Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

© Svatá říše římská po 30leté válce rozdrobenost snaha Pruska využít mocenské vakuum.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "© Svatá říše římská po 30leté válce rozdrobenost snaha Pruska využít mocenské vakuum."— Transkript prezentace:

1 © http://www.prezentace-pro-dejepis.freeeee.net

2 Svatá říše římská po 30leté válce rozdrobenost snaha Pruska využít mocenské vakuum

3 Hohenzollerni Původně vládcové Brandenburska (kurfiřství) a menších území –J–Jaké další kurfiřství znáte? Fridrich I. – Velký kurfiřt Fridrich Vilém I. - vybudoval silnou armádu –D–Důstojníky junkeři –M–Militarizace

4 Fridrich II Veliký (1740-1786) Narozdíl od otce osvícenský panovník Pomocí skvělé armády chce získat Slezsko – porušuje pragmatickou sankci Válka o dědictví rakouské 1740-1748 –Francie, Španělsko, Prusko a Bavorsko napadají Rakousko (na jeho straně Velká Británie) –Marie Terezie uhájí trůn, ale ztrácí Slezsko ve prospěch Pruska

5

6

7

8

9 Zemětřesení v aliancích Tradiční rivalové Francie a Rakousko se (spolu s Ruskem) spojují proti Prusku Prusko se spojuje s Velkou Británií Tradiční spojenci (Válka o Rakouské dědictví 1740-1748) Noví spojenci (Sedmiletá válka 1756-1763)

10 Sedmiletá válka (1756-1763) –V–Válka i v koloniích –A–Anglie získává Francouzské kolonie v Kanadě a Indii

11 Shrnutí Kdo to byli Hohenzollerni a které znáš? Čím se vyznačovala vláda Fridricha II.? Které války, kdy a proti komu vedl? Jaké byly důsledky těchto válek?

12 Nashledanou! O Mém Prusku ještě uslyšíte… © http://www.prezentace-pro-dejepis.freeeee.net


Stáhnout ppt "© Svatá říše římská po 30leté válce rozdrobenost snaha Pruska využít mocenské vakuum."

Podobné prezentace


Reklamy Google