Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název projektu:ZŠ Háj ve Slezsku – Modernizujeme školu Číslo projektu:CZ.1.07/1.4.00/21.3459 Oblast podpory: Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název projektu:ZŠ Háj ve Slezsku – Modernizujeme školu Číslo projektu:CZ.1.07/1.4.00/21.3459 Oblast podpory: Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních."— Transkript prezentace:

1 Název projektu:ZŠ Háj ve Slezsku – Modernizujeme školu Číslo projektu:CZ.1.07/1.4.00/ Oblast podpory: Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních školách Vzdělávání pro konkurenceschopnost č. výzvy 21, prior. osa 7.1. Počáteční vzdělávání Výuková oblast: Umění a kultura Číslo materiálu: VY_12_INOVACE_67 Ročník: 9. Sada: Hudební výchova Druh: Prezentace Autor: Mgr.Sylva Ludvíková Název: J.Voskovec a J.Werich Anotace: Život a dílo významných osobností Osvobozeného divadla Datum vytvoření: Datum ověření:

2 Jiří Voskovec – Jan Werich – Herecká dvojice, která rozhodujícím způsobem ovlivnila české divadlo 20. století.

3 Poznali se na střední škole. Voskovec později studoval ve Francii, znovu se sešli při studiu práv. V r se sblížili se sdružením mladých umělců Devětsil. Rozhodující pro ně byla premiéra jejich první hry Vest Pocket Revue ( ). Její úspěch způsobil, že se oba stali členy Osvobozeného divadla. Hra byla v podstatě zábavnou revue, která se ostře odlišovala od komerční zábavy a parodovala vše, co zavánělo měšťáctvím, snobismem a omezeností.

4 Další hry Smoking Revue (1928) či Fata Morgána (1929) úspěch první hry spíše rozmělňovaly, než by jej rozvíjely. Specialitou V + W byly jejich forbíny neboli předscény hrané před oponou a původně určené k vyplnění přestávek v ději při výměně kulis. Opravdového mistrovství dosáhli v hrách ze 30. let – Golem, Ceasar, Osel a stín, Svět za mřížemi a Kat a blázen. Šlo vesměs o politickou satiru.

5 V roce 1935 z Osvobozeného divadla odešli. Na nové scéně s názvem Spoutané divadlo uvedli Baladu z hadrů (1935), snad vůbec nejlepší hru napsanou na motivy života a díla francouzského básníka Francoise Villona. Hry Rub a líc, Těžká Barbora a Pěst na oko aktuálně reagovaly na ohrožení země fašismem a velmi nevybíravě kritizovaly každou moc, která bere lidem svobodu a zabíjí. V r bylo divadlo zavřeno a V + W byli nuceni před nacisty uprchnout do Spojených států.

6 Po válce Osvobozené divadlo obnovili a v r uvedli první americký muzikál u nás – Divotvorný hrnec. Voskovec před nástupem komunistů k moci odjel do Francie a r emigroval do Spojených států. Werich zůstal a spolu s Miroslavem Horníčkem vytvořil novou dvojici. Vytvořil také nezapomenutelné role v pohádkách Císařův pekař a Pekařův císař, Byl jednou jeden král.

7 Použité zdroje: HAŠKOVEC,V.-MÜLLER,O.-TATÍČKOVÁ,I.Galerie géniů aneb kdo byl kdo.PRAHA:ALBATROS nakladatelství, a.s.,2000.ISBN

8 Úkoly pro žáky: 1) Členy kterého divadla se oba stali? 2) Uveď jméno první hry. 3) Co bylo specialitou jejich her? 4) O jaký druh žánru šlo? 5) Stručně popiš poválečný vývoj divadla a jejich protagonistů.


Stáhnout ppt "Název projektu:ZŠ Háj ve Slezsku – Modernizujeme školu Číslo projektu:CZ.1.07/1.4.00/21.3459 Oblast podpory: Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních."

Podobné prezentace


Reklamy Google