Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

„ EU pen í ze středn í m š kol á m “ N á zev projektuModern í š kola Registračn í č í slo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0526 N á zev aktivity III/2 Inovace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "„ EU pen í ze středn í m š kol á m “ N á zev projektuModern í š kola Registračn í č í slo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0526 N á zev aktivity III/2 Inovace."— Transkript prezentace:

1 „ EU pen í ze středn í m š kol á m “ N á zev projektuModern í š kola Registračn í č í slo projektuCZ.1.07/1.5.00/ N á zev aktivity III/2 Inovace a zkvalitněn í výuky prostřednictv í m ICT N á zev vzděl á vac í ho materi á lu Procenta - t ruhlář Č í slo vzděl á vac í ho materi á luJaro š ov á _32_INOVACE_37/ 13 Jm é no autoraIng. Alexandra Jaro š ov á N á zev š koly Středn í š kola živnostensk á Sokolov, př í spěvkov á organizace

2 MATEMATIKA PROCENTA obor truhlář VYPRACOVALA : Ing. Alexandra Jarošová

3 OBSAH  Úvod Úvod  Příklad k procvičení 1 Příklad k procvičení 1  Příklad k procvičení 2 Příklad k procvičení 2  Příklad k procvičení 3 Příklad k procvičení 3  Příklad k procvičení 4 Příklad k procvičení 4  Příklad k procvičení 5 Příklad k procvičení 5  Příklad k procvičení 6 Příklad k procvičení 6  Zdroje Zdroje

4 PROCENTA PProcenta jsou způsobem, jak vyjádřit část celku (setiny, tzn. zlomek) pomocí celého čísla. Zápis např. „45 %“ (45 procent) je ve skutečnosti jenom zkratkou pro zlomek 45/100, tzn. desetinné číslo 0,45. Jméno pochází z per cento, znamenajícího na sto.

5 Příklad k procvičení 1. V truhlárně se vyrobí denně o 42 poliček více. V truhlárně se denně vyrobí 120 poliček. O kolik poliček se vyrobí více, jestliže se zvedne výroba o 35 % ? 120 poliček = 100 % 1 % = 1,2 poličky 135 % = 1,2 * 135 = – 120 = 42 poliček Foto: Jarošová

6 Příklad k procvičení 2. Hráň se suchým dřevem váží 830 kg. Dřevo ztrácí sušením 17 % své hmotnosti. Hráň s mokrým dřevem váží 1 tunu. Kolik kg bude vážit hráň s e dřevem po vysušení? 1 t una = 1000 kg = 100 % 1 % = 1000 / 100 = 10 kg 17 % = 10 * 17 = 170 kg 1000 – 170 = 830 kg Foto: Jarošová

7 Příklad k procvičení 3. Konečná plocha opracovaného dřeva je 21,25 m 2. Dřevo na podlahu o ploše 25 m 2 ztratí opracováním na frézce 15 % plochy. Urči konečnou plochu dřeva po opracování. 100 % = 25 m 2 1 % = 25 / 100 = 0,25 m 2 15 % = 0,25 * 15 = 3,75 m 2 25 – 3,75 = 21,25 m 2 Foto: Jarošová

8 Příklad k procvičení 4. Výkon srovnávačky se zvýšil o 320 W. Výkon srovnávačky se po generální opravě zvýšil o 8 %. Původně byl 4 kW. O kolik wattů se výkon zvýšil? 100 % = 4 kW 1 kW = 1000 W 1 % = 4000 / 100 = 40 W 8 % = 40 * 8 = 320 W Foto: Jarošová

9 Příklad k procvičení 5. Na přípravě materiálu pracuje 9 učňů. V jedné pracovní skupině je 12 učňů. 25 % z celkového počtu vyrábí stoličky. Ostatní pracují na přípravě materiálu. Kolik učňů se zabývá přípravou materiálu? 100 % = 12 učňů 1 % = 12 / 100 = 0,12 učně 25 % = 0,12 * 25 = 3 učni 12 – 3 = 9 učňů Foto: Jarošová

10 Příklad k procvičení 6. Před zlevněním stál dřevěný betlém 375 Kč. Na Dni otevřených dveří prodávají truhláři své výrobky se slevou 20 %. Dřevěný betlém stojí po slevě 300 Kč. Kolik korun stál před zlevněním? 100 % - 20 % =80 % 300Kč = 80 % 1 % = 300 / 80 = 3,75 Kč 100 % = 3,75 * 100 = 375 Kč Foto: Jarošová

11 Zdroje ROSECKÁ, Zdena a kol. Jak počítat s procenty. Brno: Nová škola, 2002, ISBN


Stáhnout ppt "„ EU pen í ze středn í m š kol á m “ N á zev projektuModern í š kola Registračn í č í slo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0526 N á zev aktivity III/2 Inovace."

Podobné prezentace


Reklamy Google