Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mauzoleum v Halikarnassu

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mauzoleum v Halikarnassu"— Transkript prezentace:

1 Mauzoleum v Halikarnassu

2 Mauzoleum v Halikarnassu
Mauzoleum v Halikarnassu nebo též Mausólovo Mauzoleum či Mausólova hrobka (řecky Μαυσωλεῖον Ἁλικαρνασσεύς, Μαυσωλεῖον τοῦ Ἁλικαρνασσοῦ) Je jedním ze sedmi divů světa. Byla to hrobka, kterou nechal vybudovat perský satrapa Mausólos se svou ženou a sestrou. Byla vybudovaná v letech př. n. l. v Halikarnassu (současné Bodrum v Turecku).

3 Stavba byla navržena řeckými architekty Satyrem a Pýtheem
Stavba byla navržena řeckými architekty Satyrem a Pýtheem. Byla asi 45 metrů vysoká a na každé ze čtyř stran zdobená reliéfy, každým vytvořeným jedním ze čtyř řeckých sochařů: Leocharem, Bryaxem, Skopem a Timotheem. Dokončená stavba byla považována za triumf estetiky a jako taková byla Antipatrem ze Sidónu zařazena do seznamu Sedmi divů světa.

4 Stavba byla tak velkolepá, že slovo mauzoleum přešlo do obecného významu jako označení pro jakoukoliv velkou hrobku, ačkoli původně spojení slov Mausól - eion znamenalo (stavba) věnovaná Maussólovi. Stavba se nakonec po stoletích zřítila a po roce 1581 se kameny z ruin použily na staveništích a opevnění. V současnosti jsou na jeho místě archeologické vykopávky a muzeum.

5 Bodrum (starořecky Ἁλικαρνασσός (Halikarnassos)
Je turecké přístavní město v provincii Muğla. Leží poblíž řeckého ostrova Kós. Nachází se zde mezinárodní centrum jachtingu a turistiky. Stálo zde Mausólovo mauzoleum, jeden ze sedmi divů starověkého světa. Narodil se zde řecký historik Hérodotos.

6 První obyvatelé zálivu byli Dórové v 7. století př. K
První obyvatelé zálivu byli Dórové v 7.století př.K. Později město spadlo pod nadvládu Peršanů. Po smrti tehdejšího vládce Mausóla roku 353 př. n. l., dala vdova Artemísia vystavět budovu, která měla sloužit jako důstojná hrobka. Podle této hrobky se začal používat pojem mauzoleum. Mauzoleum stálo skoro 1400 let a bylo finálně zničeno zemětřesením. Roku 1402 dorazili křižáčtí rytíři a použili ruiny mauzolea k vystavění bodrumské pevnosti, která stojí dodnes.

7 Mauzoleum Známá mauzolea

8 Leninovo mauzoleum Leninovo mauzoleum je věnované prvnímu komunistickému vůdci SSSR, Vladimíru Iljiči Leninovi. Nachází se na Rudém náměstí u Kremelské zdi.

9 Tádž Mahal (anglicky: Taj Mahal, hindsky: ताज महल, persky: تاج محل a IPA ['ta:dʒ mə'ha:l] je monumentální pomník v Ágře ve státě Uttarpradéš v Indii. Nechal ho vystavět indický mogul Šáhdžáhán na památku své předčasně zesnuvší ženy. Od roku 1983 je Tádž Mahal součástí seznamu světového dědictví UNESCO.Stavba je 73 metrů vysoká .

10 Andělský hrad Andělský hrad (it. Castel Sant'Angelo), dříve též Hadriánovo mauzoleum je monumentální kruhová stavba v Římě. Vybudována byla na pravém břehu Tibery mezi lety , v průběhu věků byla několikrát pobořena, opravena a přebudována. Původně ji nechal vybudovat římský císař Hadrián jakožto rodinné mauzoleum, později sloužila jako rezidence , vězení a papežská pevnost spojená tunelem ve hradbách s Vatikánem. V současné době v ní sídlí muzeum věnované historii budovy a města Říma.

11 Mauzolea v Čechách

12 Mauzoleum jugoslávských vojínů
Mauzoleum jugoslávských vojínů je stavba ve stylu monumentálního neoklasicismu z roku 1926 navržená architektem Hubertem Austem. Nachází se v Bezručových sadech v historickém centru města Olomouce.Mauzoleum bylo postaveno nákladem Československo-jihoslovanské ligy pro uložení ostatků 1188 jugoslávských vojáků, kteří zemřeli v olomouckých vojenských nemocnicích během první světové války. Další památníky byly postaveny také v Jindřichovicích, v Praze a v Trenčíně.

13 Národní památník na Vítkově
Národní památník na Vítkově je funkcionalistický památník, který byl postaven v letech 1929–1932 na Vítkově v Praze podle projektu Jana Zázvorky. Hlavním účelem mělo být uctění památky českých legionářů a českého odboje v období 1. světové války (1914–1918), rozšířen byl v letech 1946–1949. Mezi lety 1954–1962 tu bylo umístěno i mauzoleum Klementa Gottwalda.

14 Lejnar František 9.A


Stáhnout ppt "Mauzoleum v Halikarnassu"

Podobné prezentace


Reklamy Google