Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

AZ KVÍZ PARYBY A RYBY Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Míková. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "AZ KVÍZ PARYBY A RYBY Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Míková. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN:"— Transkript prezentace:

1 AZ KVÍZ PARYBY A RYBY Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Míková. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 AZ kvíz Paryby a ryby

3 1 Která skupina ryb žije v periodicky vysychajících vodách? Jak je k tomu přizpůsobena? Odpověď 1. Dvojdyšní, kromě žaber mají ještě plicní vaky, v období sucha si hloubí díry v bahně.

4 2 Jak se jmenuje plochá paryba se schopností tvořit výboje? Odpověď parejnok elektrický (Torpedo marmorata) 2.

5 3 Která ryba migruje z řek do Sargasového moře za rozmnožováním? Odpověď úhoř říční (Anguilla anguilla), katadromní migrace 3.

6 4 Která ryba bývá nazývána vodním prasetem? Odpověď 4. kapr obecný (Cyprinus carpio)

7 5 Proč jsou ryby slizké? Odpověď Pokožka ryb produkuje sliz, který snižuje odpor vody, brání bobtnání kůže, chrání před vyschnutím a hubí bakterie.

8 6 Jak se jmenuje paryba na obrázku? Je nebezpečná? Odpověď žralok veliký (Cetorhinus maximus) – není nebezpečný, živí se planktonem 5.

9 7 Která ryba žijící u nás je největší? Odpověď sumec obecný (Silurus glanis) 6.

10 8 Která paryba je člověku velmi nebezpečná, protože útočí, i když ji nevyprovokuje? 7. Odpověď žralok bílý (Carcharodon carcharias)

11 9 Popište ploutve ryby: Odpověď břišní prsní ocasní hřbetní řitní

12 10 Jak se liší pstruhové pásmo od cejnového? Odpověď Pstruhové pásmo – voda proudí rychleji, je chladná, čistá, obsahuje velké množství kyslíku. Cejnové pásmo – voda proudí pomalu, je teplá, kalná, obsahuje málo kyslíku.

13 11 Co víte o zubech paryb? Odpověď Jsou v čelistech ve více řadách, ale funkční je jen jedna řada (polyfiodontní chrup). Jsou stejného původu jako šupiny. 9.

14 12 Která ryba je na obrázku? Je jedlá? Odpověď čtverzubec fugu (Takifugu rubripes) – silně jedovatá ryba, ale po správné úpravě kuchařem je jedlá 10.

15 13 Která naše ryba využívá při tření schránky mlžů? Odpověď 11. hořavka duhová (Rhodeus sericeus)

16 14 K čemu slouží postranní čára? Odpověď V postranní čáře je uložen proudový orgán, slouží k vnímání pohybu a tlaku vody.

17 15 Která paryba může dosahovat délky i šířky až 7 metrů? Odpověď manta (Manta birostris) 12.

18 16 Jak se jmenuje ryba na obrázku? Čím je zajímavá? Odpověď Koníček mořský (Hippocampus guttulatus) – plave vzpřímeně, nemá břišní a ocasní ploutev, ocas je chápavý. Oči se pohybují nezávisle na sobě. Samička klade vajíčka do břišního vaku samečka, kde se po asi 5 dnech líhnou mláďata. 13.

19 17 Jak se jmenuje ryba, která má hadovitý tvar těla a žije na korálových útesech? Její kousnutí může být nebezpečné? 14. Odpověď muréna obecná (Muraena helena)

20 18 Jmenujte 2 druhy ryb, které pečují o potomstvo. Odpověď Tlamovci, cichlidy, koljuška tříostná (Gasterosteus aculeatus), koníček mořský (Hippocampus guttulatus)

21 19 K čemu slouží spirální řasa (typhlosolis)? Odpověď Zvětšuje povrch střeva pro vstřebávání živin.

22 20 Jak se jmenuje ryba na obrázku? Jaké velikosti může dosahovat? Odpověď arapaima obrovská (Arapaima gigas) – až 4,5 m 17.

23 21 Jak se liší rozmnožování paryb a ryb? Odpověď Paryby – oplození vnitřní, ryby – oplození vnější.

24 22 K čemu slouží plynový měchýř? Odpověď Hydrostatický orgán, umožňuje vznášení ve vodním sloupci. Může sloužit jako rezonátor – zlepšuje sluch, nebo jako pomocný dýchací orgán. 18.

25 23 Jaký je význam ryb? Jmenujte 3 oblasti lidské činnosti, kde se ryby využívají. Odpověď potravinářský průmysl akvaristika věda lékařství, farmakologie

26 24 Čím se živí okoun? Odpověď dravec (ryby, žížaly, bezobratlí, potěr) 19.

27 25 Jak se jmenuje ryba na obrázku? Čím se živí? Odpověď štika obecná (Esox lucius), je dravá 20.

28 26 Jmenujte 3 mořské ryby, které se využívají jako potrava. Odpověď sleď obecný (Clupea harengus), šprot (Sprattus sp.), sardinka (Sardina sp.), makrela (Scomber scombrus), treska (čeleď Gadidae),…

29 27 Jak je možné, že se ryba lezec obojživelný na suchu neudusí? Odpověď umí uzavřít vodu v žábrách 23.

30 28 Která ryba u nás byla vysazena z vod Dálného Východu a je býložravá? Odpověď amur bílý (Ctenopharyngodon idella) 24.

31 Zdroje: Všechny uveřejněné odkazy [cit ]. Dostupné pod licencí Creative Commons na WWW: 1.MATHAE. 2.PHILIPPE GUILLAUME. 3.PMX. 4.LOLO BILDSPENDE VON DIETER FLORIAN. 9.LUCA ODDONE. 10.CHRIS OSTJAN. 12.BARTEK.CIESLAN. 13.JOANNE MERRIAM. 14.ELAPIED. 15.MD VIRIDIFLAVUS. 18.UWE GILLE. 19.PEIT SPAANS. 20.MITTE. 22.HANS HILLEWAERT. 23.BJØRN CHRISTIAN TØRRISSEN. 24.DEZIDOR.

32 Zdroje Všechny uveřejněné odkazy [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW:


Stáhnout ppt "AZ KVÍZ PARYBY A RYBY Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Míková. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN:"

Podobné prezentace


Reklamy Google