Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hlavní město: Kodaň (Kobenhavn)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hlavní město: Kodaň (Kobenhavn)"— Transkript prezentace:

1

2 Hlavní město: Kodaň (Kobenhavn)
Rozloha: km² Časové pásmo: +1 Počet obyvatel: (v roce 2007) Hustota zalidnění: 126 obyvatel / km² Úřední jazyk: Dánština Státní zřízení: konstituční monarchie Měna: Dánská koruna (DKK)

3 Dánsko je rozlohou a počtem obyvatel asi poloviční ve srovnání s Českou republikou. Území Dánska je rozděleno do 14 samosprávných územních celků - okresů, přičemž statut samostatného okresu má i hlavní město Kodaň. Dánsko je tvořeno Jutským poloostrovem a několika stovkami ostrovů a ostrůvků rozesetých v Baltském a Severním moři. Největším ostrovem je Sjaelland, na němž leží i hlavní město Kodaň s 1,6 milióny obyvatel. Dánsko je členem Evropské unie, ale nepřijalo společnou měnu. Platí se zde dále dánskými korunami. Dánsko je bohatá země a v mnoha směrech s naší zemí nesrovnatelná.

4 V Dánsku je krásná a všemi barvami hrající příroda
V Dánsku je krásná a všemi barvami hrající příroda. Jsou tam krásné křídové útesy Mons Klint. Tyto místa jsou velmi romantická a proto určitě stojí za to je navštívit.

5

6 Do Dánska se můžete dostat různými způsoby
Do Dánska se můžete dostat různými způsoby. Jestliže dáváte přednost autobusovému spojení, pojedete z Prahy asi 12 hodin. Pokud zvolíte vlak, tak budete muset přesedat. Z Prahy do Kodaňe se dostanete taky za 12 hodin, ale ujedete víc kilometrů. Chcete-li jet autem, nejspíše pojedete přes Německo, kde se v přístavu Rostock nalodíte na trajekt a poplujete do Dánska. Ze Zlína do Kodaně pojedete asi 12 hodin. Nejrychlejší způsob jak se do Dánska dostat je letadlo. Za 1 hodinu a 20 minut doletí letadlo z Prahy do Kodaně. Počítejte ovšem s odbavováním na letišti.

7 Dánská koruna je měna Dánského království i jeho autonomních částí, Grónska a Faerských ostrovů. Ty ovšem mají kromě dánských bankovek i bankovky s vlastními motivy. Mince mají hodnotu 25, 50 öre a 1, 2, 5, 10, 20 korun, bankovky pak 50, 100, 200, 500, 1000 korun. 1DKK = 100 öre.

8 V Dánsku se v současné době eurem platit NEDÁ
V Dánsku se v současné době eurem platit NEDÁ. Směnný kurz se pohybuje okolo 7,4DKK/euro.

9 V Dánsku je úřední řeč dánština
V Dánsku je úřední řeč dánština. Není ale problém se zde domluvit anglicky či německy.

10 Z hlediska rekreace se Dánsko člení na několik oblastí :
Nordjylland – Severní Jutsko Vestjylland - Západní Jutsko Ostjylland – Východní Jutsko Sydjylland – Jižní Jutsko Fyn, Langeland, Aero Vestsjaelland - Západní Sjaelland Syd Og Ostsjaelland - Jižní a Východní Sjaelland Bornholm V Dánsku je hustá síť cyklostezek umožňujících poznávat přírodu a památky. Některé tamní trasy měří i přes sto kilometrů.

11 Dánsko je farmářská země a konzumuje se v ní velké množství ryb a mléčných produktů.
Ceny potravin či ceny v restauracích jsou poměrně vysoké. Mezi nejlevnější patří restaurace typu fast food, potraviny lze nakoupit poměrně levně na trzích, nejlépe před zavírací dobou. Typickým pokrmem v Dánsku je "smorrebrod„ (tmavý chleba obložený zeleninou, rybami apod.) Ovšem to, čím Dánsko proslulo za hranicemi, je vynikající sladké pečivo. Za ochutnání stojí také lahodné dánské sýry, a samozřejmě proslulé pivo Carlsberg.

12 V Dánsku je nejpopulárnějším sportem fotbal
V Dánsku je nejpopulárnějším sportem fotbal. Mezi nejznámější dánské týmy patří FC Kodaň, Brondby IF, Aalborg. Pro Dánský fotbal byl nejúspěšnější rok 1992, kdy tamní reprezentace překvapivě získala titul mistrů Evropy ve Švédsku, když senzačně ve finále porazila Německo 2:0. Mezi další sport v Dánsku patří i hokej.

13 Mezi populární osobnosti Dánska patří například Viggo Mortensen, herec známý jako Aragorn z pána prstenů, dále pak hudební skupina Safri Duo a pohádkář Hans Christian Andersen

14 Hlavní město Dánska, získá si vás svou vlídností a množstvím historických památek – Královský palác Amalienborg slot, Rösenborg slot a Christianborg slot, palác Borsen, množstvím muzeí nebo slavnou soškou Malé mořské víly.

15 Legoland - jedno z nejznámějších dánských turistických lákadel
Legoland - jedno z nejznámějších dánských turistických lákadel. Na ploše 100 ha byl v roce 1949 postaven velký zábavní park firmy LEGO. 33 milionů lego kostiček bylo použito na postavení zmenšených staveb podle skutečných světových budov, za pozornost stojí i 14m vysoký indiánský náčelník a jiné lego lahůdky. Lákavé hlavně pro děti.

16 Místo s překrásnou přírodu a úžasným pobřežím
Místo s překrásnou přírodu a úžasným pobřežím. Nejznámější je jeho východní část, až stometrové křídové útesy zvané Mons Klint.

17 Zámek Kronborg v Helsingoru, neboli Hamletův hrad, další z nejvyhledávanějších památek v na okraji města Helsingor. William Shakespare sem vložil děj Hamleta.

18 Dánsko je nazýváno „mořská země“ - z žádného místa v Dánsku to totiž není k moři dál než 52 km a délka pobřeží je úctyhodných 7400 km. V jeho třetím největším městě, Odensse, se narodil známý pohádkář Hans Christian Andersen. Průměrná výška Dánska dosahuje pouhých 30 m nad mořem. Most přes Velký Belt je visutý most, který překonává Velký Belt mezi městy Korsor a Nyborg a spojuje tak dva největší dánské ostrovy - Sjaelland a Fyn. Spojení přes Velký Belt, které je dlouhé 18 km, bylo dokončeno v roce 1998 a zahrnuje čtyřproudou dálnici a dvoukolejnou železniční trať.

19 Za skupinu Dánsko vytvořili Viliam Lábsky a Miroslav Vaňhara.
Členové skupiny: Dominik Grbavič 4.A Tomáš Hrozek 4.A Alexandr Cach 5.A Adéla Daronová 5.A Tomáš Jakůbek 5.A Julie Nováková 5.A Nikola Chudárková 6.A Adam Podešva 6.B Marek Šimík 6.B David Balajka 7.A Cholasta Patrik 7.B Gabriela Kocveldová 8.A Simona Lysoňková 8.A Lukáš Lysoňěk 9.A Radek Pleca 9.A Viliam Lábsky 9.B Miroslav Vaňhara 9.B


Stáhnout ppt "Hlavní město: Kodaň (Kobenhavn)"

Podobné prezentace


Reklamy Google