Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

„ EU pen í ze středn í m š kol á m “ N á zev projektuModern í š kola Registračn í č í slo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0526 N á zev aktivity III/2 Inovace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "„ EU pen í ze středn í m š kol á m “ N á zev projektuModern í š kola Registračn í č í slo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0526 N á zev aktivity III/2 Inovace."— Transkript prezentace:

1 „ EU pen í ze středn í m š kol á m “ N á zev projektuModern í š kola Registračn í č í slo projektuCZ.1.07/1.5.00/ N á zev aktivity III/2 Inovace a zkvalitněn í výuky prostřednictv í m ICT N á zev vzděl á vac í ho materi á lu Procenta - Cukr á ř Č í slo vzděl á vac í ho materi á luJaro š ov á _32_INOVACE_37/ 11 Jm é no autoraIng.Alexandra Jaro š ov á N á zev š koly Středn í š kola živnostensk á Sokolov, př í spěvkov á organizace

2 MATEMATIKA PROCENTA – obor Cukrář VYPRACOVALA : Ing.Alexandra Jarošová

3 OBSAH  Úvod Úvod  Příklad k procvičení 1 Příklad k procvičení 1  Příklad k procvičení 2 Příklad k procvičení 2  Příklad k procvičení 3 Příklad k procvičení 3  Příklad k procvičení 4 Příklad k procvičení 4  Příklad k procvičení 5 Příklad k procvičení 5  Příklad k procvičení 6 Příklad k procvičení 6  Zdroje Zdroje

4 PROCENTA PProcenta jsou způsobem, jak vyjádřit část celku (setiny, tzn. zlomek) pomocí celého čísla. Zápis např. „45 %“ (45 procent) je ve skutečnosti jenom zkratkou pro zlomek 45/100, tzn. desetinné číslo 0,45. Jméno pochází z per cento, znamenajícího na sto.

5 Příklad k procvičení 1. Potřebujeme 2,5 kg jablek. Sušením ztrácí jablka až 80 % své hmotnosti. Kolik kg jablek potřebujeme, abychom nasušili 0,5 kg křížal (sušených plátků jablek)? 0,5 kg = 500 g 100 % = x kg jablek 100% – 80% = 20 % 20 % = 500 g 1 % = 500 / 20 = % = 25 * 100 = 2500 g = 2,5 kg Foto : Jarošová

6 Příklad k procvičení 2. Prodá se přibližně 176 dortů. Cukrář upekl mrkvové dorty. Statistiky uvádějí, že 88% dortů se ten den prodá. Kolik dortů se prodá, je-li jich napečeno 200? 200 dortů = 100 % x dortů = 1 % 1% = 200 / 100 = 2 dorty 88 % = 88 * 2 = 176 dortů Foto : Jarošová

7 Příklad k procvičení 3. Ročně se v karlovarském kraji vyučí 48 % chlapců a 52 % dívek. Ročně se v karlovarském kraji v oboru cukrář vyučí 144 chlapců a 156 dívek. Rozpočítej na procenta, kolik se vyučí chlapců a kolik dívek = % = 300 žáků 1% = 300 / 100 = 3 žáci 144 / 3 = 48 % chlapců 156 / 3 = 56 % dívek Foto : Jarošová

8 Příklad k procvičení 4. V 0,25 kg dortu je 0,22 kg čokolády a 0,03 kg ovoce. Medaili za nejlepší dort získal dort, který byl z 88% čokoládový a z 12 % ovocný. Kolik kg čokolády a kolik kg ovoce bylo obsaženo v 0,25 kg dortu? 88 % + 12 % = 100 % 100 % = 1 kg = 1000 g 1 % = 1000 / 100 = 10 g 88 % = = 880 g čokolády 12 % = = 120 g ovoce 0,25 kg = ¼ kg 880 / 4 = 220 g = 0,22 kg 120 / 4 = 30 g = 0,03 kg Foto : Jarošová

9 Příklad k procvičení 5. Cukrářka o zdobila za směnu 20 dortů. Cukrářka ozdobila 3 dorty se šlehačkou, což bylo 15 % všech dortů za směnu. Kolik dortů celkem za směnu ozdobila? 3 dorty = 15 % 1 dort = 15 / 3 = 5 % 100 % / 5 % = 20 dortů Foto : Jarošová

10 Příklad k procvičení 6. V minulém roce napekli v cukrárně 130 kg cukroví. V letošním roce se před Vánocemi napeklo v cukrárně 143 kg cukroví, což je o 10 % více než v minulém roce. Kolik kg cukroví se napeklo v minulém roce? 143 kg = 110 % 1% = 143 / 110 = 1,3 kg 100 % = 1,3 * 100 = 130 kg Foto : Jarošová

11 Zdroje ROSECKÁ, Zdena a kol. Jak počítat s procenty. Brno: Nová škola, 2002, ISBN


Stáhnout ppt "„ EU pen í ze středn í m š kol á m “ N á zev projektuModern í š kola Registračn í č í slo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0526 N á zev aktivity III/2 Inovace."

Podobné prezentace


Reklamy Google