Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední průmyslová škola elektrotechnická a informačních technologií Brno Číslo a název projektu:CZ.1.07/1.5.00/34.0521 – Investice do vzdělání nesou nejvyšší.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední průmyslová škola elektrotechnická a informačních technologií Brno Číslo a název projektu:CZ.1.07/1.5.00/34.0521 – Investice do vzdělání nesou nejvyšší."— Transkript prezentace:

1 Střední průmyslová škola elektrotechnická a informačních technologií Brno Číslo a název projektu:CZ.1.07/1.5.00/ – Investice do vzdělání nesou nejvyšší úrok Autor:Ing. Kamila Pecková Tematická sada: Finanční matematika Téma: Podnikatelský rozpočet Číslo materiálu:VY_42_INOVACE_05_05_PEKA

2 Anotace: Prezentace je určena k doplněný výkladu tematického celku Podnikání jako základ tržní ekonomiky. Obsahuje postup při sestavení a výpočtu podnikatelského rozpočtu – důležitého kroku na začátku každého podnikání. Cílem je, aby byli studenti schopni posoudit reálnost podnikatelského záměru.

3 Podklady pro sestavení podnikatelského rozpočtu Podnikatel, fyzická osoba, by si chtěl otevřít maloobchodní prodejnu s elektronickými cigaretami a příslušenstvím. Město má asi 40 tis. obyvatel, prodejna je v centru. Parametry: - nájem prodejny: Kč/měsíc - energie: Kč/měsíc - denní obrat: Kč - marže: 30 % Prodej v průměru 21 dní/měsíc.

4 Výpočet potřebného kapitálu 1. Potřebný kapitál: -roční nájem: * 12 = Kč/rok -energie: Kč - nákup zboží: * 21 * 0,7 = Kč - vybavení prodejny: Kč - internet: 450 Celkem Kč - rezerva 10 %: Kč Potřebný kapitál celkem: Kč

5 Podnikatel má našetřeno Kč. Jestliže potřebuje Kč, bude mu Kč chybět. 2. Zdroje kapitálu - vlastní zdroje: Kč - cizí zdroje: Kč Podnikatel požádá o poskytnutí úvěru ve výši Kč. Banka žádá 14% úrok za rok. Úvěr musí to dvou let splatit.

6 Roční náklady a výnosy - tržby: * 21 * 12 = Kč - nákup zboží: = * 12 = Kč - marže: * 0,3 = Kč - nájem: * 12 = Kč - energie: * 12 = Kč - internet: Kč - úrok: Kč - splátka úvěru: Kč Náklady celkem: = Kč

7 Zisk, výpočet daně - zisk před zdaněním: – – = Kč - daň z příjmů FO: * 0,15 = Kč - disponibilní zisk: – = Kč

8 Poznámka Výpočet daně z příjmů FO je zjednodušený, podnikatel může uplatnit slevy. Na druhé straně není v příkladu počítáno placení SaZP.

9 Závěr Podnikatel musí začít se svým podnikáním co nejdříve – využít mezery na trhu. Pokud bude rychlý a získá okruh stálých zákazníků, je zde reálná možnost, že až se podnikateli podaří splatit půjčku, jeho příjmy se zvýší a bude se mu dařit.

10 Zdroje: BELLOVÁ, Jana – BOHANESOVÁ, Eva – ZLÁMAL, Jaroslav. Ekonomie nejen k maturitě: ekonomické výpočty a projekty. 1. vydání. Kralice na Hané: Computer Media, s. r. o., s. ISBN


Stáhnout ppt "Střední průmyslová škola elektrotechnická a informačních technologií Brno Číslo a název projektu:CZ.1.07/1.5.00/34.0521 – Investice do vzdělání nesou nejvyšší."

Podobné prezentace


Reklamy Google