Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NÁZEV ŠKOLY: ZÁKLADNÍ ŠKOLA TIŠICE, okres MĚLNÍK AUTOR: Mgr. Marcela Lazáková NÁZEV:VY_32_INOVACE_13_LITERATURA PRO DĚTI_ENCYKLOPEDIE ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.4.00/21.3130.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NÁZEV ŠKOLY: ZÁKLADNÍ ŠKOLA TIŠICE, okres MĚLNÍK AUTOR: Mgr. Marcela Lazáková NÁZEV:VY_32_INOVACE_13_LITERATURA PRO DĚTI_ENCYKLOPEDIE ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.4.00/21.3130."— Transkript prezentace:

1 NÁZEV ŠKOLY: ZÁKLADNÍ ŠKOLA TIŠICE, okres MĚLNÍK AUTOR: Mgr. Marcela Lazáková NÁZEV:VY_32_INOVACE_13_LITERATURA PRO DĚTI_ENCYKLOPEDIE ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.4.00/

2 ANOTACE: Prezentace vede k vymezení pojmu encyklopedie a k seznámení s některými díly. JAZYK:Čeština OČEKÁVANÝ VÝSTUP: Umí charakterizovat encyklopedii a uvede příklady. KLÍČOVÁ SLOVA: Otto, Diderot, J.A. Komenský, B. Říha, Edice Oko, Objektiv, Atlásky, DRUH UČEBNÍHO MATERIÁLU: Prezentace DRUH INTERAKTIVITY: Výklad CÍLOVÁ SKUPINA:Žák STUPEŇ A TYP VZDĚLÁNÍ: Základní vzdělávání – první stupeň TYPICKÁ VĚKOVÁ SKUPINA let

3 Encyklopedie je zpravidla objemné dílo, které se pokouší blíže představit lidské poznání týkající se jednoho, více, anebo všech oborů. Encyklopedii lze definovat pomocí čtyř základních vlastností: předmětu účelu metody členění procesu vzniku

4 Encyklopedie mohou být obecné; ty obsahují hesla z různých oborů (Ottův slovník naučný, Encyclopaedia Britannica apod.), nebo se mohou specializovat na určitý obor či okruh hesel (slovníky), či na určitou zeměpisnou nebo kulturní oblast (např. o určité zemi apod.).Ottův slovník naučný Encyclopaedia Britannica Encyklopedická díla mají za cíl přinést důležité informace z určitého oboru, liší se podrobností a záběrem.

5 Existují dva způsoby encyklopedií - řazené abecedně nebo podle kategorií. Encyklopedická díla se také liší ve volbě autorů a editorů, způsobu shromažďování, ověřování a sepisování jednotlivých hesel. Autoři mohou být odborníky v daných oborech, jiné moderní encyklopedie jsou tvořeny a ověřovány širším okruhem autorů. Na rozdíl od slovníku, který přináší pouhou definici hesla, se encyklopedie snaží přiblížit předmět hlouběji a podrobněji - dostatečné informace jsou doplněné o ilustrace, mapy, přehledy, grafy apod.

6 Idea encyklopedie pochází ze starého Řecka. Od 17. století se rozvíjely vědy a vznikaly první novodobé encyklopedie. Jejich cílem bylo shrnout dosavadní lidské vědění a podat celkový obraz úsilí lidského ducha. První velkou encyklopedií byla Encyklopedie aneb Racionální slovník věd, umění a řemesel, vydávaná v letech , jež byla sestavena Denisem Diderotem.

7 Za předchůdce encyklopedie se dá považovat učebnice, sepsaná českým pedagogem Janem Ámosem Komenským Orbis pictus. Poprvé vydána r Je opatřena množstvím ilustrací, tak aby byla pro děti poutavá. Týkala se biologie (živé i neživé přírody), teologie a člověka, tedy základů společenských věd.

8 Dětské encyklopedie se s tématem vypořádávají jinak než všeobecné encyklopedie či odborné slovníky. Svojí úpravou a obsahem přispívají k mentální, etické a estetické výchově čtenářů a jsou jim uzpůsobeny. Počátky a 60. léta Bohumil Říha, Dětská encyklopedie (1959)

9 70. a 80. léta V nakladatelství Albatros vycházejí encyklopedie ve dvou základních edicích Oko a Objektiv, v nakladatelství Mladé letá v edicích Delfín a Atlásky …

10 a další knihy z Albatrosu.

11 V současnosti jsou encyklopedie velmi populární. Jejich nabídka je rozmanitá např. ZEMĚPIS

12 VŠEOBECNÉ ENCYKLOPEDIE

13 TECHNIKA A VYNÁLEZY

14 DĚJINY

15 PŘÍRODA

16 VESMÍR

17 LIDSKÉ TĚLO DINOSAUŘI

18 A RŮZNÉ DALŠÍ …

19 Použité zdroje:   ech_language.jpg    vlastní fotografie  Říha,B.: Dětská encyklopedie  Pilka,J.: Kudy chodí hudba  Bauer,J.: Člověk a les  Andodi,L., Švec,J.:  Škňouřilovi,E. a R.: Hlavní města světa  Kleczek,J.: Naše souhvězdí  Lukešová,M., Říha,B.: Velká obrázková knížka pro malé děti  Škodovi,H. a E.,Kubašta,V.: Už vím proč  Škodovi,H. a E.,Kubašta,V.: Zákulisí velkoměsta  Augusta,P.,Honzák,F.: Naše vlast  Kolektiv.: Rozum do kapsy

20  Kolektiv.: Dětská encyklopedie do kapsy  Kolektiv.: Encyklopedie otázek a odpovědí  Kolektiv.: Jak? Proč?  Kolektiv.: Otázky a odpovědi  Kolektiv.: Víš o tom?  Kolektiv.: Velká kniha o velkých strojích  Kolektiv.: nejvýznamnější postavy v historii světa  Čornej,P., Lockerová,J., Majer,P.: Panovnící českých zemí  Kolektiv.: Putování přírodou  Kolektiv.: Ilustrovaný průvodce Příroda  Kolektiv.: Obrazová encyklopedie Zvířata  Kolektiv.: Slunce a planety  Kolektiv.: Vesmír  Kolektiv.: Lidské tělo  Kolektiv.: Dinosauři  Kolektiv.: Encyklopedie ručních prací  [cit ].


Stáhnout ppt "NÁZEV ŠKOLY: ZÁKLADNÍ ŠKOLA TIŠICE, okres MĚLNÍK AUTOR: Mgr. Marcela Lazáková NÁZEV:VY_32_INOVACE_13_LITERATURA PRO DĚTI_ENCYKLOPEDIE ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.4.00/21.3130."

Podobné prezentace


Reklamy Google