Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SPECIALISTÉ NA SVĚTLO …již více než 40 let.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SPECIALISTÉ NA SVĚTLO …již více než 40 let."— Transkript prezentace:

1 SPECIALISTÉ NA SVĚTLO …již více než 40 let

2 NARVA BIO vital®

3 Obsah prezentace: Sluneční záření a některé jeho účinky
Co je NARVA BIO vital® a jaké jsou jeho výhody? Certifikace NARVA 958 BIO vital® Více o spektru NARVA 958 BIO vital® Typické aplikace NARVA 958 BIO vital® Výsledky studie NARVA 958 BIO vital® v chovu drůbeže Reference

4 Sluneční záření a některé jeho účinky
Pozitivní efekty přírodního slunečního světla byly pozorovány již před několika set lety. Na rozdíl od našich předků, trávíme více času pod umělým osvětlením než slunečním. Syndrom z nedostatku slunce (SAD) je toho důsledkem a je doprovázen bolením hlavy, ztrátou koncentrace, únavou až vyčerpaností, sníženým viděním, slabostí, celkovým oslabením imunity, které vede až k poruchám zažívání a depresím. Přírodní denní světlo – produkované sluncem – se skládá kromě viditelné složky světla, také z ultrafialové a infračervené složky. A zejména ultrafialová složka má blahodárný vliv na tělesnou i duševní pohodu. Příznivě ovlivňuje metabolismus, krevní tlak a funkčnost žláz. UV složka navíc stimuluje tvorbu vitamínu D, který je nezbytný pro zdravý vývoj kostí.

5 NARVA BIO vital® - jako přírodní světlo
Co je NARVA BIO vital® ? NARVA BIO vital® je umělé osvětlení, které je srovnatelné se slunečním zářením. V porovnání se standardními světelnými zdroji NARVA BIO vital® vyzařuje nejen ve viditelné části spektra, ale také ultrafialové části spektra a to velmi podobně jako sluneční záření. S NARVA BIO vital® získáte např.: Povzbuzující efekt díky dávce ultrafialového záření Vyvážené spektrum, téměř shodné s přírodním slunečním světlem Velmi dobré podání barev (Ra > 90) a výbornou schopnost vidět kontrastně Až 80% úsporu energie v porovnání se standardními vláknovými žárovkami.. A další…

6 O spektru NARVA 958 BIO vital®
Viditelná složka UVA + UVB složka Vynikající podání barev (CRI > 90) Barevná teplota 5800K se podobá slunečnímu světlu Viditelné světlo: nm (ve vakuu)

7 Certifikace NARVA 958 BIO vital®
Výrobky NARVA BIO vital®, stejně jako ostatní výrobky dodávané na trh naší společností, splňují veškeré zákony a nařízení, které se na ně vztahují, aby mohly být uváděny na evropský trh. Jsou proto označeny značkou:

8 Typické aplikace NARVA 958 BIO vital®
Lidé nejsou více schopní adaptace než je tomu během dětství a dospívání. Přírodní sluneční světlo s jeho ultrafialovou složkou hraje důležitou roli ve vývoji dětí i těch dospívajících. To je důvod proč je ultrafialová složka v NARVA 958 BIO vital® tolik důležitá. Školy a školky Ultrafialová složka ve světle má významný vliv na stavbu kostí (formace vitamínu D) a pomáhá posilovat imunitní systém. Navíc, zářivky ze série NARVA 958 BIO vital® usnadňují lepší vnímání barev. Auly a výukové haly Vyšší kvalita osvětlení je jedním z rozhodujících faktorů nutných pro koncentraci a vzdělávání bez únavy. Světlo zářivek série NARVA 958 BIO vital® napodobuje to, co sluneční světlo poskytuje zcela přirozeně a to velkou schopnost soustředit se i na delší časový úsek.

9 Typické aplikace NARVA 958 BIO vital®
Dnes trávíme obrovskou část dne na místech, které nejsou dostatečně osvětlené přírodním světlem. Většina standardních fluorescentních zářivek, které se v těchto místech používají, neposkytují zcela žádoucí náhradu nebo kompenzaci slunečního světla. To vede k enormnímu nedostatku, který by měl být vhodně kompenzován. Výrobny a dílny Používáním zářivek série NARVA 958 BIO vital® se výkonnost pracovníků zvýšila a chybovost snížila. Mnoho společností jako MIELE a další, používají tyto zářivky v jejich výrobních zařízeních. Kanceláře Čtení, psaní a práce za počítačem jsou nejčastějšími aktivitami provozovanými v kancelářích. Vynikající reprodukce barev umožňuje dobrou identifikaci detailů a přispívá k omezení únavy při práci obecně.

10 Typické aplikace NARVA 958 BIO vital®
To, co dělá dobře lidem, má také přirozeně pozitivní vliv na rostliny a zvířata kolem nás. Optimální růst vyžaduje světlo, které je co nejpodobnější se slunečním ve všech jeho spektrálních složkách. Hospodářství se zvířaty Intenzivní chov zvířat, jako jsou dobytčí farmy, výkrmny prasat nebo intenzivní výkrm drůbeže, všechna tato zvířata tráví většinu života pod umělým osvětlením. Zářivky ze série NARVA BIO vital® mohou vykompenzovat tento nedostatek ve velkém rozsahu a umožnit tak úspěšnější výsledky chovu. Pěstění rostlin Vhodné světlo je jedním z mnoha faktorů pro optimální růst rostlin. Obzvláště při pěstění rostlin je důležitá modrá složka spektra (jedná se o modrou, fialovou a ultrafialovou část spektra). Vliv na růst je významný. Světlo zářivek série NARVA BIO vital® se svou barevnou teplotou 5.800K zcela splňuje právě takové požadavky.

11 Ukončený výzkumný projekt na NARVA 958 BIO vital® v chovu drůbeže - výsledky
V roce 2010 proběhl v Německu projekt, který měl zkoumat účinky spektra 958 na chovu drůbeže Vyhodnocení projektu v oblasti kvality chovu/růstu se ujala nezávislá agrární společnost Agrar GmbH Veckenstedt Vyhodnocení produkce vajec se zabývala firma Spreenhagener Vermehrungsbetrieb für Legehennen GmbH Projekt byl zaštítěn Dr. sc. nat. Wilfriedem Dathem, který povýšil celý projekt na studii

12 Podrobnosti o studii Studovány dvě farmy z nichž se první osadila zářivkami se spektrem 958 a druhá pak 830 (třípásmová zářivka – warm white) Každá farma čítala cca kuřat Pro množení kuřat z vajec byly použity odrůdy Bílý a Hnědý Leghorn (LSL a LB) Pro produkci vajec byla použita odrůda Bílý Leghorn Hy-line W 98 a to v počtu jedinců v každé slepičárně Sledoval se: příjem vody v litrech, příjem potravy v gramech, vývoj kuřat a jejich jednotnost, produkce vajec, míru změny místa kladení vajec, váha kuřat Údaje byly zaznamenávány pracovníky nezávislých společností a následně byly vyhodnoceny

13 Výsledky studie Snížení spotřeby krmiva a vody
Během prvních 18 týdnů chovu se spotřeba krmiva snížila přibližně o 5% pod osvětlením NARVA BIO vital® 958, respektive každý pták zkonzumoval o 250g méně a farma dosáhla celkové úspory 7 tun na krmivu. Snížení spotřeby vody bylo o 9%, respektive o 0,7 litru méně na kus, což je cca 5 m³ na drůbežárnu.

14 Výsledky studie Vylepšení jednotného růstu chovu
Jednotnost růstu slepic se zlepšila pod osvětlením NARVA BIO vital® 958. Ve věku 18 týdnů (tedy v období rušení chovu a odprodeji) všechny zvířata byla shledána jako standardní s odchylkou do 10%.

15 Výsledky studie Zvýšení produkce vajec pod NARVA BIO vital® 958
Produkce vajec pod NARVA BIO vital® 958 se rapidně zvýšila v porovnání se standardním osvětlením. Významný nárůst byl zejména v prvních dnech produkce. V pozdějších fázích znatelně lepší výsledky produkce vajec pozorovány nebyly, ale produkce pod NARVA BIO vital® 958 si udržela lepší výsledky po celou dobu pozorování.

16 Výsledky studie Menší míra přesunu vajec
Pokud se srovnají identické podmínky, slepice přemísťovaly mnohem méně vajec pod osvětlením NARVA BIO vital® 958 než to bylo zaznamenáno pod standardním osvětlením. Byl zjištěn znatelně menší počet ušpiněných nebo rozbitých vajec, což v konečné fázi také vede ke snížení dodatečných zásahů pracovníky chovu (úspora práce).

17 Výsledky studie Snížení spotřeby krmiva pod NARVA BIO vital® 958
Měřeno od do Denní spotřeba krmiva na kuře se pod NARVA BIO vital® 958 výrazně nesnížila než u světla 830. Nicméně v relaci s celkovými výsledky došlo k úspoře okolo 225g/slepici, resp. 6,27 tun/farmu pod NARVA BIO vital® 958.

18 Výsledky studie Vývoj hmotnosti slepice pod světlem NARVA BIO vital® 958 Hmotnost slepic se zvýšila rychleji pod NARVA BIO vital® 958 než 830. A protože se nezaznamenalo navýšení spotřeby krmení, tento vývoj poukazuje na lepší využití krmiva.

19 Shrnutí výhod světelných zdrojů NARVA 958 BIO vital®
ÚSPORA NA VÍCE FRONTÁCH – úspora na energii, úspora na krmení a vodě, úspora lidské práce LEPŠÍ VÝSLEDKY CHOVU – V oblasti počtu snášených vajec a jednotnosti růstu DOSTUPNÉ v provedeních: LT-T5 (14-80W), LT-T8 (15-58W), KLD-L (18-80W), kompaktní verze pro E27 (15-23W) UNIKÁTNÍ – na trhu se v tuto chvíli nenalézá totožný výrobek BIO vital® POSKYTUJE ZDRAVÉ SVĚTLO – sluneční světlo

20 Vybrané reference Technical University Darmstadt
GS "Albrecht Dürer" 0933 Stollberg Centre of learning in Freiberg Educational centre in Niederstätten Primary school and nursery “Märchenland” nursery in Kleinschirma Tax Office at Buchholz MIELE (plants in Gütersloh and Oelde) Ice-cream sorting conveyor Volkswagen Sachsen GmbH Freiberger Brewery Leipziger Brewery at Reudnitz Krostitzer Brewery AOK Plus Erzeugergemeinschaft Agrarprodukte e.G. Wildenhain (Wildenhain Agricultural Producers’ Association in Mockrehna) Chicken sheds in Foki, Russia Schönberger Geflügelhof Weber GbR (Weber Poultry Farm GbR, Schönberg) Runar Eggs and Poultry Farm, Reinsberg Agrargenossenschaft Nassau eG (Nassau Farmers’ Cooperative, Frauenstein) KÜHNE Jungpflanzen Dresden doplnit

21 Kontakt: biovital@narva.cz,
Děkuji za pozornost doplnit Kontakt: ,


Stáhnout ppt "SPECIALISTÉ NA SVĚTLO …již více než 40 let."

Podobné prezentace


Reklamy Google