Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Stanovení specifické hmotnosti půdy (ρ Z ) pomocí pyknometru ρ Z = hmotnost objemové jednotky pevné složky půdy (bez pórů) Potřeby a zařízení: pyknometr.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Stanovení specifické hmotnosti půdy (ρ Z ) pomocí pyknometru ρ Z = hmotnost objemové jednotky pevné složky půdy (bez pórů) Potřeby a zařízení: pyknometr."— Transkript prezentace:

1 Stanovení specifické hmotnosti půdy (ρ Z ) pomocí pyknometru ρ Z = hmotnost objemové jednotky pevné složky půdy (bez pórů) Potřeby a zařízení: pyknometr s uzávěrem třecí miska s tloučkem varná miska varná deska temperovací lázeň nálevka váhy Katedra pedologie a ochrany půd

2 Postup stanovení 1)pyknometr naplníme destilovanou vodou po okraj a otevřený ho necháme temperovat 20 min. (20 o C) 2)navážíme cca 10g vzorku (zapíšeme si přesnou navážku), zalijeme ve varné misce destilovanou vodou a cca 5 min. povaříme 3)necháme vychladnout 4)vytemperovaný pyknometr uzavřeme, osušíme a zvážíme (P H2O ) 5)do prázdného pyknometru převedeme vychladlou suspenzi, doplníme dest. vodou po okraj a otevřený necháme 20 min. temperovat (20 o C) 6)pyknometr uzavřeme, osušíme a zvážíme (P Z )

3 Výpočet ρ Z = N z. ρ v / (N z + P H2O – P Z ) ρ Z – specifická hmotnost zeminy (g.cm -3 ) ρ v – hustota vody (1g.cm -3 ) N z – navážka zeminy (g) P H2O – hmotnost pyknometru s vodou (g) P Z – hmotnost pyknometru se suspenzí (g) ρ Z = 2,2 až 2,9 g.cm -3


Stáhnout ppt "Stanovení specifické hmotnosti půdy (ρ Z ) pomocí pyknometru ρ Z = hmotnost objemové jednotky pevné složky půdy (bez pórů) Potřeby a zařízení: pyknometr."

Podobné prezentace


Reklamy Google