Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Přehled fondů a sbírek archivů ČR na Internetu Odbor archivní správy Ministerstva vnitra.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Přehled fondů a sbírek archivů ČR na Internetu Odbor archivní správy Ministerstva vnitra."— Transkript prezentace:

1 Přehled fondů a sbírek archivů ČR na Internetu Odbor archivní správy Ministerstva vnitra

2 Přehled fondů a sbírek archivů ČR na Internetu Odbor archivní správy Ministerstva vnitra - vykonává gesci MV v oblasti archivnictví v celé ČR Evidence archivních fondů a sbírek (PEvA)

3 Co jsou archivní fondy a sbírky? Archivní fondy jsou základní evidenční jednotkou v archivnictví. Jde o soubory archiválií, které vznikly výběrem pro vědecké, správní a jiné účely z písemných a jiných dokumentů shromážděných činností jejich původce. Může jít také o soubory vybraného dokumentárního materiálu úřední i neúřední povahy, vzniklé z činnosti jednotlivce. Archivní sbírky jsou soubory archiválií vytvořené - na rozdíl od fondu - záměrnou sbírkotvornou činností bez zřetele na původce archiválií. Jsou navzájem propojené jedním nebo několika znaky.

4 Co tvoří archivní síť? Archivní síť tvoří Státní ústřední archiv v Praze, 7 státních oblastních archivů, 5 archivů měst, 72 státních okresních archivů, dále archivy některých ministerstev, vysokých škol, archivy se zvláštním typem archiválií (film, rozhlas, televize) atd.

5 Přehled fondů a sbírek archivů ČR na Internetu Komu slouží představovaná databáze? Jakým způsobem jsou data shromaždována? Jak často se data aktualizují? O kolika fondech a sbírkách databáze přináší informace ?

6 Komu slouží představovaná databáze? Široké veřejnosti, všem, kteří se potřebují zorientovat v archivní síti a zjistit informace o uložení archiválií.

7 Jakým způsobem jsou data shromažďována ? Evidenci vytvářejí jednotlivé archivy na základě metodiky Ministerstva vnitra.

8 Jak často se data aktualizují? Jednou za rok. Vždy v lednu následujícího roku.

9 O kolika fondech a sbírkách přináší databáze informace? V databázi je k dnešnímu datu evidováno 138 206 fondů a sbírek. Jde o 638 013 běžných metrů archiválií.

10 Co lze v databázi nalézt?

11

12

13

14

15

16 Přehled fondů a sbírek archivů ČR na Internetu Zkušenosti z půlročního provozu webové databáze v grafickém vyjádření

17

18

19

20 Přehled fondů a sbírek archivů ČR na Internetu Jak nás najít? - přístup přes portál Ministerstva vnitra - přímý přístup

21 Vnitro

22 Archivnictví

23 Přehled fondů a sbírek archivů ČR na Internetu Internetová adresa: WWW.MVCR.CZ/ARCHIVY/PEVA

24 Dlouhodobé uchovávání a zpřístupňování dokumentů v digitální podobě Grantový úkol Ministerstva vnitra

25 Dlouhodobé uchovávání a zpřístupňování dokumentů v digitální podobě Odbor archivní správy MV ČVUT – Fakulta elektrotechnická Státní ústřední archiv v Praze a další spolupracovníci

26 Dlouhodobé uchovávání a zpřístupňování dokumentů v digitální podobě Cíl: Příprava podkladů pro vznik státního pracoviště pro dlouhodobé uchovávání a zpřístupňování dokumentů v digitální podobě.

27 Dlouhodobé uchovávání a zpřístupňování dokumentů v digitální podobě Trvání grantu: 2001-2002

28 Dlouhodobé uchovávání a zpřístupňování dokumentů v digitální podobě Zjištění výskytu digitálních dokumentů v centrálních úřadech. Návrh kritérií hodnocení a výběru digitálních dokumentů. Volba vhodné strategie dlouhodobého uchovávání.

29 Dlouhodobé uchovávání a zpřístupňování dokumentů v digitální podobě Navržení metodiky přejímání a uchovávání různých typů digitálních dokumentů. Navržení personálních a technických parametrů pracoviště pro dlouhodobé ukládání. Ekonomická rozvaha s výhledem na dobu 5 let.

30 Dlouhodobé uchovávání a zpřístupňování dokumentů v digitální podobě Obhajoba závěrů grantového úkolu: březen 2003


Stáhnout ppt "Přehled fondů a sbírek archivů ČR na Internetu Odbor archivní správy Ministerstva vnitra."

Podobné prezentace


Reklamy Google