Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Literární výchova 5. ročník

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Literární výchova 5. ročník"— Transkript prezentace:

1 Literární výchova 5. ročník
polednice Literární výchova 5. ročník

2 Polednice podle Karla Jaromíra erbena
Polednice U lavice dítě stálo, z plna hrdla křičelo. "Bodejž jsi jen trochu málo, ty cikáně, mlčelo! Poledne v tom okamžení, táta přijde z roboty: a mně hasne u vaření pro tebe, ty zlobo, ty! Mlč! Hle husar a kočárek - hrej si! - tu máš kohouta!" Než kohout, vůz i husárek bouch, bác! letí do kouta. A zas do hrozného křiku - "I bodejž tě sršeň sám - ! Že na tebe, nezvedníku, Polednici zavolám! Pojď si proň, ty Polednice, pojď, vem si ho, zlostníka!" - A hle, tu kdos u světnice dvéře zlehka odmyká. Malá, hnědá, tváři divé pod plachetkou osoba; o berličce, hnáty křivé, hlas - vichřice podoba! "Dej sem dítě!" - "Kriste Pane, odpusť hříchy hříšnici!" Divže smrt ji neovane, ejhle tuť - Polednici! Ke stolu se plíží tiše Polednice jako stín: matka hrůzou sotva dýše, dítě chopíc na svůj klín. A vinouc je, zpět pohlíží - běda, běda dítěti! Polednice blíž se plíží, blíž - a již je vzápětí. Již vztahuje po něm ruku - matka tisknouc ramena: "Pro Kristovu drahou muku!" klesá smyslů zbavena. Tu slyš: jedna - druhá - třetí - poledne zvon udeří; klika svakla, dvéře letí - táta vchází do dveří. Ve mdlobách tu matka leží, k ňadrám dítě přimknuté; matku vzkřísil ještě stěží, avšak dítě - zalknuté.

3

4 Polednice podle Lexikonu ohrožených druhů strašidel

5 Polednice spolu s klekánicí v muzeu strašidel v pelhřimově

6 Co dělá polednice – podle Boženy němcové
Narodilo se jim děvče, jemuž dali říkat po mámě Bára. Bářina matka však v šestinedělí zemřela, když vařila mužovi oběd, což se nesmělo, protože podle pověry za její dítě polednice podložila jiné. Proto říkali dítěti "divá Bára". Bára nebyla jako jiná děvčata. Byla nebojácná, smělá a silná, na rozdíl od ostatních se nebála strašidel a nevěřila ve vodníky, jako otec dokázala plavat i pod vodou. Jako jedinou ji poslouchal i zlý býk, kterého jako starší společně se stádem hlídala na pastvě. Této srdnatosti, dovednosti a nebojácnosti nabyla ve stálém styku s přírodou.

7 Polednice podle encyklopedie
Polednice je fiktivní ženská postava (strašidlo) pocházející z české lidové slovesnosti údajně strašící děti přesně v pravé poledne. Jako taková je známa především díky básnické sbírce Kytice od Karla Jaromíra Erbena z níž pochází i báseň Polednice.

8 Zahraj si na spisovatele a ilustrátora
Napiš a nakresli jak si představuješ polednici ty podle osnovy: Popis Výskyt Pracovní doba Charakteristika

9 odkazy html#ixzz1NHAeWViF D=3443fefc00080ad7e f2b7158c o.jpg


Stáhnout ppt "Literární výchova 5. ročník"

Podobné prezentace


Reklamy Google