Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

JARKAMANI Čtenářský deník Seznam knih: 1.Lakomec 2.Kytice 3.Máj Moliére K. J. Erben K. H. Mácha.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "JARKAMANI Čtenářský deník Seznam knih: 1.Lakomec 2.Kytice 3.Máj Moliére K. J. Erben K. H. Mácha."— Transkript prezentace:

1

2 JARKAMANI Čtenářský deník

3 Seznam knih: 1.Lakomec 2.Kytice 3.Máj Moliére K. J. Erben K. H. Mácha

4 Lakomec MOLIÉRE (1622 – 1673) Hra Komedie o 5 dějstvích Satirický výsměch mamonu a lichvářství Překlad: E.A.Saudek Hlavní postavou v této komedii je lakomý Harpagon, bohatý lichvář, otec Kleanta a Elisy. Kleant je zamilován do Mariany a Elisa miluje Valéra. Ale otec jim chce najít partnery s velikým věnem, aby i on z jejich sňatků něco vytěžil. Ovšem ti dva se samozřejmě bouří. A tak se Harpagon rozhodne že se ožení s Marianou a pozve jí na návštěvu. Fingovanou krádeží ovšem sluha Čipera ukryje Harpagonovu truhličku se zlaťáky a chce donutit Harpagona, aby za ní dal Kleantovi Marianu a Elise Valiéra. Záměr se mu podaří a vše dobře dopadne.

5 Kytice K.J.ERBEN (1811 – 1870) Poezie Básnická sbírka 19. století Doslov: Karel Dvořák Kniha obsahuje 12 balad, začíná stejnojmenou vstupní básní Kytice o převtělení zesnulé matky. Zemřela matka a do hrobu dána, siroty po ní zůstaly; i přicházely každičkého rána a matočku svou hledaly… Úryvek z Kytice Následují báje Polednice, Vodník, Vrba, Lilie, Holoubek a Svatební košile, v těch se odráží názor lidí na přírodu a člověk potýkající se v ní s působením tajemných sil a byostí. Malá hvězda, tváře divé pod plachetkou osoba; O berličce, hnáty křivé, hlas – vichřice podoba! Místní pověsti zase shrnuje balada Poklad, kdy se o Velkém Pátku odkrývají poklady. Erben se inspiroval i pohádkou od B. Němcové – Zlatý kolovrat a legenda barokně romantického ladění je základem k básni Záhořovo Lože Štědrý den, Dceřina Kletba – dramatické obrazy ze života, s kresbou lidových obyčejů. Závěrečnou, vlastenecky povzbudivou, ale i kritickou básní je Věštkyně.Ukrývají se v ní úryvky z proroctví naší těžce zkoušené země.

6 Máj K.H.MÁCHA (1810 – 1836) Lyrickoepická skladba – básnická povídka Hlavním tématem básně je láska. Je pozdní večer – první máj Večerní máj – je lásky čas; Hrdliččin zve ku lásce hlas:,,Hynku! – Viléme!! – Jarmilo!!!´´ V prvním zpěvu je radostné očekávání hlavní hrdinky dívky Jarmily zmrazeno zprávou o milencově zločinu a trestu, který se pro něho chystá. Objevuje se sebevražda člověka, hrdliččin hlas vyzývá k hrám lásky utonulou dívku. Ve druhém zpěvu se situace proměňuje. Jarmilin milenec, loupežník Vilém,,strašný lesů pán ´´ a mstitel pohanění své milenky, očekává ve vězení den své popravy. Uvažuje co ho čeká druhý den, až projde popravištěm: zda se tam setká s něčím jiným, než zde na této zemi, zda se tam vůbec s něčím setká, zda ho tam nečeká jenom věčná prázdnota a nekonečné nic. Ve třetím zpěvu se stáváme svědky Vilémovy popravy. Předtím se dozvídáme, že Vilém je jakoby Hynek (autor).


Stáhnout ppt "JARKAMANI Čtenářský deník Seznam knih: 1.Lakomec 2.Kytice 3.Máj Moliére K. J. Erben K. H. Mácha."

Podobné prezentace


Reklamy Google