Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Uluru - Ayers Rock,(Ayersova skála) je nejobjemnější monolit na světě, či jednolitý pískovcový útvar ležící ve středu australského kontinentu na domorodém.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Uluru - Ayers Rock,(Ayersova skála) je nejobjemnější monolit na světě, či jednolitý pískovcový útvar ležící ve středu australského kontinentu na domorodém."— Transkript prezentace:

1

2

3 Uluru - Ayers Rock,(Ayersova skála) je nejobjemnější monolit na světě, či jednolitý pískovcový útvar ležící ve středu australského kontinentu na domorodém území v Severním teritoriu a Národním parku Uluru - Kata Tjuta. Je vysoký 348 metrů od okolní rovinaté krajiny. Do země je zapuštěn až 5 km. Dlouhý je 3,6 km a široký 2,4 km. Procházka kolem jeho obvodu je dlouhá 9 Km. Geologické stáří je až 600 mil. let.

4

5

6 Od nepaměti byl domorodci uctíván jako sídlo jejich bohů. Prvním evropanem jenž spatřil Uluru byl cestovatel Ernest Giles v r. 1872. Na vrchol jako první vystoupil William Gosse v r. 1873, jenž jej pojmenoval na počest australského politika sira Henryho Ayerse - Ayers Rock. Stále to byla ale rarita v nedostupné a vzdálené pustině.Teprve až v r. 1980 místní vláda založila turistické centrum a od té doby se sem hrnou turisté z celého světa. Jsou jich celé průvody a z kultovní památky se stal prostý byznys.

7

8 Okolo celého útvaru vede několik různě dlouhých tras. Podél těchto cest se nachází spousta domorodých kreseb a posvátných míst, které jsou oploceny a vstup na ně se považuje za přečin. Rudá barva hory se mění se změnou osvětlení a vytváří nezapomenutelné zážitky zejména při východu a západu slunce.

9

10

11

12

13

14

15

16

17 Výstup nahoru je obtížný po stezce s řetězy a v prudkém horku. Hora pamatuje množství smrtelných infarktů a pádů. To však neodrazuje proudy zvědavých turistů. Výstup není však zakázán kvůli návštěvnosti. Turisté jsou však předem varováni.

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36


Stáhnout ppt "Uluru - Ayers Rock,(Ayersova skála) je nejobjemnější monolit na světě, či jednolitý pískovcový útvar ležící ve středu australského kontinentu na domorodém."

Podobné prezentace


Reklamy Google