Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

a) ČLEN NEURČITÝ : A [э ] (začíná-li následující slovo souhláskou): a boy, a girl, a dog, a red apple, a big elephant AN [эn] (začíná-li následující slovo.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "a) ČLEN NEURČITÝ : A [э ] (začíná-li následující slovo souhláskou): a boy, a girl, a dog, a red apple, a big elephant AN [эn] (začíná-li následující slovo."— Transkript prezentace:

1

2 a) ČLEN NEURČITÝ : A [э ] (začíná-li následující slovo souhláskou): a boy, a girl, a dog, a red apple, a big elephant AN [эn] (začíná-li následující slovo samohláskou): an apple, an elephant, an English book, an easy exercise Používá se tehdy, mluvíme-li o něčem poprvé, je to nové, dosud neznámé. Do češ.se někdy vůbec nepřekládá (He is a teacher), nebo se překládá jako JEDEN, NĚJAKÝ (I have a book). NENÍ V MNOŽ. ČÍSLE A PŘED NEPOČITATELNÝMI SUBSTANTIVY jako snow, rain, water,...

3 b) ČLEN URČITÝ : THE se čte jako [  э ] (začíná-li... souhláskou): the boy, the girl, the dog, the red apple,... [  i] (začíná-li...samohláskou): the apple, the elephant, the English book,… Používá se tehdy, je-li už něco z kontextu či situace známé, určité. Do češtiny se často překládá jako TEN (toho, tomu,...) TA, TO, TI,... I have a new book. The book is really good. Who is the man speaking to Jane?

4 URČITÝ ČLEN MŮŽE STÁT I V MNOŽNÉM ČÍSLE A PŘED NEPOČITATELNÝMI SUBSTANTIVY: (ta voda - the water, ten sníh - the snow) Převodní tabulka mezi jedn. a množ. číslem tedy vypadá takto: a red apple - (some) red apples an English book - (some) English books the boy and the girl - the boys and the girls singulár = jedn.čísloplurál = množ.číslo A, AN0 = nic (event. SOME) THE

5 ČLEN NESTOJÍ PŘED SUBSTANTIVEM, PŘED KTERÝM UŽ JE PŘIVLASTŇOVACÍ ČI UKAZOVACÍ ZÁJMENO. my friend, my apple, my English book, this book, this red apple, that elephant, that boy ČLEN NESTOJÍ PŘED KŘESTNÍMI JMÉNY (Jane, Peter) A JMÉNY MĚST (London, Prague).

6 PŘELOŽTE nějaký pes ten klobouk to velké jablko ti chlapci jeden učitel sníh ta voda jeden červený slon nějaká anglická kniha jedno jablko A DOG THE HAT THE BIG APPLE THE BOYS A TEACHER SNOW THE WATER A RED ELEPHANT AN ENGLISH BOOK AN APPLE


Stáhnout ppt "a) ČLEN NEURČITÝ : A [э ] (začíná-li následující slovo souhláskou): a boy, a girl, a dog, a red apple, a big elephant AN [эn] (začíná-li následující slovo."

Podobné prezentace


Reklamy Google