Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Anotace: Materiál je určen pro žáky 7. ročníku. Slouží k naučení nového učiva. Rozdělení kulových zrcadel na dutá a vypuklá. Zobrazení kulovými zrcadly.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Anotace: Materiál je určen pro žáky 7. ročníku. Slouží k naučení nového učiva. Rozdělení kulových zrcadel na dutá a vypuklá. Zobrazení kulovými zrcadly."— Transkript prezentace:

1  Anotace: Materiál je určen pro žáky 7. ročníku. Slouží k naučení nového učiva. Rozdělení kulových zrcadel na dutá a vypuklá. Zobrazení kulovými zrcadly. Kulová zrcadla Název školy: ZŠ Štětí, Ostrovní 300 Autor: Francová Alena Vzdělávací oblast: Člověk a příroda_Fyzika Datum: 11/2012 Název materiálu: VY_32_INOVACE_FY.7.A.19_kulova_zrcadla Číslo operačního programu: CZ.1.07/1.4.00/ Název projektu: PRIMA ŠKOLA

2  Podle toho, kterou stranu kulové plochy používáme jako zrcadlo, rozdělujeme kulová zrcadla na: DUTÁVYPUKLÁ A

3

4 Duté zrcadlo Vypuklé zrcadlo o..osa S (C)..střed křivosti F..ohnisko V..vrchol zrcadla r..poloměr křivosti f..ohnisková vzdálenost

5 Paprsek procházející středem se odráží v opačném směru. Paprsek procházející rovnoběžně s optickou osou zrcadla se odráží přes ohnisko. Paprsek procházející ohniskem se odráží rovnoběžně s optickou osou.

6

7 Paprsek směřující do středu křivosti se odráží v opačném směru. Paprsek procházející rovnoběžně s optickou osou zrcadla se odráží, jako by vycházel z ohniska. Paprsek směřující do ohniska se odráží rovnoběžně s optickou osou.

8 Obrazy u dutého a vypuklého zrcadla:

9 vánoční ozdoba tvaru koule chromová lžička zrcadlo na křižovatkách… kosmetické zrcátko zubařské zrcátko

10 Odpověď: VYPUKLÁDUTÁ

11 a) duté zrcadlo, b) vypuklé zrcadlo

12

13 Odpověď:  U dutého zrcadla prochází paprsek ohniskem, u vypuklého zrcadla paprsky do ohniska směřují nebo z něho zdánlivě vycházejí.

14 skutečný převrácený vzpřímený zvětšený zmenšený zdánlivý

15 skutečný převrácený zmenšený zdánlivý vzpřímený zvětšený

16 Odpověď: Skutečný, aby se zobrazil na fotografický materiál.

17 doc. RNDr. Růžena Kolářová, CSc., PaedDr. Jiří Bohuněk, Fyzika pro 7. ročník základní školy, nakladatelství Prometheus, 2004, ISBN Tesař J., Jáchim F., Fyzika 3 pro ZŠ, Světelné jevy, mechanické vlastnosti látek, pedagogické nakladatelství, a.s., SPN Rauner K., Havel V., a kol., Fyzika 7 pro ZŠ a víceletá gymnázia, Nakladatelství Fraus [cit: ] [cit: ] [cit: ] [cit: ] [cit: ] [cit: ] [cit: ] [cit: ] [cit: ] [cit: ] [cit: ] [cit: ] [cit: ] [cit: ] [cit: ] [cit: ] [cit: ] [cit: ] [cit: ]

18 1. Prezentace slouží k naučení nového učiva. 2. Rozdělení kulových zrcadel na dutá a vypuklá. 3. Použití kulových zrcadel v praktickém životě. 4. Popis kulových zrcadel. 5. Žák vyznačí na optické ose střed křivosti, ohnisko, vrchol. 6. Žák zná vztah mezi poloměrem křivosti a ohniskovou vzdáleností. 7. Chod paprsků význačných směrů u dutého zrcadla. 8. Chod paprsků význačných směrů u vypuklého zrcadla. 9. Vysvětlení obrazu u kulových zrcadel. 10. Žák řeší úlohy, odpovídá na otázky, vybírá správné odpovědi.


Stáhnout ppt " Anotace: Materiál je určen pro žáky 7. ročníku. Slouží k naučení nového učiva. Rozdělení kulových zrcadel na dutá a vypuklá. Zobrazení kulovými zrcadly."

Podobné prezentace


Reklamy Google