Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Významné hradisko z 8. – 9. stol. Nejrozsáhlejší slovanské archeologické naleziště v ČR Bylo jedním z nejvýznamnějších středisek Velkomoravské říše Pravděpodobně.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Významné hradisko z 8. – 9. stol. Nejrozsáhlejší slovanské archeologické naleziště v ČR Bylo jedním z nejvýznamnějších středisek Velkomoravské říše Pravděpodobně."— Transkript prezentace:

1

2 Významné hradisko z 8. – 9. stol. Nejrozsáhlejší slovanské archeologické naleziště v ČR Bylo jedním z nejvýznamnějších středisek Velkomoravské říše Pravděpodobně také místo působení věrozvěstů sv. Cyrila a sv. Metoděje

3 Byly zde nalezeny základy dvanácti kostelů, knížecího paláce, tři kůlové mosty, pozůstatky mocného opevnění a kostelní pohřebiště (přes hrobů)

4

5 Mezi nálezy byly nejen šperky a zbraně, ale také spousty každodenních předmětů i věcí ponechaných zesnulým v hrobech

6 Proslavil je po celém světě nález Věstonické venuše Věstonická venuše je keramická soška z pálené hlíny datovaná do období – př. n. l.

7 Hradisko, které pochází z 9. stol. Sídlo Mojmírovců Plocha hradiska je obehnána dodnes patrným valem Nachází se zde rotunda, zbytky po domech, základy dvou kostelů i kamenného paláce a pohřebiště Nachází se zde také zámeček Pohansko

8

9 Empírový zámeček Stavbu zahájil v r J. Hardtmuth Uvnitř zámečku je muzeum, ve kterém si můžeme prohlédnout třeba nádherné gombíky a jiné šperky, modely kostela, dvorce i obrazy

10

11 Bylo osídlené už od pravěku V 9. stol. bylo území Starého Města hlavní součástí Veligradu Nachází se zde kostel sv. Michaela, kostel sv. Víta, kaple sv. Jana Křtitele a základy 4 kostelů Již v 6. stol. zde vzniklo několik řemeslnických osad, nejznámější jsou hradiska Na Valách a sídliště Na Špitálkách

12 Je jedinou stavbou v ČR v níž 2000 let staré cihly dodnes plní svoji funkci

13 Našel se zde Památník Velké Moravy a také kostrové i žárové hroby Byly zde odkryty pozůstatky 45-ti leté ženy, kterou nechal pohřbít manžel kolem r př. n. l.

14

15

16 archeologicke-naleziste-mikulcice


Stáhnout ppt "Významné hradisko z 8. – 9. stol. Nejrozsáhlejší slovanské archeologické naleziště v ČR Bylo jedním z nejvýznamnějších středisek Velkomoravské říše Pravděpodobně."

Podobné prezentace


Reklamy Google