zkratku strany, její cíle, práva a povinnosti členů. Je to dokument, kterým se strany řídí. Pozn.: Stejný postup platí pro založení politického hnutí.

7 2. Činnost politické strany
Politická strana je organizace, sdružující tisíce lidí. Činnost strany řídí předseda a vedení strany (výbor, grémium). Volí se na kongresu nebo sjezdu strany. Politická strana vykonává politickou činnost, to znamená, že: - prosazuje a obhajuje svůj program - prosazuje a obhajuje zájmy svých členů - navrhuje ve volbách své zástupce – kandidáty - usiluje o úspěch ve volbách získáním hlasů občanů, kteří s ní sympatizují a podporují její program

8 Hlavní cíl činnosti strany - získat politickou moc
Politické strany bojují o moc, boj se vyhrocuje před volbami. K získání hlasů občana se před volbami: - pořádají besedy a shromáždění s občany (i s muzikou) - vylepují volební plakáty a billboardy - rozesílají občanům domů letáky - na protivníky zveřejňují nejasné případy, tzv. kauzy - výjimečně objevuje i fyzický útok (napadení) Uspěje-li politická strana ve volbách, získá politickou moc. To znamená, že vítěz voleb společnost řídí.

9 Politický boj Obr. 1 – Na soupeře připraveni
Zdroj:

10 Politické strany ve volbách 2010
Celkem 27 politických stran a hnutí bojovalo o hlasy voličů ve volbách do poslanecké sněmovny v roce 2010. Do poslanecké sněmovny se dostalo 5 stran, které získaly více než 5% hlasů. Strany s menším počtem hlasů se do sněmovny nedostaly, např. Strana zelených 2, 44% nebo KDU-ČSL 4,39%. Zkusí uspět v dalších parlamentních volbách v roce 2014. Z vítězných stran se sestavuje vláda. Nejvíce hlasů získala ČSSD, ale neměla s kým vytvořit vládu, proto je v opozici.

11 Výsledky voleb 2010 Graf 1: Výsledky voleb do poslanecké sněmovny r podle získaných hlasů jednotlivých politických stran v %. Podle ČSÚ:

12 Vládní politické strany
Vládu ČR vytvořili zástupci tří politických stran: - Občanské demokratické strany - TOP 09 (znamená: Tradice, Odpovědnost, Prosperita a číslovka 09 je rok vzniku strany) - VV (znamená Věci veřejné), od roku 2012 pokračuje ve vládě jako strana LIDEM (Liberální demokraté) Vládní strany usilují po dobu „vládnutí“ o spolupráci. Boj se přesouvá mezi strany vládní a opoziční (ČSSD a KSČM).

13 Vládní politické strany
Znáš jména členů vlády na obrázku?

14 3. Financování politických stran
Politické strany získávají peníze: - od vlastních členů - od sponzorů - od státu Stát poskytne ročně 10 mil Kč na činnost politické straně, která se dostala do poslanecké sněmovny. Strany, které získají alespoň 3% hlasů, dostanou příspěvek 6 mil Kč. Stát politickým stranám, které získají 1,5% hlasů voličů, poskytuje na úhradu volebních nákladů 100 Kč za každý získaný hlas.

15 Úlohy 1. Napiš názvy politických stran, které jsou ve vládě.
2. Kdo může založit politickou stranu? 3. Jak ovlivňují politické strany občany před volbami? 4. Jak nazýváme strany, které nesestavily vládu? 5. Co si představíš pod sponzorováním politické strany?

16 Řešení úloh 1. Napiš názvy politických stran, které jsou ve vládě:
ODS, TOP 09, Věci veřejné (LIDEM) 2. Kdo může založit politickou stranu? Alespoň 3 občané ČR s občanstvím ČR, musí doložit 1000 podpisů (petice) a stanovy strany ministerstvu vnitra 3. Jak ovlivňují politické strany občany před volbami? Besedy, letáky, plakáty, billboardy… 4. Jak nazýváme strany, které nesestavily vládu? Opoziční strany 5. Co si představíš pod sponzorováním politické strany? Poskytnutí finančních prostředků politické straně


Stáhnout ppt "Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/ Název projektu: Moderní škola"

Podobné prezentace


Reklamy Google