Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Fungování tržního mechanismu - neviditelná ruka trhu 3.hodina.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Fungování tržního mechanismu - neviditelná ruka trhu 3.hodina."— Transkript prezentace:

1 Fungování tržního mechanismu - neviditelná ruka trhu 3.hodina

2 Fungování tržního mechanismu TRH = vzájemné působení nabídky, poptávky a ceny, projevuje se jako akt koupě a prodeje. Trh zboží Trh práce Trh finanční - největší na světě

3 Nabídka (S = supply) = množství jednotlivých druhů zboží, které jsou prodávající ochotni a schopni za určitou cenu prodat. Druhy: a)individuální (nabídka 1 výrobce) b)dílčí (nabídka všech výrobců určitého druhu výrobku v určitém regionu = součet individuálních nabídek) c)agregátní (nabídka všech výrobců všech druhů zboží a služeb v celém státě)

4 Nabídka Je ovlivněna technickými a technologickými postupy výroby: –ceny vstupů –ceny na trhu –velikostí poptávky Nerealizovaná nabídka je, když nabídka je větší než poptávka, část zboží nenajde kupce (cena je větší než rovnovážný bod).

5 Poptávka (D = demand) = množství zboží, které jsou kupující ochotni a schopni koupit za určitou cenu. Druhy: –individuální (jednoho kupujícího po určitém druhu zboží) –dílčí (poptávka všech lidí z urč. regionu po jednom konkrétním výrobku nebo službě) –agregátní (poptávka po všech výrobcích od všech firem) –pružná (množství poptávaného zboží závisí na ceně zboží – např. šperky) –nepružná (cena se mění, množství poptávaného zboží zůstává-základní potraviny)

6 Poptávka Je ovlivněna: –cenami –úrovní mezd –množstvím lidí, kteří chtějí koupit výrobky Neuspokojená poptávka je, když poptávka převyšuje nabídku (cena je menší než rovnovážný bod). Řešení: snížení ceny (slevy) =>snížení nabídky zvýšení výroby =>zvýší se nabídka


Stáhnout ppt "Fungování tržního mechanismu - neviditelná ruka trhu 3.hodina."

Podobné prezentace


Reklamy Google