Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

L EKCE 7. O PAKOVÁNÍ SLOVESA Nakupujete suvenýry? Píšete často pohlednice? Tancujete? Plavete? Cestujete často? Hrajete tenis? Hrajete karty? Lyžujete.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "L EKCE 7. O PAKOVÁNÍ SLOVESA Nakupujete suvenýry? Píšete často pohlednice? Tancujete? Plavete? Cestujete často? Hrajete tenis? Hrajete karty? Lyžujete."— Transkript prezentace:

1 L EKCE 7

2 O PAKOVÁNÍ SLOVESA Nakupujete suvenýry? Píšete často pohlednice? Tancujete? Plavete? Cestujete často? Hrajete tenis? Hrajete karty? Lyžujete často? Pijete kávu? Pijete alkohol? Co dělají vaši kamarádi?

3 D ĚLEJTE VĚTY Eva nemocná dneska je a spí sedm vstávám v manželka moje v šest hodin ale já vstává restauraci maminka v dneska nevaří protože obědváme koncert šest dneska v večer je hodin můj nesnídá kamarád kolegyně Robert Hana ale moje snídá

4 N APIŠTE, KDY CO DĚLÁTE V zimě plavat(plave) O víkendu sportovat(sportuje) Ráno hrát tenis(hraje) Každý den uklízet(uklízí) V létě pracovat na počítači Večer číst(čte) Celý den lyžovat(lyžuje) Často dívat se na televizi(dívá) V noci telefonovat(telefonuje) Dopoledne vařit(vaří)

5 R EFLEXIVNÍ SLOVESA ( SE, SI ) Pravidlo 2. pozice!!! Jmenuji se Alena. Čistím si zuby. Přeji si hezký dárek.

6 C O RÁDI DĚLÁTE ? C O MÁTE RÁDI ? rád, ráda, rádo + sloveso mít rád (co) + substantivum (akuzativ) Petr rád hraje fotbal. (on sám jej hraje) Petr má rád fotbal. (rád ho hraje a také se na něj rád dívá) Anna ráda hraje tenis. Anna má ráda tenis.

7 Z MĚŇTE VĚTY Já čtu. Já ráda čtu. Robert hraje fotbal. Irena spí. Michal se dívá na televizi. Jan lyžuje. Dana hraje volejbal. Ivan plave. Adam cestuje. Já uklízím.

8 M ODÁLNÍ SLOVESA – MUSET, MOCI, UMĚT Eva dneska nemůže spát ani odpočívat. Musí studovat. Zítra píše těžký test. Ale Petr je veselý (v pohodě). Nepíše test, proto nemusí studovat. „Dneska můžu dělat všechno,“ říká Petr. „ Můžu hrát tenis, jít do kina, hrát karty, plavat nebo celý den spát.“ „Cože?“ směje se (сміятися) Eva. „ Nemůžeš jít do kina, protože je ráno. Nemůžeš plavat, protože je zima. Nemůžeme hrát karty, protože já musím studovat. A nemůžeš hrát tenis, protože to neumíš. Ale můžeš uklízet a vařit.“ „Ale to taky neumím,“ odpovídá Petr. „Jdu spát. To je nejlepší plán.“

9 M ODÁLNÍ SLOVESA – MUSET + INFINITIV (Я ДОЛЖЕН ) já musím my musíme ty musíš vy musíte on musí oni musí nemusím, nemusíš, nemusí…

10 M OCI ( MOCT ) + INFINITIV (Я МОЖУ ) já můžu (mohu)my můžeme ty můžeš vy můžete on může oni můžou (mohou) nemůžu, nemůžeš, nemůže…

11 U MĚT ( ЗНАТИ ) + INFINITIV já umím my umíme ty umíš vy umíte on umí oni umí neumím, neumíš, neumí…

12 D OPLŇTE VĚTY Eva musí… Petr říká, že může… Eva říká, že Petr nemůže… Petr neumí…

13 D OPLŇTE VĚTY Každý den musím… O víkendu můžu… V létě můžu… V zimě můžu… Když jsem nemocný, nemůžu… Když jsem nemocný, musím… Když jím, nemůžu… Když se dívám na televizi, nemůžu…

14 SLOVÍČKA cestovatCestuji, cestuješ do zahraničí. dívat se na televizi Dívám se na televizi. hrát tenis, fotbal, kartyHraju fotbal. jet Jedu domů. jít (jdu do školy)Jdu domů (do školy). lyžovatLyžuju na horách. nakupovatNakupuju každý den. odpočívatOdpočívám o víkendu. plavatPlavu v bazénu. pítPiju kávu. pracovatPracuju každý den. psátPíšu diplomovou práci. malovatMaluji hezky. mluvitMluvím česky. spátSpím ráda. sportovatSportuji pravidelně (každý den). tancovatTancuji v sobotu.

15 S LOVÍČKA telefonovatTelefonuji nerada. uklízetUklízím jednou týdně. vařitVařím každý den. vstávatVstávám brzy ráno.


Stáhnout ppt "L EKCE 7. O PAKOVÁNÍ SLOVESA Nakupujete suvenýry? Píšete často pohlednice? Tancujete? Plavete? Cestujete často? Hrajete tenis? Hrajete karty? Lyžujete."

Podobné prezentace


Reklamy Google