Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hardware LAN Síťový hardware má určující vliv na některé ze základních vlastností sítě. Jedná se především o přenosovou rychlost, topologii, metodu přístupu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hardware LAN Síťový hardware má určující vliv na některé ze základních vlastností sítě. Jedná se především o přenosovou rychlost, topologii, metodu přístupu."— Transkript prezentace:

1 Hardware LAN Síťový hardware má určující vliv na některé ze základních vlastností sítě. Jedná se především o přenosovou rychlost, topologii, metodu přístupu na spojovací kanál a rozlohu sítě. Základní součásti síťového hardware: síťové desky (karty) spojovací vedení a konektory zesilovače, rozbočovače a další aktivní prvky Síťové desky: nezbytná součást všech počítačů připojených do sítě. Spolu s příslušným software realizují přenos dat z počítače na spojovací vedení sítě a naopak.

2 Hardware LAN Rozdělení síťových desek:
podle provedení: ISA, EISA, MCA, VL-bus, PCI, PCMCIA podle rychlosti: 10 MB/s, 100 MB/s , 1 GB/s podle konektoru: BNC, AUI, RJ45 (combo) podle standardu: ARCnet, Ethernet, Token Ring, FDDI podle výrobce: 3COM, SMC, WD, GENIUS, EDIMAX

3 Hardware LAN Spojovací vedení a konektory: propojují jednotlivé stanice sítě mezi sebou. Základní vlastnosti spojovacího vedení využívaného v daném segmentu sítě jsou dány typem síťového standartu, který je v tomto segmentu použit (např. síť Ethernet - 50 Ohmový koax. kabel, sběrnicová topologie, max. délka segmentu 185 metrů). Kabely a konektory jsou nejčastějším zdrojem provozních závad při provozu počítačové sítě – kritické místo z pohledu spolehlivosti, je tedy nezbytné věnovat nezbytnou pozornost jeho fyzické realizaci!

4 Hlavní typy kabelů pro pro LAN sítě:
Hardware LAN Hlavní typy kabelů pro pro LAN sítě: koaxiální kabel (nízké pořizovací náklady, odolné vůči elekromagnetickému rušení, snadné připojení další stanice, nízká přenosová rychlost (10 Mbps)) kroucená dvoulinka (ve dvou provedení - stíněná dvojlinka (STP) a nestíněná dvojlinka (UTP), odolnost proti rušení zkroucením párů (=odolné i proti magnetické složce), vysoká přenosová rychlost (100 Mbps i více), možnost realizace strukturované kabeláže) optický kabel (plastová či skleněná vlákna, přenosové rychlosti kolem 100 Mbps, dosah řádově kilometry, absolutně odolná vůči elektomag. záření, galvanické oddělení, vysoké pořizovací náklady (především konvertory) )

5 Hardware LAN bezdrátový spoj ( úzce směrovaný infračervený nebo laserový paprsek, případně všesměrový radiový spoj, dosah v přímé viditelnosti cca 100 až m. , drahé s různou přenosovou rychlostí ovlivňovanou meteorologickými i jinými vlivy) V dnešní době se především používají bezdrátové sítě na frekvenci 2.4 a 5 GHz (v nelicencovaném pásmu). Tyto sítě mají reálný dosah cca 10 km a pracují s přenosovou rychlostí 2 x 2 MB/s. Náklady na takové propojení je cca Kč.

6 Hardware LAN Variantou bezdrátového radiového přenosu jsou v dnešní době oblíbené Wi-Fi sítě (vzdušný Ethernet), které mají dosah 20 – 50 m (při rychlosti přenosu 54 MB/s, resp. 75 – 180 m při rychlosti 11 MB/s. Ceny tohoto připojení jsou kolem Kč i méně.

7 Hardware LAN Způsobů a možností zapojení a využití tohoto přenosového zařízení je celá řada (AP, hot spot, point-to-point, point-to-multipoint, …) a budeme si je na seminářích prakticky testovat, nikdy však nezapomínejte na to, že tato technologie vznikla původně jako in-door a její využití mimo budovu je vážně omezeno (rušení, bezpečnost,…)

8 Hardware LAN Využití technologie Wi-Fi (nelicencovaného bezdrátového přenosu) je možné v několika režimech: AP (hot-spot, přípojný bod): na toto zařízení se bezdrátově připojuji Client(zpravidla i router): tímto zařízením se bezdrátově připojuji Bridge(most):propojuji bezdrátově dvě zařízení WDS(Wireless Distribution Systém):zařízení slouží jako bridge i jako AP AdHoc: komunikace každý s každým (něco podobného jako sítě typu peer-to-peer) Za WiFi se běžně považují pásma: 2,4 GHz (je nejrozšířenější, jde o veřejné nelicencované pásmo) 3,5 GHz (licencované pásmo) 5 GHz (dnes již také hodně rozšířené veřejné a nelicencované pásmo) 10 GHz (výhradně pro režimy bridge)

9 Hardware LAN Velice populární jsou například produkty firmy Ovislink či Asus, které jsou rovněž cenově velice příznivé.

10 Hardware LAN Neplést předchozí typy bezdrátových sítí se sítí typu BlueTooth, které jsou známy spíše z oblasti mobilních telefonů a mají reálný dosah cca 10 – 30 m ! Tyto typy přenosu jsou používány spíše pro bezdrátové připojení PC, tiskárny, HUBu či SWITCHe k mobilnímu telefonu či k dalšímu PC. Je to vlastně obdoba „bezdrátové“ myši.

11 Hardware LAN Na předchozím obrázku je miniaturní klíčenka od společnosti GigaByte je již druhým počinem tohoto výrobce v oblasti produkce USB Bluetooth. Dongle GN-BTD02 se k počítači připojuje přes USB rozhraní verze 1.1, tedy prakticky k libovolnému modernímu PC. Maximální datový tok, kterého je komunikace přes Bluetooth 1.2 schopna dosáhnout je 723 kbit za vteřinu, což bohatě dostačuje pro připojení k internetu přes mobilní telefon nebo synchronizaci pošty a jiných dat mezi počítačem a PDA. Pro datovou komunikaci v prostředí sítí LAN je to však zcela nepostačující! Dosah přístroje, který je napájen 5 V přímo z USB je nejvýše 100 metrů (v otevřeném prostoru).

12 Hardware LAN Další možností propojení počítačů na kratší vzdálenost je propojení přímo pomocí elektrických rozvodů. Myšlenka je to velice lákavá, elektrická síť je stejně nezbytná k provozu počítače, je možné do elektrického impulsu modulovat jednotlivé signály, takže by to bylo i velice levné řešení. Nastávají však dosti zásadní problémy s nevyvážeností el. obvodů (podpětí, přepětí, špičky, výpadky sinusovky…), takže tato metoda je již řadu let ve stádiu vývoje (např. vysokonapěťové rozvody kolem Brna). Od roku 2003 se však již objevili první komerčně úspěšné a použitelné prvky. Celé schéma pak vypadá následovně:

13 Hardware LAN Prvním komerčním produktem byly adaptéry fy. DENEG umožňuje připojit až 16 PC v rámci jedné budovy. Cena jednoho adaptéru byla 4400 Kč, cena adaptéru pro připojení přes RJ45 je 5680 Kč Vlastní přenos je realizován standardním protokolem TC/IP a s přenosovou rychlostí až 14 MB/s. klasická el. zásuvka adaptér zasunutý do zásuvky USB kabel PC

14 Hardware LAN

15 Hardware LAN Uvedené zařízení se muselo poměrně rychle stáhnout z trhu, vyzařovaný výkon v el. mag. spektru byl neúnosně velký ( rušení TV, radia a dalších spotřebičů). V současné době je s úspěchem nahrazen obdobným zařízením firmy MSI:

16 Hardware LAN

17 Hardware LAN Popis produktu:
Microstar HomePlug EE14H je zařízení, které umožňuje vytvoření ethernetové sítě přes stávající rozvody 220V. Hodí se tedy, pokud potřebujete v bytě či domě snadno zprovoznit počítačovou síť. Jedinou podmínkou pro úspěšné propojení je mít elektrické zásuvky propojeny, tzn. že např. byt nesmí být rozdělen na několik fází. Adaptéry mají dosah až 300 metrů (v závislosti na kvalitě rozvodů a rušení). Rychlost zařízení pak maximálně dosahuje až 14Mbps (při větších vzdálenostech mezi síťovými kartami klesá).

18 Hardware LAN Technologie přenosů dat přes silové rozvody se v současné době velice bouřlivě rozvíjí a lze očekávat další rozvoj prvků i technologií. Zřejmě posledním hitem je adaptér Panasonic BL-PA100KTA, který na vzdálenost až 150 m dokáže po silových rozvodech realizovat přenosovou rychlost až 190 MBps. Navíc ke každému adaptéru lze připojit až 8 stanic a lze propojit až 16 adaptérů. Cena adaptéru (páru) je cca 4000 Kč


Stáhnout ppt "Hardware LAN Síťový hardware má určující vliv na některé ze základních vlastností sítě. Jedná se především o přenosovou rychlost, topologii, metodu přístupu."

Podobné prezentace


Reklamy Google