Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, Nepomuk,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, Nepomuk,"— Transkript prezentace:

1 Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz
Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/ Název: Modernizace výuky všeobecných a odborných předmětů Název sady: Přehled dějin Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_06_17 Název DUMu: Vznik ČSR a 1. republika Pro obor vzdělávání: L/41 Předmět: Dějepis Ročník: druhý Autor: Mgr. Pavla Brunová Datum:

2 Vznik Československa a první republika

3 Češi za války Češi byli vypuknutím války překvapeni a s konfliktem se neztotožňovali. Mobilizace i nástup na frontu proběhly spořádaně, bez problémů, ale bez nadšení. Monarchie se proměnila v úřednicko-vojenskou diktaturu, byl rozpuštěn zákonodárný sbor, proto se čeští politici neměli možnost k válce vyjádřit. Byla zavedena cenzura, omezena občanská práva a ustal politický život.

4 Češi za války Byli zatčeni někteří čeští politici – Karel Kramář, Alois Rašín. Postupně se aktivizuje česká politická opozice, do zahraničí odchází T. G. Masaryk. Snaží se získat podporu pro myšlenku společného státu Čechů a Slováků u krajanů a překonat nezájem dohodových mocností.

5 Odboj V Čechách vzniká odbojová organizace Maffie – v čele Edvard Beneš. Dodává informace zahraničnímu odboji. Myšlenka boje proti R-U získala podporu nejprve mezi krajany v Rusku, ve Francii a v USA. 1914 – vznikají první krajanské oddíly: Rusko – Česká družina Francie – rota Nazdar

6 Maffie

7 Odboj Řídícím orgánem zahraničního odboje se stala Československá národní rada. V jejím čele stojí: T. G. Masaryk, od r i E. Beneš a Milan Rastislav Štefánik. Podařilo se jim vybudovat i československé zahraniční vojsko - legie

8 Legie = bojují po boku Dohody v Itálii (20 000), Francii (10 000) a v Rusku (80 000) – údaje o počtu legionářů v Rusku se značně liší (někde se udává až ) Legie v Rusku se vyznamenaly především v bitvě u Zborova (1917 Ukrajina) a v občanské válce v bojích o Transibiřskou magistrálu (x bolševikům). Po uzavření brest-litevského míru se vracely přes Vladivostok.

9 Legie

10 Legie

11 Vnitřní politika V průběhu války se zhoršovala hospodářská situace a rostl odpor proti Rakousku – Uhersku. Vnitřní politika sice ještě v průběhu války doufala ve federalizaci R-U (zejména po nástupu Karla I.), ale její naděje se nenaplnily.

12

13

14

15

16 1918 V lednu schválili čeští a moravští poslanci Tříkrálovou deklaraci, kterou se přihlásili k myšlence samostatného Československa. Do čela české politiky se postavil Národní výbor v čele s Karlem Kramářem. Vedle něj existovala ještě Socialistická rada – zástupci soc. demokratů a socialistů. Ta vyhlásila na generální stávku proti vývozu potravin z Čech.

17 Václavské nám.

18 Rozpad Rakouska - Uherska

19 Versailleská smlouva

20 Vznik Československa Československo bylo vyhlášeno 28. října Jeho hranice byly vymezeny mírovými smlouvami a z nich vycházejícími rozhodnutími v rámci versailleského mírového systému.

21 Muži 28. října Národní výbor vydal první zákon, „zákon o zřízení samostatného státu československého“ Jiří Stříbrný Alois Rašín Vavro Šrobár František Soukup

22 T. G. Masaryk

23 http://dejiny. ceskatelevize
- vznik republiky

24

25 1. československá vláda Karel Kramář Edvard Beneš

26 1. československá vláda Milan Rastislav Štefánik Václav Švehla

27 Československo po 1. SV Mladá republika si nesla celou řadu problémů.
Národnosti: celkem ,5 mil. Češi ,7 mil  % Němci ,1 mil  % Slováci ,0 mil  % Maďaři ,8 mil ,5 % Karpatorusíni 0,5 mil ,5 % ostatní ,5 mil  % (Židé 1,4%, Poláci 0,6%) (sčítání lidu 1921, zaokrouhleno)

28 nejprve vznikají problémy na Slovensku – Maďaři – konsolidace poměrů za pomoci četníků a legionářů, pak zásah vojska Podkarpatská Rus - obsazena vojensky Německé pohraničí – vznikly 4 provincie, chtěly se připojit k Rakousku, opět zásah vojska Nevyrovnaná hospodářská vyspělost: Podkarpatská Rus – zaostalá Slovensko – zemědělství Čechy - průmysl

29 Oblasti s převahou německy mluvícího obyvatelstva

30 Hospodářství Nejprve dochází ke stabilizaci měny – měnová reforma – vznik centrální banky Pak pozemková reforma – vyvlastněna půda nad 150 ha zemědělské půdy nebo 250 ha celkově – 1919 záborový zákon – vyvlastněná půda byla vykoupena za ceny určené státem. Následně byla rozdělena – února 1920 schválilo Národní shromáždění ústavu, která formálně prohlásila Československo za demokratickou republiku, v jejímž čele stojí prezident. Zákonodárnou moc vykonávalo Národní shromáždění, skládající se z poslanecké sněmovny a ze senátu.

31 Hospodářství - rozvoj průmyslu

32 Politika Pětka nebo velká pětka bylo neformální mimoparlamentní, mimovládní  a mimoústavní uskupení složené z šéfů velkých politických stran. Pětka vznikla roku  Jednání první pětky se účastnili vedoucí představitelé: sociální demokracie (Rudolf Bechyně), národních demokratů (Alois Rašín), lidovců (Jan Šrámek), agrárníků (Antonín Švehla) národních socialistů (Jiří Stříbrný).

33 Hospodářská krize vyvrcholila 1931 – 1933 (v roce 1933 bylo v Československu téměř nezaměstnaných) projevila se v průmyslu i v zemědělství pokles průmyslu o 40% snižování mezd, propouštění drobní podnikatelé a živnostníci byli nuceni své podniky zavřít úředníci byli propouštěni a předčasně penzionováni

34 Vláda se pokoušela důsledky krize zmírnit,
zvyšovala podpory v nezaměstnanosti odborově organizovaným, přidělovala poukázky na potraviny nezaměstnaným (10 – 20 Kč týdně) Žebračenka

35 přesto dochází k bouřím, demonstracím, stávkám a dalším protestním akcím

36 Zdroj materiálů: SOCHROVÁ, Marie; HLADÍK, Jaroslav. Testy z humanitních věd. Havlíčkův Brod: Fragment, 1999, ISBN ČORNEJ, Petr. Dějepis pro střední odborné školy. Praha: SPN, 2002, ISBN X. ČAPEK, Vratislav; PÁTEK, Jaroslav. Dějepis pro střední odborné školy. Praha: Scientia, 2001, ISBN AUBRECHT, Radek; KADERKA, Michal. Maturitní otázky - dějepis. Praha: Fragment, 2007, ISBN Není –li uvedeno jinak, je autorem tohoto materiálu a všech jeho částí, autor uvedený na titulním snímku.

37 Zdroj materiálů: Není –li uvedeno jinak, je autorem tohoto materiálu a všech jeho částí, autor uvedený na titulním snímku.

38 Zdroj materiálů: Není –li uvedeno jinak, je autorem tohoto materiálu a všech jeho částí, autor uvedený na titulním snímku.

39 Zdroj materiálů: Není –li uvedeno jinak, je autorem tohoto materiálu a všech jeho částí, autor uvedený na titulním snímku.


Stáhnout ppt "Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, Nepomuk,"

Podobné prezentace


Reklamy Google