Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BIOLOGIE ČLOVĚKA SOUSTAVA TĚLNÍHO POKRYVU KŮŽE A JEJÍ DERIVÁTY.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BIOLOGIE ČLOVĚKA SOUSTAVA TĚLNÍHO POKRYVU KŮŽE A JEJÍ DERIVÁTY."— Transkript prezentace:

1 BIOLOGIE ČLOVĚKA SOUSTAVA TĚLNÍHO POKRYVU KŮŽE A JEJÍ DERIVÁTY

2 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava tělniho pokryvu2 Kožní ústrojí  Pokryv těla:  Chrání každý organismus před mechanickým a chemickým poškozením.  Účastní se dýchání.  Vylučuje odpadové látky.  Udržuje tělesné tekutiny a teplotu.  Umožňuje příjem informací ze zevního prostředí.

3 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava tělniho pokryvu3 Funkce kůže 1.Ochrana těla 2.Smyslová funkce kůže (receptory – teplo, chlad, hmatové počitky). 3.Udržování tělesné teploty. 4.Skladovací funkce kůže (tuk, vitamíny rozpustné v tucích - A, D, E, K). 5.Vylučovací funkce kůže (maz a pot). 6.Resorpční funkce kůže.

4 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava tělniho pokryvu4 Skladba a funkce kůže  Kůže – největší plošný orgán lidského těla  Plocha kůže – asi 1,5- 1,8 m 2  Hmotnost asi 4,5 kg  Skladba:  Pokožka (epidermis) na povrchu  Škára (korium)- vazivová vrstva kůže  Podkožní vazivo

5 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava tělniho pokryvu5 Vrstvy kůže  Pokožka – více vrstev plochých buněk, na povrchu odumírají, rohovatí a olupují se, v hlubší vrstvě zrna pigmentu melaninu.  Škára – složena z vazivových a tukových buněk a elastických vláken, ve škáře jsou uloženy krevní a mízní cévy, nervy a nervová zakončení, kožní deriváty a kožní žlázy.  Podkožní vazivo – síť kolagenních a elastických vláken a mezi nimi buňky vazivové (ukládání tukových kapének).

6 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava tělniho pokryvu6 Vrstvy kůže

7 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava tělniho pokryvu7 Kožní žlázy  Potní žlázy – nerovnoměrné rozložení, celkem asi 2,5 miliónu žlázek (hlavně dlaně, čelo a plosky nohou).  Klubíčkovité žlázy – samostatné vývody na povrchu.  Sexuální (pachové) žlázy v podpaží a v kůži zevních pohlavních orgánů – aromatické látky.  Pot – voda + NaCl + organické látky = řízení tělesné teploty.  Mazové žlázy – ústí do pochvy vlasů či chlupů, dále žlázy na kůži zevního zvukovodu, zevních pohlavních orgánů a na kůži plodu.  Produkce mazu – ochranný film.

8 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava tělniho pokryvu8 Kožní žlázy Potní žlázy v kůži břicha

9 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava tělniho pokryvu9 Vlasy a chlupy  Vlas vzniká z vlasových váčků, cévní zásobení zajišťuje vazivová bradavka.  Složení:  Dřeň (vnitřní část)  Kůra (zrohovatělé buňky)  Povrch pokryt sekretem mazových žláz, do povrchu se upínají drobné hladkosvalové napřimovače.  Barva podmíněna množstvím a druhem pigmentu (v buňkách vlasové kůry) – závislá na věku, pohlaví a rasové příslušnosti.

10 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava tělniho pokryvu10 Vlasy a chlupy

11 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava tělniho pokryvu11 Nehty  Nehty – zrohovatělé destičky na konečných článcích prstů ruky a nohy.  Růst z buněčné vrstvy (nehtové lůžko) pod nehtem a nehtového kořene (překrytý kůží).  Funkce – mechanická ochrana koncových článků prstů.

12 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava tělniho pokryvu12 Mléčná žláza  Mléčná žláza – párová laločnatá žláza uložená v tukovém polštáři na přední ploše hrudní stěny.  Prs (vyvýšenina):  Prsní dvorec (pigmentovaná kůže s mazovými žlázkami) s prsní bradavkou (spirálně upravená svalovina)  Žláznatá tkáň

13 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava tělniho pokryvu13 Vnitřní stavba prsu  Žláznatá tkáň složena z 15-20 laloků rozdělených do drobných lalůčků tvořených žlázovými buňkami.  Vývody lalůčků se spojují ve společné mlékovody.  Mlékovody ústí na prsní bradavce 15-20 drobnými otvory.  Tvorba mléka (laktace) – krátce po porodu, tvorba laktózy, mléčného tuku a mléčné bílkoviny (kasein), ostatní látky přechod z krve matky.

14 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava tělniho pokryvu14 Opakování 1.Uveďte vrstvy kůže. 2.Vyjmenujte základní funkce kůže. 3.Kde je uložen pigment? 4.Typy kožních žláz a jejich funkce. 5.Z jakých částí se skládá vlas? 6.Popište vnější i vnitřní stavbu mléčné žlázy.

15 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava tělniho pokryvu15 Přiřazování pojmů Pokožka, škára, podkoží Pot Mazové žlázy Nehet Mléčná žláza Tvorba mléka Ochlazení povrchu kůže Vrstvy kůže Zrohovatělá destička na konci prstů Ochranný film kůže

16 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava tělniho pokryvu16 Použité zdroje  Dylevský, I., Trojan, S.: Somatologie I., II. Avicenum, Praha, 1990  http://sk2.goo.cz http://sk2.goo.cz


Stáhnout ppt "BIOLOGIE ČLOVĚKA SOUSTAVA TĚLNÍHO POKRYVU KŮŽE A JEJÍ DERIVÁTY."

Podobné prezentace


Reklamy Google