Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

GYMNÁZIUM, VLAŠIM, TYLOVA 271 Autor RNDr. Běla Vobecká Číslo materiálu 1_2_ZMP_03 Datum vytvoření 7. 10. 2013 Druh učebního materiálu Prezentace k výkladu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "GYMNÁZIUM, VLAŠIM, TYLOVA 271 Autor RNDr. Běla Vobecká Číslo materiálu 1_2_ZMP_03 Datum vytvoření 7. 10. 2013 Druh učebního materiálu Prezentace k výkladu."— Transkript prezentace:

1 GYMNÁZIUM, VLAŠIM, TYLOVA 271 Autor RNDr. Běla Vobecká Číslo materiálu 1_2_ZMP_03 Datum vytvoření 7. 10. 2013 Druh učebního materiálu Prezentace k výkladu Ročník 1. ročník, seminář 3., 4. ročník Anotace Kartografická zobrazení Klíčová slova měřítko mapy a glóbu, druhy kartografických zobrazení (podle zkreslení, polohy osy, podle zobrazovací plochy) měření na mapách a na glóbu Vzdělávací oblast Člověk a příroda - zeměpis Očekávaný výstup Žák chápe rozdíl mezi mapou, glóbem a jejich měřítky, rozliší jednotlivá kartografická zobrazení Zdroje a citace BIČÍK, Ivan, Ivan BIČÍK a Bohumír JANSKÝ. Příroda a lidé Země: učebnice zeměpisu pro střední školy. 2., upr. vyd. Praha: Nakladatelství České geografické společnosti, 2007, 135 s. ISBN 978-808-6034-737. KAŠPAROVSKÝ, Karel. Zeměpis I. v kostce: pro střední školy : [úvod do geografie, kartografie, fyzická geografie, socioekonomická geografie]. 2. vyd., 1. dotisk. Praha: Fragment, 2006. ISBN 978-802-5300-299. SMOLOVÁ, Irena a Miroslav VYSOUDIL. Středoškolský zeměpis v přehledu, aneb, Co je potřeba znát k přijímací zkoušce na vysokou školu. 1. vyd. Olomouc: Rubico, 2000, 216 s. ISBN 80-858-3951-2.

2 KARTORAFICKÁ ZOBRAZENÍ ·Jaký je hlavní rozdíl mezi glóbem a mapou, mezi měřítkem glóbu a měřítkem mapy? (odpovězte na základě níže uvedeného schematu ) měřítko glóbuměřítko mapy Země glóbusmapa kartografické zobrazení ( koule rovina) zkreslení ·Co lze měřit na glóbu, co na mapách (a jakých)?

3 Glóbus, mapa, plán ·glóbus = zmenšený model Země, tvary na něm podobné tvarům na Zemi, úhly shodné, délky v poměru 1 : m (délkové měřítko globu) ·mapa = zmenšený, zjednodušený a zkreslený obraz Země, který se vytváří pomocí kartografických zobrazení http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm ons/c/cb/Graphical_scale.gif

4 Měřítko ·měřítko mapy ( číselné, grafické - délkové, plošné ) udává poměr sobě odpovídajících délek na mapě a ve skutečnosti ·měřítko uvedené na mapě je měřítko glóbu, ze kterého byla mapa převedena do roviny Měření na mapách - jen na plánech = tj. mapě velkého měřítka, lze zanedbat zkreslení tj. do r= 15km, S = 700km 2 (lze měřit ve všech směrech, zakřivení zemského povrchu se na nich neprojeví) - na ostatních mapách nelze měřit přesně žádné údaje (zkreslení)

5 KARTOGRAFICKÁ ZOBRAZENÍ - věda matematická kartografie dělení: 1.podle zkreslenípodle zkreslení ·délkojevné ( stejnodélné ) ·plochojevné ( stejnoploché ) ·úhlojevné ( stejnoúhlé ) ·vyrovnávací ( kompenzační )

6 2.podle polohy konstrukční osy Jakou polohu má konstrukční osa v jednotlivých polohách? ·polohy normální (pólová) ·poloha příčná (transverzální) ·poloha obecná (šikmá) http://oldgeogr.muni.cz/ Ucebnice/kartografie/images/ K4/zobrazeni2.jpg

7 3.podle zobrazovací plochy ·azimutální zobrazení - a) ·válcová zobrazení - b) ·kuželová zobrazení - c) ·obecná – d) http://www.kge.zcu.cz/pesonal/PERSON/Novotna/vyuka/Pomoc/Mapy_ soubory/slide0056_image014.gif a)b)c)

8 http://tvorbamap.shocart.cz/images/projekce.jpg a)azimutální zobrazení (rovinná) - zobrazovací plochou je rovina popište, jak se zobrazí souřadnicová síť, pokud se tečná rovina dotýká v pólu pro znázornění jakého území je vhodné azimutální zobrazení v normální poloze?

9 b) válcová zobrazení - zobrazovací plochou je plášť válce, který se rozvine do roviny popište, jak se zobrazí souřadnicová síť, pokud se tečný válec dotýká rovníku pro znázornění jakého území je vhodné válcové zobrazení v normální poloze? http://tvorbamap.shocart.cz/images/projekce.jpg

10 c) kuželová zobrazení - zobrazovací plochou je plášť kužele, který se rozvine do roviny popište, jak se zobrazí souřadnicová síť, pokud se tečný kužel dotýká podél jedné rovnoběžky pro znázornění jakého území je vhodné kuželové zobrazení v normální poloze? http://tvorbamap.shocart.cz/images/projekce.jpg

11 d) obecné zobrazení = zobrazení CNIIGAiK ( = Centralnyj naučnoisledovatelskij institut geodezii, aerofotosjomky i kartografii) vypočten na základě požadovaného zkreslení (polykónické zobrazení) použito v Školním atlase světa v 70. letech

12 Co lze měřit na mapách, na jakých mapách a čím? ·délky - na plánech, mapách velkého měřítka (topografických), na délkojevných mapách (v některých směrech),odpichovátkem, křivkoměrem ·plochy - na plánech, mapách velkého měřítka (topografických), na plochojevných mapách, čtvercovou sítí, planimetrem ·úhly - na plánech, mapách velkého měřítka (topografických), na úhlojevných mapách, úhloměrem, kompasem


Stáhnout ppt "GYMNÁZIUM, VLAŠIM, TYLOVA 271 Autor RNDr. Běla Vobecká Číslo materiálu 1_2_ZMP_03 Datum vytvoření 7. 10. 2013 Druh učebního materiálu Prezentace k výkladu."

Podobné prezentace


Reklamy Google