Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Je strojní třískové obrábění jednobřitým nástrojem zvaným soustružnický nůž. Soustružením obvykle zhotovujeme součásti kruhového průřezu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Je strojní třískové obrábění jednobřitým nástrojem zvaným soustružnický nůž. Soustružením obvykle zhotovujeme součásti kruhového průřezu."— Transkript prezentace:

1 Je strojní třískové obrábění jednobřitým nástrojem zvaným soustružnický nůž. Soustružením obvykle zhotovujeme součásti kruhového průřezu.

2 Řezná rychlost „v“ je v podstatě obvodová rychlost obrobku. Její velikost vypočítáme z rovnice:

3 Velikost podélného a příčného posuvu je dráha nože za jednu otáčku obrobku.

4 Používané při soustružení nazýváme soustružnické nože. Názvosloví soustružnického nože:Nástroje

5 Dělíme je podle:  materiálu  tvaru a upnutí v nožovém držáku  radiální, tangenciální a kotoučové  směru posuvu – pravé, levé a souměrné  druhu obráběcího stroje – soustružnické, revolverové, automatové Nástroje

6  způsobu obrábění – ubírací, zapichovací, upichovací, vyvrtávací a tvarové  charakteru obrábění – hrubovací, hladící Nástroje

7  Obrázky soustružnických nožů: Nástroje

8  Soustružnické nože a obrábění: Popis klínu nástroje Obráběná a obrobená plocha

9 Plocha řezu – řezná plocha je plocha obrobku vznikající těsně za břitem nástroje.

10 Základní práce na soustruhu: Obrobek – kruhový průřez, příklady: čepy, hřídele, pouzdra, vřetena, příruby, šrouby Obrábění obrobku rozdělujeme na vnější a vnitřní soustružení. Podélné soustružení – posuv nože s osou vřetena Čelní soustružení – posuv nože kolmo na osu vřetene.

11 Díry zhotovujeme vrtáky nebo vnitřními noži Tvarové plochy – tvarovými noži Závity – závitníky, závitovými čelistmi nebo noži Speciální práce – jsou mimo uvedené způsoby

12 Upínání nástrojů a obrobků:  Upínání nástrojů Nůž – upínáme do nožové hlavy (otočné pro čtyři nástroje, někdy i revolverové), upínkami různých konstrukcí  Upínání obrobků Upnutí obrobku závisí především na jeho tvaru, délce, průměru, velikosti, požadované přesnosti a na druhu soustr.

13  Upínáme do vřetene, zajišťuje točivý moment i s obrobkem  Upnutí má být rychlé, jednoduché a tuhé  Delší obrobky se upínají do hrotů - středící důlky - koník s hrotem, unášecí srdce – přenáší točivý moment (…….)  Nejčastěji je používané univerzální tříčelisťové sklíčidlo – pohyb je zabezpečen ručně, hydraulicky, pneumaticky a elektromechanicky  Obrobek s přesnou dírou se nalisuje na soustružnický trn (kužel), a upneme mezi hroty.

14 Nepravidelné a velké součásti se upínají do upínacích přípravků ( nejčas. univerzální lícní deska se čtyřmi samostatně nastavitelnými čelistmi +drážky pro upnutí upínek. Tyčový materiál se upíná na revor. soustr. a automatech pomocí kleštin.  Dlouhé a velké obrobky se podepírají zvláštními opěrami – lunetami.

15 Druhy soustruhů:  Hrotové  Čelní  Revolverové  Svislé  Poloautomatické  Automatické  Číslicově řízené

16 Tato prezentace je určena k výkladu o obrábění ve strojírenských oborech. V předmětu technologie. Anotace

17 BOHDE, Otakar., Strojírenská technologie 4, Pro strojírenské obory, Vydalo Nakladatelství technické literatury, Praha 1986., 04-250-86. Použité zdroje

18 Autor: Jan Elsner Vytvořeno dne: 3.10. 2012 Odpilotováno dne: 4.10. 2012 Ve třídě: 3.G Vzdělávací oblast: Materiály Vzdělávací obor: Umělecký kovář Tematický okruh: Obrábění Téma: Soustružení Klíčová slova: Soustružení, obrábění, nástroje, soustruhy, upínání, obrobek, řezné, podmínky. Identifikační údaje


Stáhnout ppt "Je strojní třískové obrábění jednobřitým nástrojem zvaným soustružnický nůž. Soustružením obvykle zhotovujeme součásti kruhového průřezu."

Podobné prezentace


Reklamy Google