Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Sexuálně přenosné choroby

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Sexuálně přenosné choroby"— Transkript prezentace:

1 Sexuálně přenosné choroby

2 Dříve se jim říkalo nemoci pohlavní
Dříve se jim říkalo nemoci pohlavní V současnosti mezi ně řadíme bakteriální, virová a parazitární onemocnění, která se šíří převážně nebo výhradně pohlavním stykem.

3 1. Klasické pohlavní choroby
příjice (syfilis) kapavka 2. Ostatní sexuálně přenosné choroby záněty močové trubice (chlamydiové infekce) kvasinkové záněty virová onemocnění (herpes virus) 3. AIDS

4 Syfilis (příjice) Historie:
Roku 1493 zavlekli tuto nemoc do Evropy Kolumbovi námořníci z nově objevené Ameriky. První záznam u nás je z roku 1498 z Litomyšle.

5 Známé oběti syfilis Albrecht z Valdštejna V.I.Lenin K.Gottwald
K.H.Mácha J.Mánes

6 Středověká léčba Středověcí lékaři se s nemocí pokoušeli bojovat různě. Od různých prapodivných metod (koupel v jelením mléce, v krvi netopýrů), přes recepty poněkud méně legrační (pravidelná koupel v krvi nevinných panen, pravidelný pohlavní styk s pannami), až nakonec zakotvili u různých rtuťových mastí, které měly léčit kožní projevy nemoci. Rtuť pacientovi sice trochu pomáhala od bolesti, ale při delším používání vedla ke zničení pokožky a otravě.

7 Původce bakterie Treponema Pallidium rychle hyne ve vnějším prostředí

8 Přenos pohlavním stykem (95%) – orálním, análním, poševním
krevní transfúzí – u nás dnes vyloučeno z matky na dítě - během těhotenství při kojení

9 Inkubační doba 10 - 90 dnů, nejčastěji 3 týdny
syfilitické změny na lebce třetí stadium nemoci

10 Stádia onemocnění PRIMÁRNÍ STÁDIUM (tvrdý vřed)
- zčervenalá zatvrdlinka, velikost je různá, může se snadno přehlédnout - u žen na děložním čípku, v oblasti velkých a malých stydkých pysků, ústí močové trubice - u mužů v oblasti penisu nebolestivý, tvrdý vřed se zahojí za týdnů,

11

12 SEKUNDÁRNÍ STÁDIUM (lymfatické a kožní stádium) - 9 týdnů po nákaze projevy: bolesti hlavy, kloubů, zvýšená teplota, únava, skleslost, vyrážka na trupu, končetinách, čele, na dlaních a ploskách nohy, poruchy růstu vlasů, vypadávání řas, obočí, vousů, postižení sliznice tvrdého a měkkého patra, oslabení imunitního systému potíže mohou trvat 2 až 6 týdnů, pak sice nastane zlepšení, ale problémy se mohou vracet i během dalších 2-3 let

13

14

15 Terciární stádium Vyvíjí se po letech (ale i až po 20 letech) od začátku onemocnění, na kůži se vytváří červenohnědé hrboly z nich vytéká hnis, následně vznikají vředy, dochází k těžkému poškození orgánů (hlavně srdce, cév, jater, kostí, kloubů), selhává organismus, člověk je dementní, organismus přestává fungovat, nastává smrt. V současné době se s tímto stádiem nemoci setkáváme zřídka.

16

17 Léčba S úspěchem se léčí antibiotiky (penicilinem), jediným problémem je, aby onemocnění nebylo přehlédnuto a včas se začalo léčit. Syfilis podléhá povinnému hlášení. To znamená, že pokud lékař u pacienta onemocnění objeví, je povinen tuto informaci sdělit místní hygienické stanici, se kterou se potom podílí na vyhledání všech pacientových sexuálních kontaktů, které musejí být na tuto nemoc vyšetřeny.

18 Shrnutí: 1. Jaké podobné znaky můžeme určit u kapavky a syfilis?
2. Jak se přenáší syfilis a jaká je inkubační doba? 3. Jaké jsou první příznaky? 4. Které orgány mohou být nejčastěji napadeny při poslední fázi onemocnění? 5. Jak se léčí? 6. Jak a kým se do Evropy onemocnění dostalo?

19 Zdroje:


Stáhnout ppt "Sexuálně přenosné choroby"

Podobné prezentace


Reklamy Google