Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

O Název Recyklace skla O Šablona CZ.1.07/1.4.00/21.2698 O Poř.číslo 10 O Autor šablony Mgr. Zuzana Vyhnálková DiS O Datum 1.2.2012.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "O Název Recyklace skla O Šablona CZ.1.07/1.4.00/21.2698 O Poř.číslo 10 O Autor šablony Mgr. Zuzana Vyhnálková DiS O Datum 1.2.2012."— Transkript prezentace:

1

2 O Název Recyklace skla O Šablona CZ.1.07/1.4.00/21.2698 O Poř.číslo 10 O Autor šablony Mgr. Zuzana Vyhnálková DiS O Datum 1.2.2012

3 Metodika Žáci se orientují v základní problematice třídění odpadů Seznámení s dalším zpracováním vytříděného odpadu Žáci dokáží popsat správný postup při třídění odpadů v domácnosti a prakticky využívají své znalosti Pomocí pracovního listu žáci prohloubí své poznatky

4 Co je to sklo? Vyrábí se tavením ve sklářských pecích Vynalezeno v Egyptě před 5000 lety Podle způsobu výroby jej dělíme na:  foukané – strojově (žárovky, zářivky,…) - ruční práce sklářského mistra (ozdoby, figurky, sklenice a poháry,...)  lisované (okenní sklo, sklenice, zrcadla,…)  lité (drátosklo – sklo s drátěnou vložkou)  tažené (skleněná vata, rohože,…)

5 tavící pec.jpg

6 Využití skla V mnoha odvětvích průmyslu i v běžném životě Používá se:  v lékařství (chirurgické nástroje, zkumavky,…)  obalový materiál (lahve, nádoby s víkem,…)  osvětlení (žárovky, zářivky, výbojky,….)  izolační materiál (skleněná vata)  nádobí (sklenice, talíře, varné sklo,….)

7 Třídění skla Třídění začíná v domácnostech a u ostatních spotřebitelů Tříděný odpad ukládáme do speciálních kontejnerů (popelnic) Dalším zpracováním se zabývají odborné firmy sklo logo.jpg

8 Patří sem:  lahve od vína  nevratné lahve od piva, minerálek, limonád...  nádoby z barevného skla  tabulkové sklo Nepatří sem:  porcelán, drátosklo  varné sklo  monitory televizí a počítačů  zrcadlo  automobilové sklo  lahvičky od léků  zářivky a výbojky Kontejner_sklo_barevne.jpg

9 Další zpracování Sklo se z kontejneru odveze na třídící linku, kde se ručně vytřídí podle barev a druhů. Následně je vytříděné sklo odvezeno na drtící linku. Sklo se drtí na malé kousky, které putují do výrobny skla k opětovnému zpracování. Je 100% recyklovatelné.

10 vytříděné sklo.jpg

11 roztavené sklo.jpg

12 foukání skla.jpg

13 video-jak-se-co-dela-sklo lesní sklo.jpg

14 Co si pamatuješ? Jak využíváme sklo? Popiš postup při třídění skla. Kolikrát můžeme recyklovat sklo? Co patří do kontejneru na sklo?

15 Řešení Jak využíváme sklo? Popiš postup při třídění skla. Kolikrát můžeme recyklovat sklo?  sklo je 100% recyklovatelné Co patří do kontejneru na sklo?

16 Pracovní list Zkuste si vyrobit skleněnou ozdobu. Potřebujete si koupit kreativní sadu ve specializovaném obchodě. Nebo vyrobte náramek či náhrdelník ze skleněných korálů a tenkého vlasce. pomucky2_m.jpg

17 náramek.jpg

18 Čerpáno z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Recyklace_skla http://www.glassrevue.com/news.asp@nid=2753.htm l http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDroba_skla http://www.hanaglass.cz/html/cj3.htm http://geologie.vsb.cz/loziska/suroviny/sklo.html http://cs.wikipedia.org/wiki/Sklo http://www.lesnisklo.cz/ U obrázků jsou zdroje uvedeny. Autorem textů, není –li uvedeno jinak, je Mgr. Zuzana Vyhnálková.


Stáhnout ppt "O Název Recyklace skla O Šablona CZ.1.07/1.4.00/21.2698 O Poř.číslo 10 O Autor šablony Mgr. Zuzana Vyhnálková DiS O Datum 1.2.2012."

Podobné prezentace


Reklamy Google