Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Morfologie savců a ptáků Jaroslava Krušinová. Praktická část T-exkurze se konala v Ústavu anatomie, histologie a embryologie v Brně. Čekala nás opravdová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Morfologie savců a ptáků Jaroslava Krušinová. Praktická část T-exkurze se konala v Ústavu anatomie, histologie a embryologie v Brně. Čekala nás opravdová."— Transkript prezentace:

1 Morfologie savců a ptáků Jaroslava Krušinová

2 Praktická část T-exkurze se konala v Ústavu anatomie, histologie a embryologie v Brně. Čekala nás opravdová pitva kura domácího a psa domácího s výkladem lektorky.

3 Po otevření kura, který přišel na řadu jako první, jsme postupně zkoumali trávicí, rozmnožovací, a vylučovací soustavu.

4 Řez se vždy vede od pravého koutku zobáku přes dutinu břišní.

5 Věděli jste, že: • Kur má mnohonásobně hustší sliny než člověk? • Čím více je slepici zamezen pohyb, tím má bělejší svalstvo? • Stah žaludku krocana je tak silný, že dokáže ohnout minci? • Klidová tepová frekvence kolibříka je 500 tepů/sekundu?

6 Zkoumaný kur měl řadu defektů a bylo patrné, že uhynul na rozsáhlé vnitřní krvácení.

7 Následovala zajímavá návštěva tamního muzea plného koster preparovaných zvířecích orgánů a embryí. Mohli jsme si vyzkoušet naše znalosti latiny, protože většina popisků byla v tomto jazyce.

8 Po návratu na pitevnu nás čekala pitva fenky německého ovčáka.

9 Nejprve jsme museli naříznout končetiny a poté jsme vedli řez od hrudníku ke konečníku.

10 Věděli jste, že: • Injekce se psům nejčastěji dávají do přední končetiny, protože jsou tam dobře patrné cévy? • Nejčastěji rakovina u fenek postihuje mléčné žlázy? • Psí čích je tak citlivý, že dokáže rozpoznat např. rakovinu prsu.

11 Mohli jsme si všimnout, že pitvaný pes měl výbornou životosprávu a že jeho orgány se velice podobají těm lidským.

12 Jsem ráda, že jsem se této exkurze mohla zúčastnit a určitě bych ji doporučila každému, kdo se zajímá o biologii, zvířata a rád hledá souvislosti a nechce znát jen teorii. Vyzkoušela jsem si práci se skalpelem a taky svoje nervy.


Stáhnout ppt "Morfologie savců a ptáků Jaroslava Krušinová. Praktická část T-exkurze se konala v Ústavu anatomie, histologie a embryologie v Brně. Čekala nás opravdová."

Podobné prezentace


Reklamy Google