Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BIOLOGIE ČLOVĚKA VÝVOJ DÍTĚTE OPLOZENÍ A VÝVOJ PLACENTY.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BIOLOGIE ČLOVĚKA VÝVOJ DÍTĚTE OPLOZENÍ A VÝVOJ PLACENTY."— Transkript prezentace:

1 BIOLOGIE ČLOVĚKA VÝVOJ DÍTĚTE OPLOZENÍ A VÝVOJ PLACENTY

2 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Vývoj dítěte2 Oplození  K oplození dochází ve vejcovodu.  Pohyb spermií: 3-6 mm za minutu.  Životnost spermií: 1-2 dny v pohlavních orgánech ženy.  Životnost vajíčka (schopné oplození): asi 12 hodin po ovulaci.  Největší pravděpodobnost oplození je mezi 12.-16. dnem menstruačního cyklu.  Do vajíčka proniká jen 1 spermie. Po vniknutí hlavičky a krčku spermie do vajíčka vajíčko další spermie nepřijme.  Pohlaví determinuje spermie, nese chromozom X nebo Y, kombinace pohlavních chromozomů XY – chlapec, XX děvče.  Oplozené vajíčko se začíná dělit – rýhovat.

3 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Vývoj dítěte3 Průběh oplození  Spermie pomocí enzymů akrozymu a hyaluronidázy penetruje čili prorazí obal vajíčka (zona pelucida) a obě buňky splynou.  Pokud byla oplodněna vajíčka dvě (každé oplodněno jinou spermií), vznikají dvouvaječná neidentická dvojčata.  Pokud se vajíčko po oplodnění rozdělí ve dvě, vznikají jednovaječná identická dvojčata. Vítězná spermie

4 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Vývoj dítěte4 Oplození, rýhování a implantace

5 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Vývoj dítěte5 Rýhování oplozeného vajíčka Vznik blastomér

6 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Vývoj dítěte6 Rýhování  Vajíčko + spermie = zygota  Buněčné dělení = rýhování. Oplozené vajíčko se dělí na dvě nové buňky, dále na čtyři, osm, šestnáct, až vznikne shluk stejných buněk nazývaný morula.  Morula vstupuje 4. den do dělohy, kde se dále dělí a vzniká blastocysta (dutina naplněná tekutinou).  Vznik amniového a žloutkového váčku, některé z buněk se zplošťují a vytvářejí hmotu trofoblastu (základ placenty) a zbylé buňky se shlukují a vytvářejí embryoblast (vývoj embrya čili zárodku).  Implantace – uchycení zárodku ve sliznici endometria.

7 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Vývoj dítěte7 Vývoj trofoblastu a embryoblastu  Na trofoblastu rostou choriové klky, které se asi týden po oplodnění zanořují do endometria, krevní cévy klků pronikají do matčina krevního oběhu prostřednictvím pruhu tkáně, který se později mění na pupečník, tvoří se placenta.  Klk produkuje hormon – choriogonadotropin (HCG), který zajišťuje zvýšenou činnost žlutého tělíska, přítomnost v krvi je důkazem gravidity.  Z embryoblastu vznikají dvě vrstvy buněk – zárodečné listy - vnitřní endoderm a vnější ektoderm (zárodečný terčík), 3. týden se zvětšuje, vznik zárodečných rýh a mezi vrstvami vzniká 3. vrstva mezoderm – embryo měří kolem 3 mm.

8 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Vývoj dítěte8 Placenta  Placenta – plodový koláč - se vyvíjí během prvních 10 dnů a vývoj je ukončen ve 3. měsíci těhotenství.  V průměru měří asi 18 cm a váží asi 0,5 kg.  Placenta je spojena s plodem pupečníkem (50 cm)  Funkce placenty:  Metabolická  Ochranná  Hormonální

9 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Vývoj dítěte9 Anatomie a histologie placenty

10 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Vývoj dítěte10 Vývoj embrya  Embryo vzniká ze třech zárodečných listů.  Z ektodermu vzniká pokožka a nervový systém.  Z mezodermu vznikají pojiva, cévní, močová a pohlavní soustava.  Z entodermu vzniká trávicí a dýchací systém.  Období embryonálního vývoje končí v 8. týdnu. Jsou založeny všechny orgánové soustavy a dokončuje se vývoj placenty.

11 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Vývoj dítěte11 Vývoj embrya

12 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Vývoj dítěte12 Vývoj embrya a plodových obalů  Primitivní srdce začíná přečerpávat krev zárodku už na konci 1. měsíce vývoje.  Na konci 2. měsíce měří embryo asi 4 cm a má již podobu lidského těla, nekoordinovaně se pohybuje – volně plave v amniové tekutině, s placentou je spojeno pupečníkem.

13 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Vývoj dítěte13 Vývoj plodu  Od 8. týdne se embryo mění na miniaturu dítěte a nazýváme ho plodem.  Během dalších 36 týdnů váha plodu vzroste asi na 3,5 kg a délku asi 50 cm.  Ve 20. týdnu se objevují vlasy, řasy a obočí, později přibývají nehty na nohou a rukou, plod je pokryt lanugem (chmýří).  5. měsíc si cucá palec, 6. měsíc získává úchopový reflex.  Od 24. týdne má plod šanci přežít i mimo dělohu.  Průměrně trvá těhotenství 270 dní (38 – 42 týdnů).

14 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Vývoj dítěte14 Vývoj plodu

15 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Vývoj dítěte15 Opakování 1.Kdy vstupuje embryo do dělohy a v jakém je stádiu vývoje? 2.Jak je spojena placenta s děložní sliznicí? 3.Čím je spojena placenta s plodem? 4.Kdy mluvíme o embryonálním vývoji a jaké změny zahrnuje? 5.Od kdy nazýváme embryo plodem a jak lze toto období charakterizovat? 6.Uveďte průměrnou délku gravidity.

16 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Vývoj dítěte16 Přiřazování pojmů Definice embrya Funkce placenty Definice plodu Životnost vajíčka Životnost spermií 1-2 dny Výživa, ochrana a hormon. funkce Vývoj do 8. týdne 10-12 hodin Vývoj od 8. týdne

17 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Vývoj dítěte17 Použité zdroje  Dylevský, I., Trojan, S.: Somatologie I., II. Avicenum, Praha, 1990  http://www.osel.cz http://www.osel.cz  http://www.ring-klub.cz http://www.ring-klub.cz  http://embryology.med.unsw.edu.au http://embryology.med.unsw.edu.au


Stáhnout ppt "BIOLOGIE ČLOVĚKA VÝVOJ DÍTĚTE OPLOZENÍ A VÝVOJ PLACENTY."

Podobné prezentace


Reklamy Google