Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Deník příjmů a výdajů Průběžné položky. 3. ro Název projektu: Nové ICT rozvíjí matematické a odborné kompetence Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0228.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Deník příjmů a výdajů Průběžné položky. 3. ro Název projektu: Nové ICT rozvíjí matematické a odborné kompetence Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0228."— Transkript prezentace:

1 Deník příjmů a výdajů Průběžné položky

2 3. ro Název projektu: Nové ICT rozvíjí matematické a odborné kompetence Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/ Název školy: Střední odborná škola Litovel, Komenského 677 Číslo materiálu: VI _Deník příjmů a výdajů – Průběžné položky Autor: Ing. Jana Csiková Tématický okruh: Ekonomika Ročník: III. Datum tvorby: Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Csiková

3 Deník příjmů a výdajů ? Klíčová slova daňová evidence, deník příjmů a výdajů (peněžní deník), průběžné položky peněžního deníku, zápisy do peněžního deníku

4 Zapisování příjmů a výdajů Zopakujme si Každý účetní případ musí být doložen originálním daňovým dokladem, který splňuje veškeré náležitosti (označení a číslo dokladu, datum, částka, účel platby, označení účastníků, podpisy, popřípadě u plátců DPH sazbu DPH). Při účtování v peněžním deníku se často setkáváme s pojmem průběžné položky.

5 Průběžné položky Jsou určeny k překlenutí časového nesouladu při převodech peněz z banky do pokladny a naopak z pokladny do banky. Vždy vzniká časový rozdíl několika dnů mezi skutečným pohybem peněz (příjem nebo výdej z pokladny) a obdržením bankovního výpisu jako účetního dokladu.

6 Průběžné položky Tento rozdíl několika dnů se v peněžním deníku musí zaznamenat: Převod peněz z bankovního účtu do pokladny: 1. hotovost příjem a průběžná položka výdej (Vystavíme příjmový pokladní doklad.) 2. bankovní účet výdej a průběžná položka příjem (Máme výpis z účtu s odepsanou částkou.)

7 Průběžné položky Převod hotovosti na bankovní účet: 1. hotovost výdej a průběžná položka příjem (Vystavíme výdajový pokladní doklad.) 2. bankovní účet příjem a průběžná položka výdej (Máme výpis u účtu s připsanou částkou.)

8 1.Samostatná práce -» řešení Zaznamenejte přes průběžné položky do deníku tyto hospodářské operace výběr peněz z účtu do pokladny – příjmový pokladní doklad (PPD/59) Kč 2. Výpis z běžného účtu na výběr peněz obdržela účetní jednotka až (VBÚ/5), vyúčtování výběru Kč odvod peněz z pokladny na běžný účet – výdajový pokladní doklad (VPD/125) Kč 4. Výpis z běžného účtu na odvod peněz obdržela účetní jednotka až (VBÚ/6) Kč

9 Pořadové číslo Doklad/číslo Datum Text Peněžní prostředky v hotovosti Peněžní prostředky na bank. Účtech Průběžné položkyPříjmy zahrnovan é do ZD Výdaje zahrnova né do ZD Příjmy nezahrnov ané do ZD Výdaje nezahrnova né do ZD PříjemVýdejPříjemVýdejPříjemVýdej abcd PPD/ doplnění pokladny VBÚ/52.6. vyúčtování doplnění VPD/ výběr z pokladny VBÚ/66.7. vyúčtování výběru 20000

10 2.Samostatná práce -» řešení Zaznamenejte do deníku tyto hospodářské operace: PPD - výběr peněz z účtu do pokladny na výplatu mezdKč Výplata mzdy v hotovosti Kč VBÚ – vyúčtování výběru penězKč Tržby v hotovosti za poskytnuté služby Kč VPD - Odvod části tržeb do banky Kč VBÚ – vyúčtování odvodu penězKč

11 Pořadové číslo Doklad/číslo Datum Text Peněžní prostředky v hotovosti Peněžní prostředky na bank. účtech Průběžné položkyPříjmy zahrnova né do ZD Výdaje zahrnova né do ZD Příjmy nezahrnov ané do ZD Výdaje nezahrnova né do ZD PříjemVýdejPříjemVýdejPříjemVýdej abcd PPD/xx12.1. doplnění pokladny VPD/xx12.1. Výplata mzdy VBÚ/xx14.1. Vyúčtování výběru PPD/xx31.1. Tržby v hotovosti VPD/xx31.1. Odvod části tržeb VBÚ/xx2.2. Vyúčtování odvodu20 000

12 Deník příjmů a výdajů Po ukončení účetního období se zápisy v peněžním deníku uzavírají součtem jednotlivých sloupců. Pro sestavení daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob jsou nejdůležitější celkové součty sloupců příjmy zahrnované do základu daně a výdaje zahrnované do základu daně. Rozdílem těchto položek vzniká základ daně. Peněžní deník podléhá kontrole ze strany příslušného finančního úřadu, a proto je nutné jej archivovat.

13 Anotace: Prezentace obsahuje výklad o způsobech vedení evidence podnikatelské činnosti a o obsahu peněžního deníku a jeho náležitostech. Jedná se o průběžné položky deníku příjmů a výdajů a způsob jejich používání a vyplňování. Připravte si peněžní deník v tištěné podobě pro zápis účetních případů. Použité zdroje: ŠTOHL, Ing. Pavel. Učebnice účetnictví díl. 14. vyd. Znojmo: Ing. Pavel Štohl s.r.o., Znojmo, ISBN ŠTOHL, Ing. Pavel a Ing. Vladislav KLIČKA. Maturitní okruhy z účetnictví upravené vydání. Znojmo: Ing. Pavel Štohl s.r.o., Znojmo, ISBN ŠTOHL, Pavel. Daňová evidence 2011: praktický průvodce. 2., upr. vyd. Znojmo: Pavel Štohl, 2011, 133 s. ISBN Pokud není uvedeno jinak, použitý materiál je z vlastních zdrojů autora.


Stáhnout ppt "Deník příjmů a výdajů Průběžné položky. 3. ro Název projektu: Nové ICT rozvíjí matematické a odborné kompetence Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0228."

Podobné prezentace


Reklamy Google