Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Techniky plnění kořenového kanálku. Kořenové cpátko - spreader Kořenové cpátko - plugger Rotační plnič -lentule.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Techniky plnění kořenového kanálku. Kořenové cpátko - spreader Kořenové cpátko - plugger Rotační plnič -lentule."— Transkript prezentace:

1 Techniky plnění kořenového kanálku

2 Kořenové cpátko - spreader Kořenové cpátko - plugger Rotační plnič -lentule

3 Použití lentule Nanášení plastických kořenových výplní. Nanášení plastických kořenových výplní. Volba velikosti – podle posledního použitého kořenového nástroje Volba velikosti – podle posledního použitého kořenového nástroje Musí se dát lehce zavést na pracovní délku Musí se dát lehce zavést na pracovní délku Deponuje materiál na principu šnekového transportéru cca 1 mm dopředu Deponuje materiál na principu šnekového transportéru cca 1 mm dopředu Připravený výplňový materiál na podložce se nabere na lentuli aniž bychom ji prohýbali Připravený výplňový materiál na podložce se nabere na lentuli aniž bychom ji prohýbali Zavedeme do kanálku a cca 1 mm povytáhneme. Pak spustíme chod a za chodu vytahujeme. Zavedeme do kanálku a cca 1 mm povytáhneme. Pak spustíme chod a za chodu vytahujeme. Používáme pomalých otáček cca do 1000/min. Používáme pomalých otáček cca do 1000/min. Opakujeme 3 x a lentuli zavádíme podruhé o 1/3 a potřetí o 2/3 méně. Opakujeme 3 x a lentuli zavádíme podruhé o 1/3 a potřetí o 2/3 méně.

4 Metoda jednoho (centrálního) čepu Vybereme gutaperčový čep – podle poslední velikosti kořenového nástroje – obvykle však potřebujeme čep o jednu velikost větší. Vybereme gutaperčový čep – podle poslední velikosti kořenového nástroje – obvykle však potřebujeme čep o jednu velikost větší. Čep se musí dát zavést do kořenového kanálku na pracovní délku a v apikální části musí lehce váznout. Prochází – li volně dále, musíme zvolit čep o číslo větší. Čep se musí dát zavést do kořenového kanálku na pracovní délku a v apikální části musí lehce váznout. Prochází – li volně dále, musíme zvolit čep o číslo větší. Čep zkrátíme na pracovní délku Čep zkrátíme na pracovní délku Připraví se plastická kořenová výplň a nanese do kořenového kanálku lentulí. Připraví se plastická kořenová výplň a nanese do kořenového kanálku lentulí. Do takto vyplněného kořenového kanálku zanoříme centrální čep do pracovní délky. Do takto vyplněného kořenového kanálku zanoříme centrální čep do pracovní délky. Čep ještě zkrátíme nahřátým hladítkem, utěsníme vatičkou, aplikujeme provizorní výplň. Čep ještě zkrátíme nahřátým hladítkem, utěsníme vatičkou, aplikujeme provizorní výplň.

5 Metoda laterální kondenzace za studena Vybereme a připravíme hlavní čep podle kritérií shodných s výběrem a přípravou centrálního čepu. Vybereme a připravíme hlavní čep podle kritérií shodných s výběrem a přípravou centrálního čepu. Připravíme vedlejší čepy. V optimálním případě o 2 čísla menší než hlavní čep. Připravíme vedlejší čepy. V optimálním případě o 2 čísla menší než hlavní čep. Připravíme spreader – poloviční velikosti nebo o 2 čísla menší než hlavní čep. Připravíme spreader – poloviční velikosti nebo o 2 čísla menší než hlavní čep. Na spreaderu nastavíme pracovní délku kořenového kanálku minus 2 mm. Na spreaderu nastavíme pracovní délku kořenového kanálku minus 2 mm. Připravíme plastickou výplň. Připravíme plastickou výplň. Hlavní čep namočíme špičkou do plastické výplně a zavedeme na pracovní délku. Hlavní čep namočíme špičkou do plastické výplně a zavedeme na pracovní délku. Podél tohoto čepu zasuneme spreader až po silikonový stopper. Tlačíme mírně apikálně. Podél tohoto čepu zasuneme spreader až po silikonový stopper. Tlačíme mírně apikálně. Do takto vzniklého prostoru zavedeme vedlejší čep a opět podél něho zavedeme spreader.Tlačíme mírně apikálně. Spreader již nelze zavést po silikonový stopper. Do takto vzniklého prostoru zavedeme vedlejší čep a opět podél něho zavedeme spreader.Tlačíme mírně apikálně. Spreader již nelze zavést po silikonový stopper. Vše opakujeme až spreader lze zavést do hloubky cca 2 – 3 mm. Vše opakujeme až spreader lze zavést do hloubky cca 2 – 3 mm. Přečnívající čepy utavíme nahřátým hladítkem a studeným tyčinkovým cpátkem zatlačíme apikálně. Přečnívající čepy utavíme nahřátým hladítkem a studeným tyčinkovým cpátkem zatlačíme apikálně.

6 Kontrolní otázky Jak velký bude centrální (hlavní) čep, pokud skončíme opracování kořenového kanálku nástrojem nástrojem o velikosti 35? Jak velký bude centrální (hlavní) čep, pokud skončíme opracování kořenového kanálku nástrojem nástrojem o velikosti 35? 35 nebo 40 Jak velké budou vedlejší čepy bude –li hlavní čep č. 40? Jak velké budou vedlejší čepy bude –li hlavní čep č. 40?30 Jak bude volen spreader? Jak bude volen spreader? 25 nebo 30

7 Zkouška čepu Technika centrálního čepu

8 Zkrácení čepu Nanesení plastické výplně Technika centrálního čepu

9 Aplikace čepu do plastické výplně Technika centrálního čepu

10 Technika laterální kondenzace Výběr čepu

11 Zkouška čepu Technika laterální kondenzace

12 Zkrácení čepu na prac. délku Výběr spreaderu, nastavení prac.délky minus 2 mm Technika laterální kondenzace

13 Smočení špičky čepu v sealeru Technika laterální kondenzace

14 Zavedení čepu do kanálku Technika laterální kondenzace

15 Kondenzace – spreader zavedeme o 2 mm méně a tlačíme apikálně Technika laterální kondenzace

16 Vedlejší čep smočíme v ealeru Technika laterální kondenzace

17 Vedlejší čep zavedeme vedle hlavního Technika laterální kondenzace

18 Opět kondenzujeme spreaderem Technika laterální kondenzace

19 Postup opakujeme, čepy nakonec utavíme nahřátým hladítkem zakončíme vertikálním tlakem tyčinkovým cpátkem nebo pluggerem Technika laterální kondenzace

20


Stáhnout ppt "Techniky plnění kořenového kanálku. Kořenové cpátko - spreader Kořenové cpátko - plugger Rotační plnič -lentule."

Podobné prezentace


Reklamy Google