Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vývoj jedince Vývoj → před narozením = nitroděložní (prenatální) → po narození (postnatální) Nitroděložní vývoj trvá 40 týdnů, má dvě období: 1) Zárodečné.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vývoj jedince Vývoj → před narozením = nitroděložní (prenatální) → po narození (postnatální) Nitroděložní vývoj trvá 40 týdnů, má dvě období: 1) Zárodečné."— Transkript prezentace:

1

2 Vývoj jedince Vývoj → před narozením = nitroděložní (prenatální) → po narození (postnatální) Nitroděložní vývoj trvá 40 týdnů, má dvě období: 1) Zárodečné 2) Plodové 1)Zárodečné období (Embryonální) - trvá 8 týdnů - začíná oplodněním vajíčka ve vejcovodu - vajíčko se dělí a do týdne sestoupí do dělohy a zanoří se do sliznice - z části buněk se vytváří ochranné obaly, z části zárodek(embryo)

3 - začíná rozrůznění buněk → vznikají orgánové soustavy (nervová, trávicí, oběhová …) - od 4. týdne pracuje srdce - ochranné obaly s děložní tkání vytváří placentu -zárodek je s placentou spojen pupečníkem, jehož hlavní funkce je přívod živin a kyslíku a odvod zplodin -placenta také tvoří hormony udržující těhotenství a brání imunitnímu systému matky napadnout zárodek jako cizí těleso Výměna látek a plynů probíhá tzv. difúzí, krev matky a zárodku se však vzájemně nemísí. Přenést se můžou i nežádoucí látky: viry, alkohol, léky, drogy… → nevratné poškození zárodku.

4 Zárodek je podobný zárodku jiných živočichů (velká hlava, ocasní část, žaberní oblouky). Ve druhém měsíci získává lidskou podobu (vytváří se obličej, končetiny s prsty, pohlavní orgány).

5 2) Plodové období (Fetální) – trvá od 9. do 40. týdne - rostou a vyzrávají orgány, tělo rychle roste do délky Video: vývoj plodu Nitroděložní vývoj je ukončen porodem a přestřižením pupečníku. Plod má průměrnou délku 50 cm a hmotnost 3300 g.porodem

6 Zdroje obrázků: http://www.citruscollege.edu/lc/archive/biology/PublishingImages/0795l.gif http://www.rodina.cz/g/zuzana/Vyvojplodu34.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a8/Human_place nta_baby_side.jpg/788px-Human_placenta_baby_side.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a8/Human_place nta_baby_side.jpg/788px-Human_placenta_baby_side.jpg http://absolventi.gymcheb.cz/2010/doungro/TEHOTENSTVI/OBRAZKY/ ZARODEK8T.png http://absolventi.gymcheb.cz/2010/doungro/TEHOTENSTVI/OBRAZKY/ ZARODEK8T.png http://nd01.jxs.cz/953/723/11b60844ee_41983664_o2.jpg Zdroje videí: http://www.youtube.com/watch?v=QUPY4FAb6vA http://www.youtube.com/watch?v=BgZ5z6RB06c


Stáhnout ppt "Vývoj jedince Vývoj → před narozením = nitroděložní (prenatální) → po narození (postnatální) Nitroděložní vývoj trvá 40 týdnů, má dvě období: 1) Zárodečné."

Podobné prezentace


Reklamy Google