Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kůže kryje povrch lidského těla. Odděluje vnitřní prostředí organismu od vnějšího prostředí, které na kůži působí chemickými (vodou, látkami z ovzduší)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kůže kryje povrch lidského těla. Odděluje vnitřní prostředí organismu od vnějšího prostředí, které na kůži působí chemickými (vodou, látkami z ovzduší)"— Transkript prezentace:

1

2

3

4

5 Kůže kryje povrch lidského těla. Odděluje vnitřní prostředí organismu od vnějšího prostředí, které na kůži působí chemickými (vodou, látkami z ovzduší) a fyzikálními (teplota, vlhkost, tlak, tah….) vlivy. Kůže je tvořena: 1) Pokožkou 1) Pokožkou - je tvořena dlaždicovitě uspořádanými buňkami, v namáhaných místech se tvoří ztvrdlé vrstvy. Ve svrchní vrstvě jsou rýhy charakteristické pro každého jedince. Věda zabývající se otisky prstů se nazývá DAKTYLOSKOPIE. Ve spodní vrstvě pokožky je barvivo – kožní pigment. Škárou 2) Škárou – vyrůstají z ní kožní deriváty – vlasy, chlupy, nehty, jsou zde potní a mazové žlázy, tělíska vnímající dotyk, bolest, teplo a chlad. Podkožním mazivem 3) Podkožním mazivem – jsou zde tukové buňky. Je-li tukové hmoty nadbytek, hovoříme o otylosti.

6 BÍLÁ (europoidní) ČERNÁ (negroidní) ŽLUTOHNĚDÁ (mongoloidní) Podle barvy kůže rozlišujeme tři základní lidské rasy:

7 Obrázek lidské kůže pokožka škára podkožní vazivo vlas sval céva tuk potní žláza

8 1. Jmenuj tři vrstvy kůže. Pokožka, škára, podkožní mazivo 2. Jak se nazývá věda o otiscích kůže? otiscích kůže? 3. Uveď příklad kožních derivátů. derivátů. Vlasy, chlupy, nehty 4. Kde se ukládají tukové buňky? buňky? V podkožním vazivu 5. Jaké jsou tři lidské rasy? Europoidní, negroidní mongoloidní Daktyloskopie Opakování

9

10


Stáhnout ppt "Kůže kryje povrch lidského těla. Odděluje vnitřní prostředí organismu od vnějšího prostředí, které na kůži působí chemickými (vodou, látkami z ovzduší)"

Podobné prezentace


Reklamy Google