Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Škola: Střední škola, Základní škola a Mateřská škola, Karviná, příspěvková organizace Autor: Mgr. Jana Gawronová ZŠ Praktická 5. ročník Člověk a jeho.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Škola: Střední škola, Základní škola a Mateřská škola, Karviná, příspěvková organizace Autor: Mgr. Jana Gawronová ZŠ Praktická 5. ročník Člověk a jeho."— Transkript prezentace:

1 Škola: Střední škola, Základní škola a Mateřská škola, Karviná, příspěvková organizace Autor: Mgr. Jana Gawronová ZŠ Praktická 5. ročník Člověk a jeho svět - místo, kde žijeme

2  Město se nachází na hranicích s Polskem.  Leží v Moravskoslezském kraji, asi 18 km od Ostravy.  Karvinou protéká řeka Olše.  Nejbližším pohořím jsou Beskydy. okresní město Karviná Česká republika Polsko Slovensko Rakousko Německo

3 lázeňské průmyslové univerzitní V lázních Darkov se léčí pacienti s poruchami pohybového ústrojí. Na území Karviné je několik dolů na těžbu černého uhlí a železárny Jäkl. V roce 1990 byla v Karviné založena Obchodně podnikatelská fakulta Slezské univerzity v Opavě.

4  Na náměstí se nachází renesanční radniční věž z roku  Na opačném konci náměstí navštivte Těšínské muzeum.  V centru náměstí stojí litinová kašna se lvími hlavami.

5  V Karviné žije obyvatel.  Město má 9 částí (najdi na  Magistrát města Karviné sídlí na radnici.  Město řídí Rada města Karviné v čele s primátorem města. video

6  Empírový zámek Fryštát založila knížecí rodina těšínkých Piastovců.  Jeho posledními majiteli byla hraběcí rodina Larischů.  V zámku si můžeme prohlédnout stylové vybavení z období 19. století.  K zámku přiléhá krásný park, ve kterém najdete oboru se zvířaty a dětský koutek.

7 Uhlí se těží v dolech : ČSA Darkov a ČSM. Horníci pracují ve velkých hloubkách a v náročném prostředí.

8  Některé historické památky byly zničeny poddolováním – vlivem poklesu půdy.  V Karviné –Doly neexistují zámek Solca, radnice, pivovar, školy a starobylé domy.  Poslední zachovalou památkou v Karviné – Dolech je šikmý kostel svatého Petra z Alkantary.

9  V lázních se využívá k léčivým koupelím léčivá voda – solanka.  V Darkově se nachází stavební památka – most přes řeku Olši z roku 1925.

10 Karviná se nachází v kraji Moravskoslezském Jihomoravském Karvinou protéká řeka Odra Olše

11 v dolech pracují horníci hutníci nejznámější kostel v Karviné je šikmý kostel sv. Petra z Alkantary nový kostel v Loukách

12 Klíčová slova: orientace v obci, vliv činnosti lidí na přírodu Anotace: Žák se učí orientovat na mapě ČR a v místě svého bydliště. Seznamuje se s významnými událostmi, které se vztahují k regionu, poznává Moravskoslezský kraj. Popis prezentace: snímek 2 – 9: teoretická část (postupně klikejte) snímek 5: odkaz na video z města Karviné snímek : praktické ověření vědomostí žáků (pracujte s nástroji interaktivní tabule)

13 Citace: ŽVÁČEK Ondřej. Wikipedia, otevřená encyklopedie [online], , 17:37 [cit.2012/03/19], Soubor: Masarykovo náměstí v Karviné-Fryštátě (Moravskoslezský kraj, Česko). Dostupné z: ŽVÁČEK Ondřej. Wikipedia, otevřená encyklopedie [online], , 18:55 [cit.2012/03/19], Soubor: Kostel sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech (Moravskoslezský kraj, Česko). Dostupné z: Helooo. Wikipedia, otevřená encyklopedie [online], , 08:05 [cit.2012/03/19], Soubor: Bronzová plastika „Živý pramen“ od Jana Kodeta Dostupné z: ŠTEFEK Petr. Wikipedia, otevřená encyklopedie [online], , 21:57 [cit.2012/03/19], Soubor: Most přes Olši v Karviné-Darkově. Dostupné z: ŠTEFEK Petr. Wikipedia, otevřená encyklopedie [online], , 22:00 [cit.2012/03/19], Soubor: Důl ČSM ve Stonavě. Dostupné z: tp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:D%C5%AFl_%C4%8CSM.jpg SZYMIK David. Wikipedia, otevřená encyklopedie [online], , 21:22 [cit.2012/03/19], Soubor: Klecová těžní věž dolu Darkov. Dostupné z: SZYMIK David. Wikipedia, otevřená encyklopedie [online], , 21:42 [cit.2012/03/19], Soubor: Pohled na důl ČSA Dostupné z: Fotografie horníka: archiv autora


Stáhnout ppt "Škola: Střední škola, Základní škola a Mateřská škola, Karviná, příspěvková organizace Autor: Mgr. Jana Gawronová ZŠ Praktická 5. ročník Člověk a jeho."

Podobné prezentace


Reklamy Google