Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SOU a SOŠ, Česká Lípa, 28. října 2707

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SOU a SOŠ, Česká Lípa, 28. října 2707"— Transkript prezentace:

1 SOU a SOŠ, Česká Lípa, 28. října 2707
KATKA „Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.“ SOU a SOŠ, Česká Lípa, 28. října 2707 O2 Jana Körberová Nikola Virágová Veronika Durajová Kateřina Procházková OBSAH: Školní akce O filmu Proč vůbec začala? O co přišla? Co to s ní je? A to je konec! Jak tomu předejít? Náš názor

2 ŠKOLNÍ AKCE Kdy? 30. dubna 2010 od 10:00 Kde? Kino Crystal Česká Lípa
Na film Katka se přišlo podívat mnoho žáků z různých škol a samozřejmě i z naší. Tento film byl velice zajímavý a poučný, každého určitě zaujal a všichni poznali, jaký je opravdový život feťáka a vzali si ponaučení do budoucna.

3 O FILMU Režie: Helena Třeštíková
Hrají: Kateřina Bradáčová a její partneři Láďa a Roman Tento film je unikátním časosběrným dokumentem, mapujícím čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího marného zápasu se závislostí. Píše se rok 1996 a tehdy devatenáctiletá Katka žije v terapeutické komunitě Sananim v Němčicích s nadějí na obyčejný život – touží mít přítele, jednou i rodinu.

4

5 PROČ VŮBEC ZAČALA? Katka žila v neúplné rodině pouze s matkou.
Zřejmě se přátelila s lidmi, kteří fetovali a tenhle životní styl se jí zpočátku líbil. Problémy dospívání tak řešila drogami, které jí podle jejích slov poskytovaly svobodu a útěk od problémů. Dobrý pocit a potlačení reality bylo přesně to, o co stála, protože se neuměla postavit životu čelem.

6 O CO PŘIŠLA? Katku kvůli drogám zavrhla rodina i matka, která jí v 16ti letech vyhodila z domu. Její zdraví se velmi rychle zhoršovalo, stejně jako vzhled. Z původně mladé a hezké dívky se stávala heroinem znetvořená troska. Svobodu, o kterou usilovala, ztratila svou absolutní závislostí. Drogy ji naprosto ovládly. Nedokázala rozumně uvažovat o své budoucnosti ani řešit banální potíže. Přišla o možnost vzdělávat se, pracovat a začlenit se do společnosti. Polovinu života strávila mimo realitu. V 31ti letech otěhotněla, ale ani to ji však dostatečně nemotivovalo k abstinenci. Nakonec přišla i o svá práva na dítě, kterému nedokázala zajistit ani základní životní potřeby.

7 CO TO S NÍ JE? Závislost na heroinu se u Katky projevovala různě. Když byla „sjetá“, prožívala euforii a mluvila o tom, že přestane fetovat a její život bude úplně normální. Naproti tomu, když měla „absťák“, prožívala velké bolesti a deprese a vůbec si nepřipouštěla, že by si někdy mohla přestat píchat. Se svým přítelem Romanem, který byl také závislý, chtěla mít dítě, ale neuvědomovala si, co všechno bude k jeho zabezpečení a výchově potřeba. Nebyla schopná plánovat si budoucnost. Její starostí byly pouze drogy a místo na přespání; co bude zítra, nevěděla. Roman, zřejmě vinou halucinací, začal zuřivě mlátit a kopat svou známou v domnění, že mu něco ukradla. Byl hodně agresivní. Dalšími příznaky závislosti jsou třeba výpadky paměti nebo hyperaktivita.

8

9 A TO JE KONEC! Katka si pořád namlouvá, že přestane fetovat. Její život se odehrává každý den stejně: Jak sehnat peníze na drogu a kde se přes noc vyspat. Na drogu si vydělává prostitucí a krádežemi. Katka je na tom se svojí závislostí velice špatně a podle našeho názoru s heroinem nikdy nepřestane. V lepším případě skončí v ústavu pro závislé osoby, nebo v tom horším zemře na nemoc, způsobenou drogami nebo téměř žádnými hygienickými návyky.

10

11 JAK TOMU PŘEDEJÍT? Jak vychovat dítě, aby nebralo drogy? Základním požadavkem je určitě dobrý vzor rodičů. Neměli by brát žádné drogy, pít před dítětem alkohol nebo před ním řešit manželské spory. Dospívající se musí podporovat v zájmových činnostech a koníčcích, rodič musí mít přehled o tom, jak dítě tráví svůj čas. Každé dítě by mělo mít stanovený čas pro návrat domů od kamarádů a rodiče by měli mít přehled o tom, kde a s kým jeho dítě tráví svůj volný čas. Každý rodič se musí svému dítěti věnovat, povídat si sním a mít na něj dostatek času, nemůže dítěti jenom dávat peníze na vlastní zábavu, protože nikdy neví, co si dítě za peníze koupí.

12 NÁŠ NÁZOR Film Katka se nám líbil. Je v něm názorně ukázáno, jak snadno se fetováním dostane člověk až na dno a jak těžko se vrací zpět. Je to realistický dokument, který vše ukazuje v pravém světle. Katka se už nikdy drog nevzdá a my si myslíme, že jen málokdo zvítězí nad touto závislostí. Lidé, kteří tento dokument viděli si vzali velké ponaučení do života. Věříme tomu, že po tomto zážitku by si drogu nepíchli.

13 Použité prameny: www.aerofilms.cz/filmy/139-Katka/ke-stazeni/
aktualne.centrum.cz/kultura/film/recenze/clanek.phtml?id=662056 instinkt.tyden.cz/.../fetacka-katka-ma-dceru_24941.html


Stáhnout ppt "SOU a SOŠ, Česká Lípa, 28. října 2707"

Podobné prezentace


Reklamy Google