Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MATURITNÍ OTÁZKA Č.6 ORIENTACE V PRINCIPECH, MOŽNOSTECH A PRAKTICKÉM VYUŽITÍ POČÍTAČOVÝCH SÍTÍ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MATURITNÍ OTÁZKA Č.6 ORIENTACE V PRINCIPECH, MOŽNOSTECH A PRAKTICKÉM VYUŽITÍ POČÍTAČOVÝCH SÍTÍ."— Transkript prezentace:

1 MATURITNÍ OTÁZKA Č.6 ORIENTACE V PRINCIPECH, MOŽNOSTECH A PRAKTICKÉM VYUŽITÍ POČÍTAČOVÝCH SÍTÍ

2 POČÍTAČOVÁ SÍŤ POČÍTAČOVÁ SÍŤ JE SOUHRNNÉ OZNAČENÍ PRO TECHNICKÉ PROSTŘEDKY, KTERÉ REALIZUJÍ SPOJENÍ A VÝMĚNU INFORMACÍ MEZI POČÍTAČI. UMOŽŇUJÍ TEDY UŽIVATELŮM KOMUNIKACI PODLE URČITÝCH PRAVIDEL, ZA ÚČELEM SDÍLENÍ, VYUŽÍVÁNÍ SPOLEČNÝCH ZDROJŮ NEBO VÝMĚNY INFORMACÍ. HISTORIE SÍTÍ SAHÁ AŽ DO 60. LET 20. STOLETÍ, KDY ZAČALY PRVNÍ POKUSY S KOMUNIKACÍ POČÍTAČŮ. V PRŮBĚHU VÝVOJE BYLA VYVINUTA CELÁ ŘADA SÍŤOVÝCH TECHNOLOGIÍ. V POSLEDNÍ DOBĚ JSOU VŠECHNY SÍTĚ POSTUPNĚ SPOJOVÁNY DO GLOBÁLNÍ CELOSVĚTOVÉ SÍTĚ INTERNET, KTERÁ POUŽÍVÁ SADU PROTOKOLŮ TCP/IP.

3 VZÁJEMNÉ VZTAHY STANIC PEER TO PEER - (ROVNÝ K ROVNÉMU). KAŽDÁ STANICE V SÍTI MŮŽE VYČLENIT NĚKTERÝ SVŮJ PROSTŘEDEK KE SDÍLENÍ. JINÁ STANICE MŮŽE TYTO PROSTŘEDKY POUŽÍVAT, POKUD SI SDÍLENÝ PROSTŘEDEK PŘIPOJÍ A JEJÍ UŽIVATEL ZNÁ PŘÍPADNÉ HESLO. TENTO TYP SÍTĚ V PODSTATĚ NELZE CENTRÁLNĚ SPRAVOVAT. (BITTORENT) KLIENT – SERVER - SERVER POSKYTUJE SLUŽBY BĚŽNÝM STANICÍM – KLIENTŮM (WORKSTATION, PRACOVNÍ STANICE). SERVERŮ MŮŽE BÝT VÍCE TYPŮ PODLE POSKYTOVANÝCH SLUŽEB (SOUBOROVÝ SERVER, TISKOVÝ SERVER ATD).

4 TYPY SÍTÍ  LAN - LOCAL AREA NETWORK (MÍSTNÍ SÍŤ) OZNAČUJE POČÍTAČOVOU SÍŤ, KTERÁ POKRÝVÁ MALÉ GEOGRAFICKÉ ÚZEMÍ (NAPŘ. DOMÁCNOSTI, MALÉ FIRMY). NEJROZŠÍŘENĚJŠÍMI TECHNOLOGIEMI V DNEŠNÍCH LAN SÍTÍCH JSOU ETHERNET A WI-FI. V MINULOSTI BYLY POUŽÍVÁNY NAPŘ. ARCNET A TOKEN RING.  WAN - WIDE AREA NETWORK JE POČÍTAČOVÁ SÍŤ, KTERÁ POKRÝVÁ ROZLEHLÉ GEOGRAFICKÉ ÚZEMÍ. NEJVĚTŠÍM A NEJZNÁMĚJŠÍM PŘÍKLADEM SÍTĚ WAN JE SÍŤ INTERNET.  MAN - METROPOLITAN AREA NETWORK (METROPOLITNÍ SÍTĚ)  PAN - PERSONAL AREA NETWORK (OSOBNÍ SÍŤ)

5 TECHNIKA SÍŤOVÁ KARTA - ZAŘÍZENÍ, KTERÉ UMOŽŇUJE PŘIPOJIT POČÍTAČ K JINÝM POČÍTAČŮM POMOCÍ POČÍTAČOVÉ SÍTĚ. VE STOLNÍCH POČÍTAČÍCH MÁ PODOBU KARTY, KTERÁ SE ZASUNE DO SLOTU ZÁKLADNÍ DESKY NEBO JE NA ZÁKLADNÍ DESCE INTEGROVANÁ 100 MBIT/S, 1 GB/S, 10 GB/S ETHERNETOVÝ PORT - KONEKTOR RJ-45

6  -SMĚROVAČE (ROUTER) = POČÍTAČ A INTERNET -PŘEPÍNAČE (SWITCH) INTELIGENTNÍ HUB (PROPOJENÍ POČÍTAČŮ) -KONCENTRÁTORY A ROZBOČOVAČE (HUB) -SÍŤOVÉ MOSTY (BRIDGE) SPOJUJE DVA FYZICKY ODDĚLENÉ SEGMENTY SÍTĚ -MĚNIČE ROZHRANÍ (MEDIAKONVERTORY) -BEZPEČNOSTNÍ ZÁBRANY (FIREWALL) -OPAKOVAČE (REPEATER) OBNOVUJE SIGNÁL

7 BEZDRÁTOVÉ PŘIPOJENÍ POSKYTUJE UŽIVATELI VOLNOST POHYBU UŽIVATEL SE MŮŽE POHYBOVAT PO CELÉM ÚZEMÍ POKRYTÉ SIGNÁLEM VOLNĚ, BEZ OMEZENÍ KABELEM KATEGORIE: SÍTĚ S KRÁTKÝM DOSAHEM (BLUETOOTH, IRDA) BEZDRÁTOVÉ LOKÁLNÍ SÍTĚ (WIRELESS LAN, WI-FI) MOBILNÍ SÍTĚ WIFI – PROTOKOLY 802.11 A/B/G/N

8 ETHERNET JEDNA Z NEJROZŠÍŘENĚJŠÍCH SÍŤOVÝCH TECHNOLOGIÍ PŮVODNĚ POUŽÍVÁN PRO SBĚRNICOVOU A OMEZENĚ PRO HVĚZDICOVOU TOPOLOGII RYCHLOSTÍ 100 NEBO 1000 MBIT/S.

9 VÝHODY POČÍTAČOVÝCH SÍTÍ SDÍLENÍ ÚDAJŮ; PO AKTUALIZACI ÚDAJŮ JE MAJÍ OSTATNÍ UŽIVATELÉ IHNED K DISPOZICI SDÍLENÍ HARDWARE PŘIPOJENÉHO K JINÉMU POČÍTAČI; NEJČASTĚJI TISKÁRNA NEBO DISKOVÁ KAPACITA KOMUNIKACE; VYMĚŇOVÁNÍ ZPRÁV PROSTŘEDNICTVÍM ELEKTRONICKÉ POŠTY NEBO PROSTŘEDNICTVÍM APLIKACÍ JAKO ICQ, SKYPE AJ. MONITOROVÁNÍ ČINNOSTI A VZDÁLENÁ SPRÁVA SDÍLENÍ VÝKONU A ZVÝŠENÍ SPOLEHLIVOSTI SYSTÉMU

10 TVORBA BEZPEČNÉHO HESLA HESLO BY NEMĚLO OBSAHOVAT: VLASTNÍ JMÉNO ČI PŘÍJMENÍ, JMÉNO DOMÁCÍHO MAZLÍČKA, ČLENA RODINY APOD.; RODNÉ ČÍSLO NEBO DATUM NAROZENÍ; ČÍSLO DOMU, ADRESU, TELEFONNÍ ČÍSLO DÉLKA HESLA: MINIMÁLNĚ 8 ZNAKŮ BEZPEČNÉ HESLO BY MĚLO OBSAHOVAT INTERPUNKČNÍ ZNAMÉNKA (; ! ? -), PÍSMENA S DIAKRITIKOU, SPECIÁLNÍ ZNAKY (@ # & $ ^ _ *)


Stáhnout ppt "MATURITNÍ OTÁZKA Č.6 ORIENTACE V PRINCIPECH, MOŽNOSTECH A PRAKTICKÉM VYUŽITÍ POČÍTAČOVÝCH SÍTÍ."

Podobné prezentace


Reklamy Google