Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/ „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_Zdravotní nauka.1.20 Vytvořeno: Ověřeno: Třída:SČ 1

2 MOČOVÁ SOUSTAVA – vývodné cesty močové Vzdělávací oblast:Název vzdělávací oblasti Předmět:Zdravotní nauka Ročník:1. Autor:Mgr. Ivana Košková Časový rozsah: 1 vyučovací hodina Pomůcky:obraz vylučovacího ústrojí, dataprojektor, notebook Klíčová slova:močovod, močový měchýř, močová trubice, mikce Materiál je určen pro studenty oboru Sociální činnost, první ročník. Seznamuje s funkcí vývodných cest močového ústrojí.

3 Obsah Vývodné cesty močové

4 Ledvina

5 Vývodné cesty a)ledvinná pánvička b)močovod c)močový měchýř d)močová trubice

6 Vývodné cesty sběrné kanálky - vyúsťují na vrcholcích pyramid, kterým říkáme ledvinné papily (bradavky) - moč vtéká z pyramid do ledvinných kalichů (nálevkovitě rozšířené) - ty se spojují a vytváří ledvinnou pánvičku - z ní vychází močovod (z každé ledviny) - močový měchýř - močová trubice

7 Močovod  oba močovody jsou asi 25 cm dlouhé, průměr 5 mm  odvádějí moč z ledvinných pánviček do močového měchýře Močový měchýř  pokud je naplněný má kulovitý tvar, pokud je prázdný má tvar splasklého pytle  uložený za sponou stydkou, u muže před konečníkem, u ženy před dělohou  shromažďuje moč, jeho obsah je 500 ml (maximální kapacita je individuální)  při asi ml je pociťováno nucení na močení  ze spodina měchýře vystupuje močová trubice

8 Močová trubice  odvádí definitivní moč z těla  u ženy je rovná, dlouhá 3 – 4cm, u muže esovitě prohnutá 20 – 25 cm a kromě odvodu moči slouží i jako pohlavní vývodná cesta  močení - mikce  odvod moči regulují dva svěrače – vnitřní svěrač není ovládá vůlí, vnější svěrač je ovládán vůlí  začátek močení je vyvolán podrážděním nervových zakončení ve stěně močového měchýře, uvolní se zevní svěrač močové trubice a dojde k uvolnění moči  celý proces mikce je řízen z dolního úseku bederní míchy  v dětství se člověk naučí ovládat smrštění zevního svěrače a tím potlačí močení  poškození bederní páteře (míchy)vede k poruše vyprazdňování močového měchýře (neschopnost vyprázdnění nebo udržení moči)

9 Močové cesty

10 Opakování 1.Které orgány tvoří vývodné cesty močové. 2.Odkud a kam vedou močovody. 3.Jaký tvar má močový měchýř a kde leží. 4.Kdy člověk pociťuje nucení na močení. 5.Jaká je funkce močového měchýře. 6.Odkud je řízen proces mikce.

11 Použité zdroje DYLEVSKÝ, I. Základy anatomie a fyziologie člověka. Olomouc: EPAVA, s. ISBN JELÍNEK, J., ZICHÁČEK, V. Biologie - pro střední školy gymnaziálního typu. Olomouc: FIN PUBLISHING, s. ISBN NOVÁKOVÁ, I. Zdravotní nauka 1. díl. Praha: Grada Publishing, s. ISBN NOVOTNÝ, I. Biologie člověka pro gymnázia. Praha: FORTUNA, s. ISBN Lidské tělo. Praha: Svojtka & Co., s.r.o., s. ISBN Močové cesty. Ajurvédské lázně [online]. [cit ]. Dostupné z:. Močové ústrojí [online]. [cit ]. Dostupné z:. Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google