Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

FENOMÉN MUZIKÁL. Vývoj muzikálové tvorby v českých zemích.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "FENOMÉN MUZIKÁL. Vývoj muzikálové tvorby v českých zemích."— Transkript prezentace:

1 FENOMÉN MUZIKÁL

2 Vývoj muzikálové tvorby v českých zemích

3 KDYŽ SE ŘEKNE MUZIKÁL…. FILM DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ HERECTVÍ, HUDBA a TANEC  Muzikál je FILM nebo DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ, ve kterém výraznou složku hrají HERECTVÍ, HUDBA a TANEC.

4 MUSICAL COMEDY Slovo muzikál vzniklo zkrácením anglického slovního spojení MUSICAL COMEDY – označení pro revue s humoristickými a pěveckými čísly.

5  Vznik prvních muzikálů se datuje do 20. let 20. století v USA. LOĎ KOMEDIANTŮ  Prvním muzikálem byla LOĎ KOMEDIANTŮ z roku 1927. Kromě písní obsahuje i jednotící příběh herců putujících po Mississippi a vyjadřuje se i k rasovým otázkám v americké společnosti

6  Díky úspěchu tohoto muzikálu začaly postupně vznikat stovky nejrůznějších hudebních produkcí

7 jazzemklasickou hudbourockem pop music Broadway  Hudební výraz muzikálu byl postupně ovlivňován jazzem, klasickou hudbou, rockem a moderní pop music. Nejdůležitějším místem vývoje muzikálu byla newyorská Broadway a její divadla. Řada muzikálů byla později úspěšně zfilmována.

8 Nejznámější světové muzikály  Divotvorný hrnec

9  Cats

10  Jesus Christ Superstar

11  Bídníci

12  Hair

13  Evita

14  Kabaret

15  Chicago

16 Tyto muzikály byly s úspěchem zfilmovány a také se hrály na prknech světových i českých divadel.

17 MUZIKÁLOVÁ TVORBA V ČESKU A TAKÉ NA SLOVENSKU Původní i světové muzikály, které se objevily na naší divadelní scéně.

18 NEJZNÁMĚJŠÍ PŮVODNÍ ČESKÉ MUZIKÁLY  Balada pro banditu  Dracula  Johanka z Arku  Krysař  Hamlet  Monte Christo  Kleopatra  Galileo  Excalibur  Bastard

19 BALADA PRO BANDITU  Balada pro banditu je původní český trampský muzikál.  V roce 1978 ho jako film natočil režisér Vladimír Sís podle divadelní hry Milana Uhdeho, kterou napsal na motivy románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník.  V hlavních rolích se představili: Miroslav Donutil a Iva Bittová.

20  Film je stylizovaným záznamem divadelního představení konaného v přírodě

21 DRACULA  Muzikál vznikl na motivy stejnojmenného románu Brama Stokera.  Autorsky se na něm podíleli: Karel Svoboda (hudba), Zdeněk Borovex (text), Richard Hess (choreografie)  Svou premiéru měl v roce 1995 a v následujících třech letech se úspěšně hrál a byl nazýván českým muzikálem století.

22  V hlavních rolích se představili: Daniel Hůlka jako Dracula  Lucie Bílá jako Lorraine  Leona Machálková jako Adriana/Sandra  Jiří Korn jako šašek/sluha/Profesor

23  Muzikál se odehrává ve třech dějových rovinách: v 15. století, 19. století a v současnosti.  Hlavním hrdinou je transylvánský kníže Dracula, který drancuje kláštery a vraždí duchovní i prostý lid.  Miluje svou ženu Adrianu, která při porodu zemře i s dítětem.  Kníže je za své hříchy odsouzen k věčnému životu.

24 JOHANKA Z ARKU  Muzikál ztvárňuje osudy mladičké francouzské bojovnice.  Autorem hudby je Ondřej Soukup, texty psala Gabriela Osvaldová.  Muzikál vznikl v roce 2000.

25  V hlavních rolích se představili:  Lucie Bílá jako Johanka  Kamil Střihavka jako kapitán La Hire  Petr Muk jako Raimond  Vilém Čok jako král

26  Muzikál vypráví životní příběh francouzské dívky, která měla od 14 let vidění, kdy se jí zjevovali andělé a světci a slýchala hlasy.  Hlasy jí dávaly jasnou výzvu – měla se postavit do čela vojsk a s pomocí boží zachránit Francii před Angličany.  O svém poslání přesvědčí krále i církev, nakonec ale, díky intrikám, končí na hranici.

27 EXCALIBUR  Původní český muzikál, premiéru měl v roce 2003.  Autory jsou: Michal Pavlíček (hudba), Vlasta Třešňák & Jan Sahara Hedl (texty)

28  Hlavní role:  Lucie Bílá, Lucie Vondráčková: Morgana  Kamil Střihavka: Král Artuš  Iva Marešová: Ginevra  Vilém Čok: Mordred

29 Muzikál vypráví příběh krále Artuše, který získal meč Excalibur od kouzelníka Merlina. Jeho žena Ginevra a věrný rytíř Lancelot se dopustí zrady. Artuš neví, jak se chovat, když zjistí, že se jeho nejbližší dopustili zrady. Musí ochraňovat pravdu a lásku před lží a nenávistí, zároveň bojuje proti zlé Morganě.

30 KRYSAŘ  „Dirty“ muzikál Daniela Landy.  Vychází ze středověké legendy o Krysařovi, kterou se nechal inspirovat Viktor Dyk  Daniel Landa je autorem hudby, textů i scénáře.  Muzikál měl svou premiéru v roce 1996.

31  V hlavních rolích se představili:  Daniel Landa: Krysař  Lucie Bílá, Sisa Sklovská: Agnes  Další role: Josef Vojtek, Michal Suchánek, Linda Finková, Hana Křížková, a další.

32  Muzikál zpracovává středověkou legendu o Krysařovi.  Do malého městečka přichází tajemný cizinec – Krysař, který má za úkol zničit přemnožené krysy.  Krysař varuje před strašlivým účinkem své píšťaly, starosta slibuje, že všichni obyvatelé budou spát.  Krysař se zamiluje do starostovy dcery Agnes. Domluví se spolu, že po provedené práci utečou.  Krysař se musí zpovídat ze smrti člověka, který neuposlechl Krysařovo varování.  Obyvatelé města, rozdělení na dva tábory, jednají o zavraždění Krysaře.  Vše se svrhne, lidé se zabíjejí navzájem. Přežije pouze Krysař a Anges. Osud odebere Krysaři píšťalu a posílá ho s Anges pryč, začít nový život.

33 DALŠÍ MUZIKÁLY  HAMLET

34  GALILEO

35  KLEOPATRA

36  TŘI MUŠKETÝŘI

37  GOLEM

38  VLASY

39  JACK ROZPAROVAČ

40  ANGELIKA

41  V současné době vznikají stále nové muzikály, ať již původní nebo inspirované klasickou literaturou /Obraz Doriana Graye, Dáma s kaméliemi, atd./

42  Zpracovala: Barbora Javorková, dětské oddělení, Karviná - Mizerov  Použité zdroje: http://cs.wikipedia.orghttp://cs.wikipedia.org  Karviná, červenec 2008


Stáhnout ppt "FENOMÉN MUZIKÁL. Vývoj muzikálové tvorby v českých zemích."

Podobné prezentace


Reklamy Google