Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_22_INOVACE_J-A-30 Aj 3.-5.r. Easter – Velikonoce reálie Základní škola Ostrava, Gebauerova 8, příspěvková organizace Autorka: Mgr.Daniela.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_22_INOVACE_J-A-30 Aj 3.-5.r. Easter – Velikonoce reálie Základní škola Ostrava, Gebauerova 8, příspěvková organizace Autorka: Mgr.Daniela."— Transkript prezentace:

1 VY_22_INOVACE_J-A-30 Aj r. Easter – Velikonoce reálie Základní škola Ostrava, Gebauerova 8, příspěvková organizace Autorka: Mgr.Daniela Ondrisová není-li uvedeno jinak Pro animaci a změnu snímku klikej!

2 E A S T E R V E L I K O N O C E …svátky křesťanské …svátky pohanské
Ježíš Kristus Nazaretský, ikona z 6.století

3 Velikonoce ?…….. Velikonoce či pascha (z lat. Pascha < řec. πάσχα pascha < hebr. פֶּסַח‎‎ pesach přechod) jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem {Katechizmus katolické církve čl }, který je oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K tomu podle křesťanské víry došlo třetího dne po jeho ukřižování. Kristovo ukřižování se událo kolem roku 30 či 33 v blízkosti významného židovského svátku pesach, který je památkou vysvobození Izraelitů Mojžíšem z egypt – ského otroctví. V západní křesťanské tradici Velikonoce připadají na neděli po prvním jarním úplňku, tedy na měsíc březen či duben. Slovanský název svátku, Velikonoce, se vztahuje na "velkou noc", v níž byl Kristus vzkříšen.

4 Ježíš Kristus Ježíš Kristus  známý také jako  Ježíš Nazaretský či Ježíš z Nazareta, je ústřední postavou křesťanství. Ježíš veřejně působil asi od roku 28 jako pocestný kazatel v oblasti dnešního Izraele a západního břehu Jordánu. Hlásal brzký příchod  Božího království a vyzýval k obrácení či pokání. Kolem roku 30  jej Římané v Jeruzalémě ukřižovali. Křesťané považují Ježíše za Židy očekávaného Mesiáše, Spasitele lidstva a Božího syna, muslimové za jednoho z nejvýznamnějších proroků. Od data Ježíšova narození, byť pravděpodobně nepřesně vypočítaného, je tradičně odvozován dnes používaný křesťanský letopočet. Ježíšova existence /historicita/ není dnes až na výjimky zpochybňována.

5 Kříž je nejdůležitějším z křesťanských symbolů,
protože Kristus byl odsouzen k smrti ukřižováním. Tento trest patřil k trestům nejvíce krutým a ponižujícím. Obrázek: klipart

6 Tradice, zvyky, obyčeje………………………………..
Velikonoce nebyly zpočátku svátkem pouze křesťanským, byly spojeny především s příchodem jara - byly svátkem pohanským, předkové považovali začátek jara za začátek zemědělského roku a taktéž kalendářního. Až mnohem později byly spojovány s dnem , kdy Ježíš vstal z mrtvých. Malování vajíček- kraslic- ,kdy mládenci si za pomlázku vysloužili tato malovaná vajíčka , vajíčko je symbolem zrodu, plodnosti, návratu jara, Skořápka je symbolem bezpečí. Pomlázka též mrskačka, karabáč, sekačka, dynovačka, čugár, tatár, karabina z vrbového proutí je neodmyslitelným symbolem jarních svátků. Pomlázka = pomladit, omladit děvčata předáním svěžesti, pružností. Pomlázka je také dárek = odměna za vyšlehání. Děvčata uvazovala na pomlázku pentle /mašle / různých barev, které měly symbolický význam:

7 Tradice, zvyky, obyčeje………………………………..
Mašle neboli pentle na pomlázce: Žlutá = chlapec je neoblíbený a dívka nemá zájem Modrá = dává mládenci naději Zelená = chlapec je oblíbený Červená = má mládence ráda Dnešní zvyky jako polévání parfémem,vodou,švihání vařečkou, též jalovcem nebo výslužka v podobě peněz je „výdobytkem“ posledních 50 let především ve městech. Na vesnicích si lidé stále víc uvědomují, že je třeba se vrátit k tradicím. Beránek Jako symbol byl a je znám nejen v křesťanství, kde byl symbolem Božího beránka, Ježíše Krista. Jelikož masitý pokrm se mohl jíst až po Božím hodu / Velikonoční neděle/ a též z důvodu, že ne mnoho lidí si mohlo dovolit masité jídlo, lze se domnívat, že beránek byl připraven z těsta a to sladký nebo slaný / starý recept uvádí jako surovinu mouku z rýže, rýži, mandle, mandlový olej.

8 Velikonoční beránek

9 Dalším z velikonočních symbolů je vajíčko, symbol nového života, neboť samo zárodek života obsahuje. V mnoha kulturách je vejce symbolem plodnosti, života a vzkříšení. V souvislostí s lidovou tradicí vznikl zvyk tato vejce malovat. V křesťanství se vejce vykládá jako symbol zavřeného hrobu, z něhož vstal Kristus, jako symbol nesmrtelnosti.

10 Hanácké kraslice zdobené slámou

11 Velikonoční vajíčka malovaná voskem z Jižních Čech

12

13 se vysvětluje jen zřídka. V Anglii tradičně ženy přivazují muže
Ve Spojených státech jsou velikonoční svátky náboženským svátkem, takže mnoho amerických rodin se mimo návštěvy kostela schází kolem zdobení velikonočních vajíček v sobotu večer a jejich „lovu“ v neděli ráno. Podle dětských pohádek byla vajíčka během noci přinesena Velikonočním zajíčkem a poschovávaná po domě a zahradě, aby počkala na děti, až se probudí. Důvod, proč by to měl zajíček dělat, se vysvětluje jen zřídka. V Anglii tradičně ženy přivazují muže k židlím a za propuštění požadují peníze. . Obrázky: klipart

14 Úkol: Podtrhněte v následujícím textu slovíčka, kterým rozumíš. / na tabuli / 2. Přeložte článek s paní učitelkou.

15 Easter in the USA, Britain…
Easter is not a national holiday. Most Americans spend Easter Sunday With family. Many pepole give children dyed eggs and sweets. In some families they hid eggs somewhere in the house, garden or yard. There is a traditional Easter Egg Roll in front of the White House in Washington on Easter Monday. Easter bunny Obrázky: klipart

16 Zdroje: Všechny uveřejněné odkazy [cit ] dostupné pod licencí Creative Commons na www: Ikona Ježíše Krista ze 6.století,volné dílo VelikonoceWikipedie: Otevřená encyklopedie: Velikonoce [online]. c2012 [citováno 03. 03. 2012]. Dostupný z WWW: Ježíš Kristus Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Ježíš Kristus [online]. c2012 [citováno 03. 03. 2012]. Dostupný z WWW: < Obrázek velikonočního beránka, autor: Cheva Hanácké kraslice zdobené slámou, autor: Jan Kameníček Velikonoční vajíčka malovaná voskem, autor: Cheva Velikonoční zvyklosti v  zahraničí Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Velikonoce [online]. c2012 [citováno 03. 03. 2012]. Dostupný z WWW: < Pomlázka, autor: Chmee 2


Stáhnout ppt "VY_22_INOVACE_J-A-30 Aj 3.-5.r. Easter – Velikonoce reálie Základní škola Ostrava, Gebauerova 8, příspěvková organizace Autorka: Mgr.Daniela."

Podobné prezentace


Reklamy Google