Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název SŠ:SOU Uherský Brod Autor:Ing. Jan Weiser Název prezentace (DUMu): Indukční cívka zapalování Tematická oblast:Zapalování Ročník:2. Číslo projektu:CZ.1.07/1.5.00/34.0369.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název SŠ:SOU Uherský Brod Autor:Ing. Jan Weiser Název prezentace (DUMu): Indukční cívka zapalování Tematická oblast:Zapalování Ročník:2. Číslo projektu:CZ.1.07/1.5.00/34.0369."— Transkript prezentace:

1 Název SŠ:SOU Uherský Brod Autor:Ing. Jan Weiser Název prezentace (DUMu): Indukční cívka zapalování Tematická oblast:Zapalování Ročník:2. Číslo projektu:CZ.1.07/1.5.00/ Datum vzniku:prosinec 2012 Uvedení autoři, není-li uvedeno jinak, jsou autory tohoto výukového materiálu a všech jeho částí. Tento projekt je spolufinancován ESF a státním rozpočtem ČR.

2  Záměrem této sady výukových materiálů je poskytnout žákům informace o zdrojích elektrické energie používaných v motorových vozidlech, jejich principech, konstrukci, provozu, údržbě a závadách a opravách.  Jednotlivé DUMy (prezentace) v této sadě popíší postupně tematické oblasti, které jsou probírány v předmětu Elektronika.  Konkrétně tato prezentace je zaměřena na funkci a části indukční cívky klasického zapalování.

3 Funkce:  z nízkého napětí akumulátoru musí vytvořit vysoké napětí – cca V  napětí se tedy transformuje  indukční cívka pracuje stejně jako transformátor Konstrukce:  pouzdro – většinou válcový tvar, hliník nebo plast  izolační víko  kontakty:  NN – 1 a 15  VN – 4

4 Konstrukce:(pokračování)  pouzdro – většinou válcový tvar, hliník nebo plast  izolační víko  kontakty:  nízké napětí – svorky 1 a 15  vysoké napětí – svorka 4  primární vinutí – vnější, malý počet závitů  sekundární vinutí – vnitřní, velký počet závitů  kovové jádro  izolační podložka  zalévací hmota

5 Obr. 1.

6 Funkce:  primárním vinutím protéká proud  primární cívka vytváří silné magnetické pole  přerušením proudu se z energie magnetického pole indukuje v cívkách vysoké napětí  obě cívky jsou zapojeny do série  indukované napětí na cívkách se sčítá  poměr závitů primárního a sekundárního vinutí je asi 1:100

7 1. Jak pracuje transformátor? 2. Jaký je význam indukční cívky v klasickém zapalování? 3. Z jakých částí se skládá indukční cívka klasického zapalování? 4. Nakreslete a popište indukční cívku. 5. Popište funkci indukční cívky.

8 GSCHEIDLE, Rolf a kol. Příručka pro automechanika. Praha: Sobotáles CZ, 2007, ISBN Ing. ZDENĚK, Jan; Ing. ŽDÁNSKÝ, Bronislav; Ing. KUBÁT, Jindřich. Elektronika motorových vozidel I. Brno: Avid, spol. s r.o., 2009, ISBN Seznam obrázků: 1. AUTOR NEUVEDEN. ngk_becherspule_querschnitt_cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:


Stáhnout ppt "Název SŠ:SOU Uherský Brod Autor:Ing. Jan Weiser Název prezentace (DUMu): Indukční cívka zapalování Tematická oblast:Zapalování Ročník:2. Číslo projektu:CZ.1.07/1.5.00/34.0369."

Podobné prezentace


Reklamy Google