Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Knihovny současnosti 2005 Seč, 13.-15. září 2005 PhDr. Eva Svobodová – Národní knihovna ČR Souborný katalog ČR v roce 2005.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Knihovny současnosti 2005 Seč, 13.-15. září 2005 PhDr. Eva Svobodová – Národní knihovna ČR Souborný katalog ČR v roce 2005."— Transkript prezentace:

1 Knihovny současnosti 2005 Seč, září 2005 PhDr. Eva Svobodová – Národní knihovna ČR Souborný katalog ČR v roce 2005

2 Kde SK ČR najdete ? nebo nebo dočasná změna adresy :

3

4

5 Co je možné v SK ČR najít ? České a zahraniční monografie, seriály a speciální druhy dokumentů a speciální druhy dokumentů Celkem záznamů z toho záznamů seriálů z toho záznamů seriálů záznamů speciálních druhů dokumentů záznamů speciálních druhů dokumentů

6 Kdo SK ČR buduje ? 65 knihoven přispívá do SK ČR elektronicky65 knihoven přispívá do SK ČR elektronicky65 dalších cca 500 institucí spolupracuje na budování dílčí báze – Seriálydalších cca 500 institucí spolupracuje na budování dílčí báze – Seriály (letos obesláno zatím 346 institucí) 70 knihoven může on-line aktualizovat údaje70 knihoven může on-line aktualizovat údaje o odběru seriálů o odběru seriálů (6683 aktualizovaných odběrů odpisů) (6683 aktualizovaných odběrů odpisů)

7 Statistika záznamů aktualizovaných v srpnu 2005 on-line SIGLA úprava odpis SIGLA úprava odpis ABA ABA ABA ABA ABA ABA ABA ABA ABA ABA ABB ABB ABB ABB ABB ABB ABB ABB ABB ABB ABB ABB ABD ABD ABE ABE BOA BOA SIGLA úprava odpis SIGLA úprava odpis BOB BOB BOB BOB BOB BOB BOD BOD BOE BOE CBA CBA OLA OLA OLD OLD OLD OLD OSA OSA OSD OSD Celkem záznamů aktualizovaných v srpnu 2005 : 893

8 Jaké služby SK ČR nabízí ? Vyhledávání ve více než ve dvou milionech záznamů Vyhledávání ve více než ve dvou milionech záznamů Vyhledávání propojení s bází ADR (Adresář knihoven a informačních institucí) propojení s bází ADR (Adresář knihoven a informačních institucí) propojení do výpůjčního systému vlastníka dokumentu propojení do výpůjčního systému vlastníka dokumentu propojení s bází Národních autorit propojení s bází Národních autorit přebírání záznamů (Z39.50) - zdarma, UNIMARC přebírání záznamů (Z39.50) - zdarma, UNIMARC nebo MARC 21 nebo MARC 21 MVS - odeslat objednávku MVS z prostředí SK ČR MVS - odeslat objednávku MVS z prostředí SK ČR MVS 34 knihoven se registrovalo ke službě MVS 34 knihoven se registrovalo ke službě MVS

9 Statistiky ze Z39.50 serveru za srpen 2005 Sledované období Celkový počet knihoven (IP adres), které stahovaly záznamy Počet pozitivních hledání v SK ČR Počet negativních hledání ( včetně překlepů) v SK ČR celkem****

10 Jaké změny zaznamenal SK ČR v roce 2005 ? změnu formátu - přechod na formát MARC21 změnu formátu - přechod na formát MARC21 změnu mechanismů pro import a deduplikace záznamů ( změna statistik) změnu mechanismů pro import a deduplikace záznamů ( změna statistik)změna statistikzměna statistik změnu přístupu k přidělování vah dodaným záznamům změnu přístupu k přidělování vah dodaným záznamům

11 V jakých formátech přijímá SK ČR záznamy ? MARC21 - exportní soubor Aleph500 MARC21 - exportní soubor Aleph500 MARC21 - ISO 2709 MARC21 - ISO 2709 UNIMARC - exportní soubor Aleph500 UNIMARC - exportní soubor Aleph500 UNIMARC - exportní soubor Aleph300 UNIMARC - exportní soubor Aleph300 UNIMARC - ISO 2709 UNIMARC - ISO 2709 UNIMARC řádkový UNIMARC řádkový Výměnný formát již podporován není.

12 Jaké podporuje SK ČR kódování češtiny ? Unicode UTF-8 Unicode UTF-8 PC Latin 2 (+ GIZMO) PC Latin 2 (+ GIZMO) kód Kamenických (+ GIZMO) kód Kamenických (+ GIZMO) ISO (+ GIZMO) ISO (+ GIZMO) CP-1250 (+GIZMO) CP-1250 (+GIZMO)

13 Změny statistik o importu Statistiky dostupné na adrese: (Nutno vyplnit konkrétní siglu)

14 Co se změnilo v přidělování vah ? váha vyjadřuje kvalitu záznamu váha vyjadřuje kvalitu záznamu při importu je přidělována nikoliv celé dávce záznamů, ale každému jednotlivému záznamu zvlášť při importu je přidělována nikoliv celé dávce záznamů, ale každému jednotlivému záznamu zvlášť základní váha pro knihovnu + bonusové body pro záznam např. základní váha pro knihovnu + bonusové body pro záznam např. + 2 body - vazba na autority + 1 bod - přítomnost ISSN/ISBN + 1 bod - přítomnost předmětových hesel + 1 bod - přítomnost propojovacích polí atd.

15 Dokončení retrokonverze Retrospektivního katalogu zahraničních periodik rok realizacepočet titulůvročení titulů – 2004

16 Proč je potřeba ověřit odběry seriálů v SK ČR ? podkladem pro retrokonverzi byl lístkový katalog vytvořený před 40 lety podkladem pro retrokonverzi byl lístkový katalog vytvořený před 40 lety řada seriálů mohla být z fondů knihoven vyřazena … řada seriálů mohla být z fondů knihoven vyřazena … řada seriálů mohla být naopak získána … řada seriálů mohla být naopak získána … Prosba o spolupráci na verifikaci odběrů seriálů

17 Informace o projektu sdílené katalogizace v Aleph Clusteru Po roce a půl intenzivních příprav začal ve třech knihovnách (Národní knihovně ČR, Moravské zemské knihovně v Brně a Vědecké knihovně v Olomouci) projekt sdílené katalogizace s použitím nástroje Aleph-Cluster Po roce a půl intenzivních příprav začal ve třech knihovnách (Národní knihovně ČR, Moravské zemské knihovně v Brně a Vědecké knihovně v Olomouci) projekt sdílené katalogizace s použitím nástroje Aleph-Cluster Přípravy na užší spolupráci tří knihoven zahrnují dlouhodobé slaďování katalogizace a úrovně popisu, úpravy pracovních postupů a samotnou implementaci nástroje.

18 ALEPH CLuster Aleph Cluster byl v prvním pololetí 2005 testován, Aleph Cluster byl v prvním pololetí 2005 testován, Sdílená katalogizace byla zahájena v červnu Sdílená katalogizace byla zahájena v červnu V červenci byly pracovní procesy ještě jednou zásadně upraveny a výsledkem je, že od 20. července 2005 pracují v bázi Národní knihovny ČR NKC i akvizitéři a katalogizátoři Moravské zemské knihovny a Vědecké knihovny v Olomouci. Vytvářejí zde nové záznamy či využívají již hotových záznamů a připisují do nich své údaje. Záznamy pak kopírují do svých lokálních bází V červenci byly pracovní procesy ještě jednou zásadně upraveny a výsledkem je, že od 20. července 2005 pracují v bázi Národní knihovny ČR NKC i akvizitéři a katalogizátoři Moravské zemské knihovny a Vědecké knihovny v Olomouci. Vytvářejí zde nové záznamy či využívají již hotových záznamů a připisují do nich své údaje. Záznamy pak kopírují do svých lokálních bází Aleph-Cluster umožňuje propojení záznamů lokální báze s NKC přes identifikační číslo a případné přenášení změn v záznamech v NKC do příslušných lokálních záznamů. Aleph-Cluster umožňuje propojení záznamů lokální báze s NKC přes identifikační číslo a případné přenášení změn v záznamech v NKC do příslušných lokálních záznamů.

19 Sdílená katalogizace pokrývá zatím novou českou produkci knih a některých typů pokračujících zdrojů, kartografických dokumentů a hudebnin. pokrývá zatím novou českou produkci knih a některých typů pokračujících zdrojů, kartografických dokumentů a hudebnin. Jejím cílem je rychlejší a úspornější zpracování stále narůstajícího počtu českých dokumentů ve spolupráce tří největších českých knihoven, které mají mezi dalšími knihovnami zároveň mimořádné postavení jako příjemci úplného povinného výtisku. Jejím cílem je rychlejší a úspornější zpracování stále narůstajícího počtu českých dokumentů ve spolupráce tří největších českých knihoven, které mají mezi dalšími knihovnami zároveň mimořádné postavení jako příjemci úplného povinného výtisku. Na hodnocení projektu je ještě brzo, provoz v prázdninových měsících byl zkreslen dolaďováním změněných postupů a dovolenými. Zcela nepochybně (a asi i nad naše očekávání) se ale potvrdila zkušenost úspěšných zahraničních projektů sdílené katalogizace – totiž, že výsledky se neprojeví bezprostředně a budoucí velký přínos sdílené katalogizace je vždy založen na vysokých vkladech, nejen finančních, ale hlavně na mimořádném vstupním vkladu pracovních kapacit. Na hodnocení projektu je ještě brzo, provoz v prázdninových měsících byl zkreslen dolaďováním změněných postupů a dovolenými. Zcela nepochybně (a asi i nad naše očekávání) se ale potvrdila zkušenost úspěšných zahraničních projektů sdílené katalogizace – totiž, že výsledky se neprojeví bezprostředně a budoucí velký přínos sdílené katalogizace je vždy založen na vysokých vkladech, nejen finančních, ale hlavně na mimořádném vstupním vkladu pracovních kapacit.

20

21 Kontaktní adresy Navázání spolupráce : KONZULTACE Pro dodávání dat nebo nebo Knihy a speciální druhy dokumentů Adresář – ADR K www stránkám:


Stáhnout ppt "Knihovny současnosti 2005 Seč, 13.-15. září 2005 PhDr. Eva Svobodová – Národní knihovna ČR Souborný katalog ČR v roce 2005."

Podobné prezentace


Reklamy Google